Қазақ тілі (Т2)
|
Мектеп:
Озерное орта мектебі
|
Күні: 13.12. 18
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кулакбаева Жанар Елюбаевна
|
СЫНЫП: 2б
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Тақырыбы:
|
Астана – таза қала
|
Оқу мақсаттары
|
2.2.1.1 – өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
2.3.5.1 – мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
|
Тақырып бойынша жаңа сөздерді оқи алады, тапсырмаларды жазады
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жаза алады.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
Астана қаласы туралы қосымша ақпарат бере алады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(3мин)
(3 мин)
(2 мин)
(5 мин)
|
Шаттық шеңбері.
Оқушылар мұғалімнің көмегімен бір-бірімен және қонақтармен 3 тілде амандасады.
Амансың ба, Алтын күн!
Амансың ба, Көк аспан!
Амансың ба, Жер Ана!
Амансың ба, Достарым!
Сіздерді көрсем қуанам!
Добрый день и добрый час!
Очень рады видеть вас
Разрешите пожелать
Вам успеха и удач
Good moning, good moning
Good moning to you
Good moning, good moning,
I am glad to see you
Мультфильм көру. Мультфильм бойынша сұрақ-жауап жүргізу.
Мұғалім: Балалар бүгінгі сабағымыз ерекше болады. Өйткені біз бүгін Али және Аямен бірге Астана қаласына саяхатқа барамыз. Саяхатқа шықпас бұрын мен сіздерге мынадай қима қағаздарды бергім келеді.
(Мұғалім сыныпқа бірнеше бөлшекке қиылған ұшақ және поездің суреттерін береді, балалар суретті таңдау арқылы екі топқа бөлінеді)
Ал енді балар сіздер саяхатқа шығу үшін көлік түрлерін таңдадыңыздар. Енді жолға шығу үшін билет сатып алуымыз керек.
Билетті сіздер тегін ала-алмайсыздар, мен сендерге билет беремін, бірақ билеттің тапсырмасы бар. Кім тапсырманы дұрыс орындайды сол ғана билетті ала алады.
Билетте үйге берген тапсырма.
Үй жұмысын тексеру. Тілдесім арқылы қорытындылау .
Сөздік жаттау.
(оқушыларға көліктердің билеттері беріледі, билетке тапсырмалар жазылады, кім тапсырманы орындайды, сол саяхатқа шығады)
Аула – двор
Қайда?-где?
Әткеншек – качели
Құм – песок
Сырғанақ –каток
Орындық – стул; табуретка
Ойнайсың ба? – будешь играть?
Ойнаймын – буду играть
Ойнамаймын – не буду играть
Тебемін – кататься
Аула сыпырушы – дворник
Супыру – мести; подметать
Күрек – лопата
Қазады – копают
Ұстайды – держат
Шарбақ – забор
|
Видеожазба.
Ұшақ және поезд суреттері
Сөздер жазылған қима қағаздар.
(билеттер)
|
Ортасы
(1 мин)
(3 мин)
(3 мин)
(3 мин)
(1 мин)
( 2 мин)
(2 мин)
(3 мин)
(3 мин)
|
Жаңа сабақ
Мұғалім: Балалар Астана қаласы ластанып кеткен сияқты, қалай ойлайсыздар біз тазалай аламыз ба?
Оқушылар: Иә
Мұғалім: Ендеше сіздердің көмектеріңізбен қазір біз Астана қаласын тазалаймыз.Сонымен алдымызға мынадай мақсат қояйық:
КӨШЕНІ ТАЗАЛАЙМЫЗ!
ТАЗАЛЫҚ САҚТАЙМЫЗ!
Сонымен
1-ші аялдама
БАЙТЕРЕК
Айтылым, жазылым 1-тапсырма. Сөзжұмбақ шешу. (бөтелке)
Айтылым,оқылым. 2-тапсырма. Балаларға жаңа сөздер жазылған жұлдыздар беріледі.
Екі топ сөзерді тауып, айтады, қайталайды,аударады, есте сақтайды.
Тазалау – чистить
Тазаламау – не чистить
Тазалық сақта – соблюдай чистоту
Күнде – кажный день
Оқушылар сөздерді тақтаға іледі.
2-ші аялдама.
ХАНШАТЫР
Оқылым. Мәтінмен жұмыс. 127 бет. Мәтінді оқу және аудару. (қоқыс) 3 оқушыға оқыту.
Жазылым. 39-бет 2-тапсырма (қоқыс)
Сергіту сәті.
3-ші аялдама
«Думан» мухит әлемі
Жазылым. 2-тапсырма. Дәптермен жұмыс. 128 бет (қағаз қоқысы)
Мұғалім: Балалар бізге көмекке аула сыпырушы келді .Бізге жай келген жоқ, тапсырма ала келді.
1-тапсырма. 39-бет 1-тапсырма.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
4-ші аялдама
Топтық жұмыс.
І топ. Тапсырма
Жақша ішіндегі сөздердің дұрыс нұсқасын таңда.
Аула сыпырушы (үй, аула, бассейн, мектеп, дүкен) сыпырады.
Аула сыпырушы ауланы (бүгін, ертең, демалыс күні, күнде ) сыпырады.
Мен аулаға (гүл, су, құм, тамақ, қоқыс, қағаз) тастамаймын.
Қоқысты (сөмкеге, көшеге, қоқыс жәшігіне, сыныпқа) тастаймын.
ІІ топ. Тапсырма
Сөздерге қажетті қосымшаларды жалғап жаз
Мен тазалық сақтай...
Сен тазалық сақтай...
Сіз тазалық сақтай...
Ол тазалық сақтай...
|
Таныстырылым, Суреттер.
Оқулық , Таныстырылым, суреттер.
қима сөздер, қоқыс жәшігі, суреттер, түрлі-түсті жұлдыздар
оқулық.дәптер.
|
Сабақтың соңы
(1 мин)
Рефлексия
(1 мин)
Бекіту (2 мин)
Қорытындылау (2мин)
|
Үйге оқулықтағы 4-тапсырма беріледі. Тірек сөздермен сөйлем құрастырады.
түсінбедім,
ұнаған жоқ.
шамалы түсіндім,
ұнады; -
түсіндім,
Айтылым.
-Қандай қалаға саяхат жасадық? Астана қандай қала? Астанада не бар? Қалада қоқыс тастауға болады ма? Қалада не сақтау керек?
Балалар соңымен бүгін біз сабақта Астана қаласын тазаладық. Енді Астана қаласы қандай қала болды?
Астана-таза қала болды. Ендеше мына ұранды естен шығармайық.
ҚОҚЫСТЫ ТАСАМА!
ТАЗАЛЫҚ САҚТА!
Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!
|
Смайликтер
|
Қосымша ақпарат
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты
мен оқу
міндеттері
орындалды ма?
Бүгін оқушылар
не үйренді?
Сабақ қалай өтті,
қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған
саралаужақсы
іскеастыма?
(тапсырмалар
сəйкесболдыма?)
Уақыттықалай
пайдаландым?
Жоспарыма
Қандай өзгеріс
енгіздім жəне
неге
|
Сабаққа дейінгі рефлексия:
сөздерді дұрыс айта алады, қазақ әріптері оқи алады
|
Сабақтан кейінгі рефлексия:
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсе не?
1.
2.
Қандай екі нəрсе сабақты жақсартар еді?
1)
2)
|