7.2.2.1 ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
7.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Қазақ тілінде көркем шығарма жайлы ақпараттар алады;
Оқушыларды көпшілігі: Көркем шығармадағы көріністерді сипаттайды,сыныптастарымен тақырып аясында қарым-қатынасқа түседі;
Кейбір оқушылар: Күрделі сөздердің жазылу ережесін біледі
Тілдік мақсаттар
Арал, апат, жалғыздық, адамзат, өмір үшін күрес, экологиялық сауаттылық
Алдынғы білім
Д.Дэфо «Р.Крузо» романы
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
7 минут
Оқушыларменамандасып,түге
лдеймін, сабаққа зейіндерін
ашу үшін күз мезгілі жайлы
өлең оқимын
Сұр бұлт, түсі суық, қаптайды аспан,
Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан.
Білмеймін тоңғаныма, тойғаныма
Ат ойнап, құлын қашқан, тай жарысқан....
Үй тапсырмасын орындалуын тексеру.
Бүгін нәтиже сабақ болғандықтан ауызша өткен тақырыптарымызды еске түсіріп алайық
Балалар оқулыұтарын дайындап,мұғалімді тыңдайды.
Үй тапсырмасын айтады. Дәптерлерін мұғалімге көрсетеді.
Ой шақыру. Өткен тақырыптарды тізбектеп шығады
*Қалыптастырушы бағалау арқылы
«Жарайсың»
«Жақсы»
«Талпын» сөздерімен бағаланады
Оқулық 7 сынып Қазақ тілі мен әдебиеті
«Бәйшешек» баспасы
дәптерлер
Сабақтың ортасы
30 минут
1-тапсырма.
Жұптық жұмыс.Мәтінмен танысып, бір сөйлемге бірнеше нұсқада сұрақ дайындаңдар. Сұрақтарды келесі жұппен алмасып, диалог ұйымдастырыңдар.
Мысалы:
Ғаламдық жылыну жаңбырдың мөлшері мен ауыл шаруашылығына кері әсерін тигізуде.
Оқылым.Айтылым.
Сұрақтардың нұсқасы:
1.Ғаламдық жылынудың жаңбырдың мөлшері мен ауыл шаруашылығына кері әсер етуде?
2.Ғаламдық жылыну жаңбырдың мөлшері мен ауыл шаруашылығына әсер ете ме?
3.Жаңбырдың мөлшері мен ауыл шаруашылығына ғаламдық жылыну қалай әсер етеді?
Дескриптор:
-сөздерді дұрыс оқуға, айтуға машықтанады
-негізгі ақпараттарды іріктеуді үйренеді
-жаңа сөздердің мағынасын түсінеді
-Сұрақтарға жауап береді
ҚБ
Оқулық
2-тапсырма.
Айтылым
Жағдаят: Сен аралға тап болдың. Суретті пайдаланып, 8-12 сөйлемнен тұратын мәтін құрастыр.
Жазылым. Айтылым
Оқушылар суретке қарай отырып, аралда жалғыз қалғандағы ірекеттері жайлы шағын мәтін жазады
Дескриптор:
-сөздерді дұрыс айтуға машықтанады
-шағын мәтін құрап үйренеді
Дәптерді тексеріп,
*Қалыптасты
рушы бағалау арқылы
«Жарайсың»
«Жақсы»
«Талпын» сөздерімен бағаланады
*Дискриптор
-тақырыпқа сай ұлттық норма әдебін сақтай отырып сыни пікір айтуға машықтанады
-өз пікірін қорғауды үйренеді
Слайд-сурет
3-тапсырма
Айтылым. «Экологиялық сауаттылық» тақырыбына жақтаушылар және даттаушылар болып екі топқа бөлініп, ойбөліс ұйымдастырайық
Айтылым
.Оқушылар 2 топқа өз еріктерімен бөлінеді. «Экологиялық сауттылық» тақырыбында күрделі және өтілген жаңа сөздерді пайдалана отырып, ойбөліс ұйымдастырады.
Кері байланыс
Қане, оқушылар, «құс қанаты әдісімен әр топ бір-біріне кері байланыс берсін
Оқушылар жауаптарды талдап, басқа қатарларға сұрақ қояды
парақтар
Сабақтың соңы
3 минут
Рефлексия
Бүгінгі сабақ несімен есіңізде қалды?
Қандай түсінбестіктер болды?
Тақырыпқа байланысты тағы нені білгіңіз келеді?
Қандай кезеңдер қызық болды?
Бағалау
Формативті бағалау
Үй жұмысы
«Мен экологияны таза қалпында сақтап қалуға қандай үлес қоса аламын?» тақырыбына эссе жазу
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Қабілетті оқушылар 1,2 –тапсырмаларды дұрыс орындайды, диалог барысында жаңа сөздерді қолдана алады.