Сабақ тақырыбы Қарапайым механизмдер, «механиканың алтын ережесі», күш моменті



Дата02.05.2023
өлшемі24,69 Kb.
#89047
түріСабақ
Байланысты:
Қарапайым механизмдер


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Бөлім
Бөлім 7.4 В: Күш моменті



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Иманбаева Ж.З

Сынып: 7а 7b

Қатысқандар саны:10
Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Қарапайым механизмдер , «механиканың алтын ережесі», күш моменті



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.4.1 қарапайым механизмдердің қолданылуына баға беріп, «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау;
7.2.4.2 күш моменті түсінігін түсіндіру және күнделікті өмірден мысалдар келтіру;

Сабақ мақсаттары

7-сынып оқушыларының барлығы дерлік жай механизмдер және оның түрлері, «механиканың алтын ережесі» тақырыбын түсінеді, оларға мысалдар келтіріп, тұжырымдама жасай алады.
Оқушылардың басым бөлігі жай механизмдердің жұмыс істеу принципін сипаттайды, олардағы күштен ұтыс алуға болатынын түсіндіреді
Оқушылардың кейбірі моменттер ережесін қолданып сапалық есептер шығара алады.



Бағалау критериі

Қарапайым механизмнің түрлерін біледі
Қарапайым механизмнің жұмыс істеуін сипаттайды
Қарапайым механизмдердің формуласын есеп шығаруда қолданады
Қарапайым механизмдердің қолдануына баға береді

Тілдік мақсаттар



Оқытудың тілдік мақсаты
Зерттеу нәтижелері бойынша ауызша және жазбаша талдау жасау
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Иінтірек, блок, көлбеу жазықтық,

Құндылықтарды
дарыту


Көптеген әртүрлі көзқарастарды талдау және бағалау қабілетін қалыптастыру, игерген білімді өмірде қолдану

Пәнаралық
байланыстар

Белгісіз шаманы табу, екі шама арасындағы тәуелділікті тұрғызу
( математика, геометрия )

АКТ қолдану дағдылары

Бейне материалды талдау

Бастапқы білім



Шамалар мен олардың бірліктерін білу
Энергия Жұмыс , энергияның сақаталу заңы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
10мин

Миға шабуыл/сабақтың мақсатын айқындау
Тапсырма
Оқушыларға сызғыш және жүк беріледі.Осы сызғышты пайдаланып жүкті 5см биіктікке көтеруді жұпта орындауды ұсыну
Мақсаты: Оқушыларды аз күш түсіріп жүкті сызғыш көмегімен көтере алуға болатындығына қорытынды жасауға әкелу
Бағалау критериі
Қарапайым механизмді анықтау
Дескриптор
Құралдарды қолданады
Болжау жасайды
Нәтижесін қорытындылайды


Оқу мақсатын хабарлау




Сабақтың ортасы
10 мин

20 мин
20 мин


20мин


I.Сынып 3 топқа бөлу
Интеллект типіне сәйкес әр топта Логика-математикалық,Кеңістіктің және Қозғалтқыштық оқушылардың болуын қамтамасыз ету.

1-Блок
2-Иінтірек
3-Көлбеу жазықтық


  1. Қарапайым механизмдердің атауын

  2. Анықтамасын

  3. Жұмыс істеу принципін

  4. Қызметін

  5. Математикалық өрнегін анықтайды.



Тапсырмаларды орындап болған соң өзіндегі ақпаратты басқа топ мүшелерімен бөліседі

Оқушылар білімдерін бекіту және бағалау
Блум түймедағы бойынша сұрақ түрін таңдайды және бір-біріне қояды
Оқушылармен бірлесіп тақырып бойынша тапсырмалар орындау
Қалыптастырушы бағалау


Бейне материал
https://twig-bilim.kz/kz/film/planes-wedges-screws

  • Жай механизмдер не үшін қолданылады?

  • Олардың қандай түрлері бар?

  • Көлбеу жазықтың күнделікті өмірде қай жерде кездеседі?

  • Оның қызметі қандай?

  • Мектепте, ауруханаларда қуаіпсіздік үшін көлбеу жазықтықтарды қалай орналастырғаны дұрыс?

  • Себебін түсіндіріңіздер


Көлбеу жазықытықтың ПӘК анықтау бойынша зертханалық жұмыс орындайды
Нұсқаулық бойынша
Нәтижесін жұппен талдайды



Жай механизмдер жиыны


Блок (жылжымалы, жылжымайтын)
Көлбеу жазықтық
Иінтірек
Қосымша 1
Қосымша 2

Қосымша 3



5 мин


Кері байланыс
Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?
Бүгінгі сабақта мен не жасай алдым?
Бүгінгі сабақта не жасай алмадым?




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Интеллект типіне сәйкес топтық жұмыс жүргізу топта оқушылардың бір-бірін қолдау мақсатында

Топ ішіндегі оқушы жұмысын бақылау
Бағалау критериі арқылы


Сергіту жаттығылары оқушылардың көз жаттығуларын орындату



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет