Күні: 17.01.22 ж
|
Мұғалімніңаты-жөні:Абденкина Н.Б.
|
Сынып:6
|
Қатысқандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Санды теңдіктер және олардың қасиеттері
|
Сабақ тақырыбы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.2.1
тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылар:
санды теңдіктер анықтамасын біледі;
тура санды теңдіктер анықтамасын біледі;
тура санды теңдіктердің қасиеттерін біледі;
тура санды теңдіктердің қасиеттерін есеп шығаруда қолданады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
|
Ұйымдастыру.
|
Психологиялық ахуал тудыру.
Бір, екі, үш,
Сыныптың іші тып-тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз.
Сабақты біз бастаймыз.
|
|
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
10 минут
|
Сабақты бастамас бұрын өткен сабақты пысықтау cұрақтары қойылады.
- Санды өрнектегі амалдардың орындалу реті қандай?
18:6:3 = 1
(15 + 5):4 = 5
300-200+150 = 250
Мұғалім: Нәтижесі неге тең? Сонда қандай теңдік шығады?
Олай болса, бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы «Санды теңдіктер және олардың қасиеттері».
Санды теңдіктермен сіздер 5-ші сыныпта өттіңіздер, анықтамасын еске түсірейік.
Анықтама:Өзара тең екі санды өрнектің «=» белгісімен
жазылуы санды теңдік деп аталады.
Мысалы; 25 = 25;
9
Тура санды теңдіктердің қасиеттері:
1.Егер а=b жәнеb= с болса, онда а=с.
Мысалы:9 және 36 онда 9
2. Тура санды теңдіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосқанда тура санды теңдік теңдік шығады.
Егер а = bболса, онда а+ с= в + с.
Мысалы: 8,4 + 3,6 = 12.
8,4 + 3,6 + (– 3,6 )= 12 + (– 3,6).
8,4 = 12 – 3,6.
8,4 = 8,4.
Демек, тура санды теңдіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсы таңбаға өзгертіп, оны теңдіктің екінші жақ бөлігіне көшіруге болады.
3.Тура санды теңдіктің екі жақ бөлігіне де нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде тура санды теңдік теңдік шығады.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |