5.1В бөлім: Натурал сандардың бөлінгіштігі
|
Мектеп: «Ә.Махутов атындағы мектеп – балабақша кешені» КММ
|
Күні:02.10.2019ж
|
Мұғалімнің аты – жөні: Түлкібаева Н.И.
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
|
5.1.2.7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу;
|
Сабақ мақсаттары:
|
құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуге үйрену.
|
бағалау критерийлері:
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Оқушы
құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктейді
|
2; 3; 5 бөлінгіштік қасиеттерін дұрыс қолданады
|
Жіктеу ретін дұрыс орындайды
|
Барлық көбейткіштерді өсу ретімен жазып және санның дәрежесінің анықтамасын қолдана алады.
|
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқытудың тілдік мақсаттары
Бөлінгіштік қасиетті қолдана отырып , құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуде түсіндіреді
Пәндік лексика мен терминология:
- Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу;
- бөлінгіштік қасиет;
- жай сандар;
- құрама сандар;
- бөлгіш;
- еселік;
диалогқа қажетті сөйлемдер:
- кез келген құрама санды бірден өзгеше кез келген екі көбейткішке жіктеуге болады;
- егер санның соңы ... аяқталса,онда ол ... бөлінеді;
- егер натурал санның қосындысы... бөлінсе,онда ол... бөлінеді;
- кез келген құрама санды жайкөбейткіштерге жіктеуге болады;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жұппен(топпен) жұмыс істеу арқылы құндылықтар дариды.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
http://www.fxyz.ru сайтын қолдану
|
Бастапқы білім
|
2,3,5,9,10 бөлінгіштік қасиеті,құрама және жай сандар.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақ басы
үй тапсырмасын тексеру (10 минут)
|
1. Мақсаты: білімді тексеру және түзету жұмыстары, кері байланыс беру.
Өткен сабақта алған білмімізді еске түсірейік.
Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу алгоритмін көрсетіңіз.
Оқушылар кезекпен алгоритм қадамдарын тақтаға жазады.
Үй тапсырмасы
Келесі түрде жіктелетіндей құрама сандар құрыңыздар:
Алынған сандарды карточкаға жазыңыздар.
Оқушылар жұптары бойынша жазып келген карточкадағы сандармен алмасады. Екінші оқушы санды көбейткіштерге жіктейді. Жіктеуді бағанға жазуды қолдану арқылы орындайды.
Бағалау: Жұмысты аяқтаған соң жұптар жұмыстарымен алмасып, үй тапсырмасын орындаған оқушы көршісінің жұмысын өзінің жіктелуімен салыстырып, дұрыстығын тексереді. Бұл кезеңде мұғалімнің бақылауы да маңызды, себебі үй тапсырмасын орындаған оқушы қате жіберуі мүмкін.
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Оқушы
құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктейді
|
2; 3; 5 бөлінгіштік қасиеттерін дұрыс қолданады
|
Жіктеу ретін дұрыс орындайды
|
Барлық көбейткіштерді өсу ретімен жазып және санның дәрежесінің анықтамасын қолдана алады.
|
|
|
Сабақ ортасы
Білімді қолдану бойынша бірлескен жұмыс (20 минут)
|
Келесі есептер қиындық деңгейіне қарай үш түрлі (жасыл түсті- оңай есептер, көк түсті – орташа, қызыл түсті – қиын есептер). Оқушылар жұптық жұмыста осы есептерді таңдап шығарады:
Жасыл түсті есептер:
1. Берілген сандардың құрама сандарға жіктелуі кестеде берілген. Сәйкестікті тауып, жасырылған сөзді әріптерді сандардың ретіне қарай қою арқылы табыңыз:
1) 120
2) 504
3) 84
4) 450
5) 588
6) 270
2.Тіктөртбұрыш пішінді алаңның өлшемдері – натурал сандар. Ауданы 143 м2. Алаңның өлшемдерін табыңыздар
Көк түсті есептер:
1.1) әр түрлі төрт жай көбейткішке;
2) бірдей үш жай көбейткішке;
3) әр түрлі бес жай көбейткішке жіктеуге болатын ең кіші құрама санды жазыңыз
2. Жәшік өлшемдері жай сандар, ал көлемі- 110 дм3 . Жәшік өлшемдерін табыңыздар.
Қызыл түсті есептер:
1. Келесі сандар берілген:
. Келесі сандардың көбейткіштерге жіктелген түрде жазыңыз:
1)
2)
3)
3. Тік параллелепипед пішінді қорапты қыры 5см болатын бірдей куб пішінді мұз бөлшектерімен толтырылған, мұздар саны - 385.
