Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Қазақ тілі Т2
Күні:
Сынып: 5
|
Бөлім: I.Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер
Педагогтің аты-жөні:
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Қазақ отбасының дәстүрлері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
5.1.1.1 - тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Отбасы, дәстүр, тәрбие, татулық, құрмет,үлгі
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Көңіл-күйім» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Кабинеттің төрт бұрышына смайликтер жапсырылады. Смайликтер түрлі көңіл-күйді бейнелейді. Оқушылар өз көңіл-күйіне сәйкес келетін смайликтің жанына барады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады
|
слайд
Суреттер
|
Сабақтың ортасы
30 минут
|
Сөздікпен жұмыс:
Қандай отбасы?
Тату, үлгілі отбасы
1. Жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;
|
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады.
Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады.
|
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
Оқулық
4 бет
сөздік
слайд
|
|
1-тапсырма Жазылым
Бірінші диаграммаға отбасымен байланысты туыстық атауларын,екінші диаграммаға «Қандай отбасы?» деген сұраққа жауап беретін сөздерді жаз
|
Жазылым
Бірінші диаграммаға отбасымен байланысты туыстық атауларын,екінші диаграммаға «Қандай отбасы?» деген сұраққа жауап беретін сөздерді жазады.
|
Дескриптор:
- сұрақтарға жауап береді;
-диаграмманы толтырады
|
Оқулық
4 бет
Оқулық
4 бет
|
2-тапсырма Жазылым
Диаграмманы пайдаланып, өз отбасың туралы мәтін құрап жаз
|
Диаграмманы пайдаланып, оз отбасы туралы мәтінді құрап жазады.
|
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
Оқылым, айтылым. 3-тапсырма.
Өлеңді мәнерлеп оқы.Мұғалімнің көмегімен өлеңдегі туыстық атауларды тауып,олардың мағынасын анықта.Өлең мазмұнын өз сөзіңмен айт.
|
Оқылым, айтылым.
Өлеңді мәнерлеп оқиды.Өлең мазмұнын өз сөздерімен айтады.
|
|
|
Айтылым, оқылым
4-тапсырма. Диалог.Жағдаят:Бір-біріңмен поезда кездестіңдер.Амандасыңдар, танысыңдар.Өз отбасың туралы диалог құрап жазыңдар. Тілдік бағдар:тәуелдік жалғауының жекеше түрлерін оқы
|
Бір-бірімен танысып, амандасады.
Өз отбасы туралы диалог құрады.
Тәуелдік жалғауының жекеше түрлерін оқиды
|
Дескриптор
-сұрақтарға жауап береді;
-диалог құрайды;
- оңаша тәуелдеуді оқиды;
|
Оқулық
5 бет
|
|
Тыңдалым, оқылым
5-тапсырма
Мәтінді тыңда, оқы
Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді сөздік дәптеріңе аудармасымен жазып ал
|
Мәтінді мұқият тыңдап, мәнерлеп оқиды.
Қарамен жазылған сөздерді сөздік дәптерге жазып алады.
|
-мәтінді қатесіз оқиды;
-сұрақтарға жауап береді;
|
Оқулық
6 бет
|
|
Жазылым
6 тапсырма
Мәтіндегі тәуелдік жалғауы жалғанған сөздерді теріп жаз
Үлгі:отбасы + м
|
Мәтіндегі тәуелдік жалғауы жалғанған сөздерді үлгіге қарау арқылы теріп жазады.
|
-оқушылар сөздерді теріп жазады;
-іс-әрекетке түсініктеме береді;
|
Оқулық
6 бет
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Рефлексия (Ө)Әдісі: Кері байланыс
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін
смайликтер арқылы көрсетеді.
|
|
|
Үй тапсырмасы: Жаңа сөздерді жаттау. Тәуелдік жалғауының жекеше түрін жаттау.
Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.
|