Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)
6. 3.2.4 – Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау
Сабақтың мақсаты
Шығыс Рим империясының сыртқы саясатын сипаттап, оның ұзақ өмір сүру себептерін түсіндіреді
Бағалау критерийлері
Бағалау критерийлері
Оқу мақсаты
Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау
Ойлау дағдыларының деңгейлері
Білім мен түсінік/Қолдану
Дескриптор
Оқушы:
Византия мемлекетінің Х ғасырдағы географиялық орналасуын және негізгі тарихи оқиғаларын атайды;
Батыс және Шығыс Рим империяларының сыртқы саясатта ұстанған ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды;
Шығыс Рим империясының сыртқы саясатының тиімдігін талдайды;
Тілдік мақсаттар
Өзгеру, үрей туғызу, болжау, жылыну, жағдай жасау, кері әсер, жағымды әсер, ауыл шаруашылығы, құрдымға жіберу
Оқушылар таратпа материалдарды қолданып, Шығыс Рим империясының ұазақ өмір сүруінің себептерін ашатын инфографика құрастырады;
Шығыс Рим империясының себептерін, алдымен, жазбалардың көмегімен визуалды түрде анықтайды, топтастырады, одан кейін ауызша түрде ұсынады
Құндылықтар
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық.
Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу
Төзімділікке, сабырлылыққа тәрбиелеу
АКТ дағдысын қолдану
Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады.
Өмірмен байланыс
Климат ерекшеліктерін талқылау
Пәнаралық байланыс
География», физика
Алдыңғы білім
2-бөлім. Уақыт – ұлы күш
Сабақ барысы
Жоспарланған кезеңдері
Жоспарланған іс-әрекеттер
Дереккөздер
Сабақтың басы 5 мин
Ұйымдастыру кезеңі Ой шақыру Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру Оқушыларға «VІ-ХІ ғғ. Византия империясы мен славяндар» тарихи тақырыптық картаны ұсыну.
Тарихи картамен жұмыс жасауға арналған тапсырмалар:
1. VІ-ХІ ғасырлар аралығында қандай өзгерістер орын алды?
2. VІ-ХІ ғасырлар аралығындағы территориялық өзгерістерді талдай отырып, қандай қорытынды жасауға болады?
3. Византия көршілес мемлекеттермен қандай қарым-қатынас орнатты?
Оқушылар шығын топтарда жұмыс жасайды және жауаптарының таныстырылымдарын ұсынады.
Түсіндіру: Армяндар алғашқылардың бірі болып, христиан дінін мемлекеттік дін деп жариялады. ІV ғасырда Картли мемлекеті христиан дінін мемлекеттік дін деп жариялады. 863 жылы Бұлғар хандығында аштық басталып, Византия әскерінің басып кіруіне түрткі болды. Көмектің басты талабы – шоқыну. Алайда көшпелілердің ақсүйектері көтеріске шыққанмен жеңіліп қалды. Борис хан 52 отбасын өлім жазасына кесті. Жаза тартылғандардың арасында ұлы да болды. Бори Кирилл мен Мефодийдің ағартушылқ саясатына қолдау танытты. Кирилдік жазу енгізілді, шіркеулер салына бастады. Яғни, Шығыс Рим империясынан христиан дінін қабылдау арқылы мәдениет, білім беру, мемлекетті басқару, бірорталықтандыруға жаңа мүмкіндіктер берді. ІХ ғасырдың үшінші ширегінде сербтер шоқындырылды және оның артынан поляктар мен чехтар католиктік христиан дінін қабылдады. Х ғасырда Ресей пұтқа табынушылықты ұстанды. Х ғасырда Киев Русі мен Византияны көшпелілер қысымға алды. Печенег тер мен оғыздар Византия мен Киев Русінің өзара жақандасуына ықпал етті.