Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:
7.3 Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Абдихалилова Дилмира Октамжан қызы
|
Мектеп: Н.Ондасынов атындағы №38 мектеп-гимназиясы
|
Сынып:7-Г
|
Күні:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар.
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
|
7.3.1.4 – Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:
|
Реформа, жарғы ұғымдарын түсіндіре алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді анықтайды
|
Кейбір оқушылар:
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Бағалау критерийлері
|
- Патша үкіметінің ХІХ ғасырдың 20-жылдары Қазақстанда неліктен әкімшілік реформалар жүргізгендігін түсіндіреді
|
Тілдік мақсаттар
|
Дәстүрлі билік, реформа, жарғы, генерал-губернатор, округ, болыс, уезд, ауыл,
дистанция, дворян, ру шонжарлары, сұлтан, ауыл старшыны, экспансия.
|
Құндылықтарды дарыту
|
- Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім
- Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүние жүзі тарихы, география
|
Бастапқы білім
|
Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарларын біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 мин
|
Сәлемдесу. Ынтымақтастық орнату мақсатында «Көңіл күй» жаттығуын жасату.
«Бұрыштық топқа бөлу» әдісі арқылы жазылған сөздердің тұсына оқушылар өздері таңдап бөлінеді.
Кеспе қағаздарға «облыс» «округ», «болыс», «ауыл» сөздері жазылған.
Кері байланыс: Өткен сабақта қандай тапсырма орындалды?
1 тапсырма: «Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісі
1. Патша өкіметінің ХІХ ғасырдың 80-90 жылдары жаңа реформа енгізуінің себебі неде және ол реформалар қалай жүзеге асырылды?
2. Реформа деген сөздің мағынасын түсіндір.
Қалыптастырушы бағалау: «Үш шапалақ» әдісімен бағалау.
Сабақтың тақырыбы ашылады. Мақсаты айтылады.
1.Патша үкіметі әкімшілік реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік аумақтық өзгерістерді түсіндіру.
2.Отаршылдық саясаттың ұлттық құндылықтарға кері әсерін талдау.
2 тапсырма: Патша үкіметі әкімшілік реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік аумақтық өзгерістерді анықтау. Картамен жұмыс.
1 - топ: Түркістан генерал - губернаторлығына кірген облыстарды көрсету
2 - топ: Орынбор генерал - губернаторлығына кірген облыстарды көрсету
3 - топ: Батыс - Сібір генерал - губернаторлығына кірген облыстарды көрсету
4-топ: Генерал-губернаторлыққа қазақ жерінен басқа қандай аумақтар енгенін анықтау
Дескриптор:
1.Оқушылар картадан әкімшілік аумақтық өзгерістерді анықтайды.
2.Картадан көру арқылы жаңа сабаққа болжам жасайды.
Қалыптастырушы бағалау: «Жақсы,керемет,өте жақсы» әдісі.
|
кескін карта, оқулық
|
|