А) Куб биіктігі, ені, ұзындығы бойынша неше мұз бөлшектері орналасқан;
Б) Қорап өлшемдерін табыңыздар.
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Жасыл түсті есептер
|
1 - тапсырма
|
Сандардыды көбейткіштерге дұрыс жіктеді, сәйкестікті анықтады
|
2 -тапсырма
|
Санды көбейткіштерге дұрыс жіктеді
143
|
Жауабын дұрыс жазды:
11 см және 13 см
|
Көк түсті есептер
|
1-тапсырма
|
Сандарды дұрыс анықтады
1) 120
2) 8
3) 840
|
2-тапсырма
|
Жәшік формасы параллелепипед пішіндес болғандықтан, үш көбейткішке жіктеу керектігін біледі
|
Баған арқылы жіктеп, санды көбейткіштерге жіктейді
110
|
Жауабын дұрыс жазады:
2 дм, 5дм және 11дм
|
Қызыл түсті есептер
|
1-тапсырма
|
Келесі әрекеттерді дұрыс орындады
1)720=
2)
=
3)
|
2-тапсырма
|
Кубтар санын үш көбейткішке жіктеу керектігін біледі
|
Баған арқылы жіктеп, санды көбейткіштерге жіктейді
385
|
А) Куб биіктігі, ені, ұзындығы бойынша мұз бөлшектер саны, сәйкесінше 7, 5 және 11
|
Б) куб өлшемі 5 см болғандықтан бөлшектер санын 5 см-ге көбейтеді,
Қорап өлшемі: 25см, 35 см және 55 см
|
Бағалау: Жұптар дәптерімен алмасып, жауаптарымен салыстыра отырып, әр жұп екінші жұп жұмысын тексереді.
Мұғалім оқушылардың жұмысында қолдау көрсетеді, сұрақ қоя отырып, оқушы білімін тексереді.
|
Оқулық «Математика», 5 сынып, Алдамуратова Т.А.
|
Мақсатқа жетуді бағалау (10минут)
|
Оқушылар жеке жұмыста орындайды:
1. жай көбейткіштерге жіктеңіз
А) 88, 136, 222, 246, 385, 435, 530, 555;
Б) 396, 456, 504, 700, 594, 1170, 2310, 3100
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Оқушы құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктейді
|
2; 3; 5 бөлінгіштік қасиеттерін дұрыс қолданады
|
Жіктеу ретін дұрыс орындайды
|
Барлық көбейткіштерді өсу ретімен жазып және санның дәрежесінің анықтамасын қолдана алады.
|
|
|
Сабақ соңы
Рефлексия (2 минут)
|
6. Мақсат:Қиындықтарды анықтау,мақсатқа жету деңгейін анықтау.
Талқылап сабақты қорытындылаймыз:
- оқушылар сабақта не үйренді,не білді,
- не түсініксіз қалды
- тағы немен жұмыс жасау қажет.
|
|
Үй жұмысы(3 минут)
|
7. Мақсаты:сабақты қорытындылау,үй жұмысын дұрыс орындауды қамтамасыз ету.Тапсырма туралы пікір қалдыру,бағыт беру.
Сандардың жіктелуі бойынша мына сандардың қайсысы 2-ге, 3-ке, 4-ке, 6-ға, 7-ге бөлінетінін анықтаңыздар:
2 . 11 . 13
2 . 5 . 3 . 17
3 . 5 . 23 . 41
2 . 2 . 2 . 3 . 7.
|
|
Саралау
|
Бағалау
|
ҚТ және денсаулық
|
1) Сайттан материалды меңгеру барысында топтық жұмыста деңгейі жоғарырақ оқушылар басқаларына көмектеседі.
2) Балаларға тапсырма орындау барысында өзара оқытуға мүмкіндік беру. Деңгейі жоғарырақ оқушылар сыныптастарына көмек бере алуын ұйымдастыру.
|
Үй жұмысын тексеруде және ұй тапсырмасы бойынша тапсырманы орындау барысындағы өзара бағалау және өзін-өзі бағалау.
Формативті бағалау- егер оқушылар дұрыс жауап бермесе оқушыларға бағыттаушы немесе түзетуші сұрақтар қою,
Жеке жұмысты суммативті бағалау.
Сабақ соңында өзін-өзі бағалау.
|
Денсаулықты сақтайтын технологиялар.Қолданылатын физминуткалар. ТҚЕ де қолданылатын пункттер.
.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ма, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Сабақтың жақсы өтуіне не септігін тигізер еді?
1:
2:
Мен сабақ барысындасынып туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтар туралы,келесі сабақтарда неге басты назар аударуын ескердім?
|