Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп



Дата22.04.2023
өлшемі31,59 Kb.
#85699
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:



Мектеп:

Күні:10.4 С Туынды

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспаған
дар саны:

Сабақ тақырыбы






Сабақтың түрі:




Сабақ
мақсаттары

Туындының геометриялық және физикалық мағынасын қолданып, есептершығаруға бейімдеу

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)


10.4.2.1 туындының геометриялық мағынасын біледі;
10.4.2.2 туындының физикалық мағынасын біледі;



Бағалау
критерийлері

Геометриялық мағынасын біледі және оны қолданып есептер шығарады.
Физикалық мағынасын қолданып, есептер шығарады.

Тілдік мақсаттар

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.



Қазақша

Русский

English

Туынды

производной

Derivative

Жанама түзу

Касательная линия

Tangent line

Жылдамдық

Скорость

Velocity

Өзгеру жылдамдығы

Скорости изменений

Rates of change

Сызықты жуықтау

Линейное приближение

Linear approximation

Сызықтық қозғалыс

Линейное движение

Linear motion

Абсолютті максимум

Абсолютный максимум

Absolute maximum

Абсолютті минимум

Абсолютный минимум

Absolute minimum



Құндылықтарды
дарыту




Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу

Пәнаралық
байланыстар


физика

АКТ қолдану
дағдылары


Геометриялық компьютерлік бағдарлама, GeoGebra,
Презентация,



Бастапқы білім




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

5 минут

15 минут


5минут

5-минут


10 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысу сапасын,мен дайындықтарын тексереді.
Сабақ тақырыбымен, мақсатымен, жетістік критерийлерімен және тілдік мақсатпен таныстырады.
Топқа бөлу:1топ Жылдамдық
2топ Үдеу
3топ Жанама
Тренинг:Әлемнің жеті кереметі.
Тренгтің мақсаты:Әлемнің жеті кереметін сезіндіру.
Әр топтың топбасшысы сайланады.Топ ережесі бекітіледі.
Үй тапсырмасын дәптерлерін алмастыру арқылы
Бірін бірі тексеру.( Жұптық жұмыс)
Жаңа сабақ :ДЖИКСО әдісі бойынша
Сурет болу керек
Әр топ тақырыпшаларды бөліп алып қалған топқа түсіндіреді.
1-топ Туындының геометриялық мағынасы тақырыбын түсіндіреді.
F`(х)=tga=k
Туындының геометриялық мағынасы  функцияның
Графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициенті.
f ʹ(x0)=tg >0 f ʹ(x0) = tg = 0 f ʹ(x0)=tg <0.

Мысал:у= x2 параболасына N0(1:1) нүктесіне жургізілген жанама мен Ох осінің оң бағытының арасындағы бұрышын табайық


Шешуі: у=х2 функциясының туындысы у1=2х
F1(1)=tga=2*1=2
a=artg2
2-топ Жанаманың теңдеуін түсіндіреді


Жанаманың теңдеуі:у=f(x0)+ f1(x0)(x-x0)
Табу алгоритмі:
1,х0-ге сәйкес f(x0)-ді есептеу
2, f(x) функциясының туындысын табу:
3, х0-дегі туындының мәнін f1(x0)анықтау
4,табылған мәндерді (2)формулаға қойып,жанаманың теңдеуін алу.
Мысалы:у=х2-5х+5 функциясының х0=1
f(x0) =12-5+5=1
f1(x)=2х-5
f1(1)=2-5=-3
Егер f(x) функциясы диференциялданатын болса,онда(а;с)аралығында
f1(b)=f(c)-f(a)/c-a
болатындай вϵ (а,с)нүктесі табылады
3-топ Туындының физикалық мағынасын түсіндіреді.


Туындының физикалық мағынасы.
Анықтама у=f функциясының х нүктесіндегі f1(x) туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру жылдамдығын анықтайды.Бұл туындының физикалық мағынасы.Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең.
Мысалы: S(t)=t2+2t t=5с
S1(t)=2t+2
V (5)=2*5+2=12м/с
V1=(2t+2)1=2
A=2
Жауабы: V=12м/с A=2м/с2
Әр топ сабақ түсіндіріп жатқанда қалған топ инсерт әдісі бойынша түртіп алып отырады.
Қол шапалақтау арқылы
бағалау
Кубизм тәсілі бойынша
№192 №193 №194 есептер.
Есеп шығарылып болған соң дәптер алмастырылып оқушылар бірін бірі тексеріп нәтижесін топ басшысына баяндап отырады.
Стикер арқылы бағалау
№197 Ыстық орындық тәсілі бойынша
f(x)=х2-3х+5 М(0:5)
f1(x)=2х-3
f1(0)=-3
tga=-3
a=arctg-3
f(x)=4x3-7x-16 М(2:2)
f(x)=12х2-7
f(2)=12*2-7=17
tg(a)=17
a=arctg1
Есепті шығарып болған оқушы ортаға орындыққа отырып қалған оқушылар сұрақ қою арқылы есепті талқылайды. Геометриялық фигуралар арқылы бағалау
Жұптық жұмыс:
1. функциясының графигіне ординатасы -1 нүктесінде жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициентін табыңыз.
2. (м) заңдылығымен қозғалатын материалдық нүктенің t =2 с уақыт мезетіндегі жылдамдығын табыңыз.
3. f(x)=2 функциясының графигіне M(2;6) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңдар.

Алгебра және анализ бастамалары, 10сынып. ШыныбековӘ.Н,



2 минут

Үй тапсырмасы:
4.Материалдық нүкте заңдылығымен қозғалады. (х-метрмен, t-секундпен өлшенеді). Материалдық нүктенің үдеуі нольге тең уақыт мезетіндегі лездік жылдамдығын табыңыз.
5. Материалдық нүкте заңдылығымен қозғалады. (х-метрмен, t-секундпен өлшенеді). Материалдық нүктенің лездік жылдамдығы 1 м/с-қа тең уақыт мезетіндегі үдеуін табыңыз.
6. функциясының графигіне нүктесінде жүргізілген жанаманың ордината осімен жасайтын сүйір бұрышын табыңыз.



Сабақтың
соңы
3минут

Рефлексия:
- нені білдім? нені үйрендім?
- нені толық түсінбедім?
- немен жұмысты жалғастыру қажет ?



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы











Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет