АШЫҚ САБАҚ
Пән: Қазақ әдебиеті
Топ: 4-ҚТӘ
Сабақтың тақырыбы: Ж. Аймауытовтың «Мансапқорлар» пьесасы.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды беру сабағы.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: студенттердің теориялық білімдерін талдау жұмыстары барысында айқындау, шығарманың композициясына талдау жасау
ә) дамытушылық: теориялық материалды жүйелі, тиянақты баяндауға дағдыландыру, өздігінен жұмыс істеуге, өз пікірін басқаларға жеткізе алуға төселдіру;
б) тәрбиелік: кейіпкерлер бейнесі арқылы зұлымдықты, аярлықты әшкерелеу.
Міндеттер:
• берілген материалдар негізінде студенттер жан-жақты білім алуға төселеді;
• студенттер жинақтау, талдау тәсілдеріне машықтанады;
• өздерін-өздері тануға, пікірлерін айта білуге дағдыланады.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: талдау-жинақтау, сын тұрғысынан ойлау технологиясының әлементтері («Ой шақыру», «Концептуалдық кесте»).
Көрнекіліктер: концептуалдық кесте.
Сабақтың барысы:
Қызығушылықты ояту.
Студенттерді ұйымдастырып, сабаққа бейімдеу.
Жебір болыс
1 919ж. Семейде 3 перделі пьеса
қ ойылған
Мансапқорлар
«Мансапқорлар» деген атпен 1925 ж. Мәскеуде басылған
II. Мағынаны тану.
А) Композициялық құрылысына қарай талдау. Үлгі:
Шығарманың басталуы: Мүслімнің монологы /көрініс/.
Шығарманың байланысы: Мүслім мен Күләнданың диалогы /көрініс/.
Шығарманың дамуы:
Мүслімнің Әубәкір шабарман арқылы өзіне жақтас адамдарды жинауы;
Болыс пен Сүлеймен молданың диалогы;
Қасқырбай болыстың елден алым-салық жинатуы;
Мүслімнің Күләнданы азғыруы.
Шарықтау шегі: Күләнданың болысқа у беруі.
Шешімі: Болыстың өлімі, Мүслімнің болыс болуы.
Ә) Кейіпкерлердің бейнесін ашу /Мүслім, Қасқырбай, Күләнда, Сүлеймен, Әубәкір/.
Үлгі:
Оқыған жігіт
Әккі
Жалған сөз бергіш Мүслім Ақылды
Адамдармен өтірік көлгірсуі
Зұлым, зымиян
Б) Студенттерге шығарманың тақырыбы мен идеясын аштыру.
Тақырып: Билік, мансап мәселесі.
Идеясы: Жеке адам мансапқорлығының қоғамдық зұлымдыққа ұласуын көрсету. Халықтың қараңғылығын пайдалана отырып өзінің жеке мансабы үшін адамгершілік пен ар-ұятты аяққа таптаған алаяқтарды аяусыз әшкерелеу.
III Қорытындылау (концептуалдық кесте).
Ж. Аймауытов шығармасының ерекшелігі
|
Шығармасы арқылы бізге қандай тәрбие береді?
|
Ойы өзекті.
Қазақ тұрмысына жақын ойлар айтылады.
Монолог арқылы кейіпкерлерінің ішкі сезімін, психологиясын шебер аша білген.
|
Зұлымдықтан, аярлықтан бойларын аулақ ұстау.
Мансап, билік үшін адамдық қасиетті жоғалтпау.
Елдің, халықтың қамын ойлау.
|
Үйге тапсырма: «Биліктің бір ғана артықшылығы бар – көп адамға жақсылық жасауға мүмкіндік бар» дегенді қалай түсінесің? /Шағын шығарма жазып келу/.
Бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |