Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Мектеп:№118. Т.Бигелдинов
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кулекеева У
|
Сынып: 7 алгебра
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары. Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадраты.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы: қысқаша көбейту формулаларын біледі, түсінеді.
Басым бөлігі: Қысқаша көбейту формулаларын біліп, есептер шығаруда қолданады.
Кейбірі: Өмірде кездесетін геометриялық аудандандарды есептеуде қысқаша көбейту формулаларын пайдалана алады.
|
Бағалау критерийлері
|
қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолданады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге байланысты лексика мен терминология: екі өрнек, қосынды, айырма, квадрат, қысқаша көбейту формуласы.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Геометрия
|
Бастапқы білім
|
Бірмүшені көпмүшеге көбейту, көпмүшені көпмүшелерге көбейту.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
«Гүл сыйлау» арқылы оқушыларда психологиялық жағымды ахуал туғызамын. Оқу мақсаттарымен таныстырып өтемін. «Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын. Кеспе қағаздары (дәрежеге, бірмүшеге жне көпмүшеге берілген есептер) арқылы оқушыларды топқа бөлемін. Түрлі түсті магниттер тарату арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін.
|
Гүлдер, кеспе материалдары, магниттер
|
Сабақтың ортасы
|
Сабақты ашу үшін «Көңілді фигуралар» әдісін қолданамын. Бұл әдісте ұшбұрыштарға сұрақтар беріліп, төртбұрышқа жауап жазылады. Орындау барысында үйлер пайда болады.
Оқулықпен жұмыс жасау барысында «Жапырақ» әдісі арқылы топтарға деңгейлік тапсырмалар беремін.
1-Дәреже тобы. 2-Бірмүшелер
a) (m+4)2; a) (c-b)2;
b) 9a2-24ab+16b2; b) 25x2+10x+1;
c) (1)2; c) ()2
3-Көпмүшелер тобы.
a) (x+y)2;
b) 81x2-18xy+y2;
c) (2 – 0,5b3)2 ;
Дескриптор:
1. Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының ережесін біледі
2. Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының формуласын біледі
3. Бірінші және екінші өрнектің орналасу ретін біледі.
4. Берілген өрнектерде амалдардың орындалу ретін біледі. 5. Өздері есептер құрастыруға талпынады.
6. Нәтижеге қол жеткізіп, жауабын жазады.
Әрбір шығарылған есептерге жапырақшалар арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін.
Оқушыларды сергітіп алу мақсатында «Айна» ойын дене қимылдарын жасатамын.
«Фишбоун» әдісі арқылы өтілген тақырыпты бекітеді.
Қысқаша көбейту формулалары
Қорытынды
Әрбір дұрыс жауапқа смайликтер тарату арқылы қалыптастырушы бағалау құрып отырамын.
|
А4 қағаздары, Жапырақ суреттері.
Формулалар жазылған плакаттар.
Балық суреттері салынған үлестірме материалдар.
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма: №335, 336 есептер
Кері байланысты «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы аламын.
Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.
Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
Көңіл күйді білдіретін смайликтер.
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Жапырақ әдісі, Фишбоун әдістері арқылы.
|
магниттер, смайликтер, жетондар арқылы
|
Қауіпсіздік ережелерін айтып өтемін. «Айна» сергіту сәтін пайдаланамын.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет
|