Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Мектеп:
|
Күні:10.4 С Туынды
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспаған
дар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
|
Сабақтың түрі:
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
Туындының геометриялық және физикалық мағынасын қолданып, есептершығаруға бейімдеу
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
10.4.2.1 туындының геометриялық мағынасын біледі;
10.4.2.2 туындының физикалық мағынасын біледі;
|
Бағалау
критерийлері
|
Геометриялық мағынасын біледі және оны қолданып есептер шығарады.
Физикалық мағынасын қолданып, есептер шығарады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Қазақша
|
Русский
|
English
|
Туынды
|
производной
|
Derivative
|
Жанама түзу
|
Касательная линия
|
Tangent line
|
Жылдамдық
|
Скорость
|
Velocity
|
Өзгеру жылдамдығы
|
Скорости изменений
|
Rates of change
|
Сызықты жуықтау
|
Линейное приближение
|
Linear approximation
|
Сызықтық қозғалыс
|
Линейное движение
|
Linear motion
|
Абсолютті максимум
|
Абсолютный максимум
|
Absolute maximum
|
Абсолютті минимум
|
Абсолютный минимум
|
Absolute minimum
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу
|
Пәнаралық
байланыстар
|
физика
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Геометриялық компьютерлік бағдарлама, GeoGebra,
Презентация,
|
Бастапқы білім
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
5 минут
15 минут
5минут
5-минут
10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысу сапасын,мен дайындықтарын тексереді.
Сабақ тақырыбымен, мақсатымен, жетістік критерийлерімен және тілдік мақсатпен таныстырады.
Топқа бөлу:1топ Жылдамдық
2топ Үдеу
3топ Жанама
Тренинг:Әлемнің жеті кереметі.
Тренгтің мақсаты:Әлемнің жеті кереметін сезіндіру.
Әр топтың топбасшысы сайланады.Топ ережесі бекітіледі.
Үй тапсырмасын дәптерлерін алмастыру арқылы
Бірін бірі тексеру.( Жұптық жұмыс)
Жаңа сабақ :ДЖИКСО әдісі бойынша
Сурет болу керек
Әр топ тақырыпшаларды бөліп алып қалған топқа түсіндіреді.
1-топ Туындының геометриялық мағынасы тақырыбын түсіндіреді.
F`(х)=tga=k
Туындының геометриялық мағынасы функцияның
Графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициенті.
f ʹ(x0)=tg >0 f ʹ(x0) = tg = 0 f ʹ(x0)=tg <0.
Мысал:у= x2 параболасына N0(1:1) нүктесіне жургізілген жанама мен Ох осінің оң бағытының арасындағы бұрышын табайық
Шешуі: у=х2 функциясының туындысы у1=2х
F1(1)=tga=2*1=2
a=artg2
2-топ Жанаманың теңдеуін түсіндіреді
Жанаманың теңдеуі:у=f(x0)+ f1(x0)(x-x0)
Табу алгоритмі:
1,х0-ге сәйкес f(x0)-ді есептеу
2, f(x) функциясының туындысын табу:
3, х0-дегі туындының мәнін f1(x0)анықтау
4,табылған мәндерді (2)формулаға қойып,жанаманың теңдеуін алу.
Мысалы:у=х2-5х+5 функциясының х0=1
f(x0) =12-5+5=1
f1(x)=2х-5
f1(1)=2-5=-3
Егер f(x) функциясы диференциялданатын болса,онда(а;с)аралығында
f1(b)=f(c)-f(a)/c-a
болатындай вϵ (а,с)нүктесі табылады
3-топ Туындының физикалық мағынасын түсіндіреді.
Туындының физикалық мағынасы.
Анықтама у=f функциясының х нүктесіндегі f1(x) туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру жылдамдығын анықтайды.Бұл туындының физикалық мағынасы.Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең.
Мысалы: S(t)=t2+2t t=5с
S1(t)=2t+2
V (5)=2*5+2=12м/с
V1=(2t+2)1=2
A=2
Жауабы: V=12м/с A=2м/с2
Әр топ сабақ түсіндіріп жатқанда қалған топ инсерт әдісі бойынша түртіп алып отырады.
Қол шапалақтау арқылы
бағалау
Кубизм тәсілі бойынша
№192 №193 №194 есептер.
Есеп шығарылып болған соң дәптер алмастырылып оқушылар бірін бірі тексеріп нәтижесін топ басшысына баяндап отырады.
Стикер арқылы бағалау
№197 Ыстық орындық тәсілі бойынша
f(x)=х2-3х+5 М(0:5)
f1(x)=2х-3
f1(0)=-3
tga=-3
a=arctg-3
f(x)=4x3-7x-16 М(2:2)
f(x)=12х2-7
f(2)=12*2-7=17
tg(a)=17
a=arctg1
Есепті шығарып болған оқушы ортаға орындыққа отырып қалған оқушылар сұрақ қою арқылы есепті талқылайды. Геометриялық фигуралар арқылы бағалау
Жұптық жұмыс:
1. функциясының графигіне ординатасы -1 нүктесінде жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициентін табыңыз.
2. (м) заңдылығымен қозғалатын материалдық нүктенің t =2 с уақыт мезетіндегі жылдамдығын табыңыз.
3. f(x)=2 функциясының графигіне M(2;6) нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңдар.
|
Алгебра және анализ бастамалары, 10сынып. ШыныбековӘ.Н,
|
2 минут
|
Үй тапсырмасы:
4.Материалдық нүкте заңдылығымен қозғалады. (х-метрмен, t-секундпен өлшенеді). Материалдық нүктенің үдеуі нольге тең уақыт мезетіндегі лездік жылдамдығын табыңыз.
5. Материалдық нүкте заңдылығымен қозғалады. (х-метрмен, t-секундпен өлшенеді). Материалдық нүктенің лездік жылдамдығы 1 м/с-қа тең уақыт мезетіндегі үдеуін табыңыз.
6. функциясының графигіне нүктесінде жүргізілген жанаманың ордината осімен жасайтын сүйір бұрышын табыңыз.
|
|
Сабақтың
соңы
3минут
|
Рефлексия:
- нені білдім? нені үйрендім?
- нені толық түсінбедім?
- немен жұмысты жалғастыру қажет ?
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|