Тригонометрия
|
Мектеп: №35 орта мектеп гимназиясы
|
Күні,айы:07.02.2020
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сәрсенхан Мерей
|
9 «А» сынып
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны:
|
қатыспаған оқушылар саны:
|
Тақырыбы:
|
Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының синусы және косинусының формулалары
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты:
|
9.2.4.3 бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының синусы және косинусының формулаларын біледі және тапсырмаларға қолдана біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының синусы және косинусының формулаларын қорытып шығара біледі, формулаларды өрнектерді ықшамдауға, теңбе-теңдіктерді дәлелдеуде қолдана біледі
|
Кейбір оқушылар: Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының косинусы мен синусының формулаларын салыстыра алады, алған білімдерін жүйелей алады
|
Бағалау критерийлері
|
Oқушы:
Дағды
|
Бағалау критерийлері
|
Білу және түсіну
|
Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының синусы және косинусының формулаларын біледі
|
Қолдану
|
Есептерді шығару үшін екі бұрыштың қосындысы мен айырымының синусы және косинусының формулаларын қолданады
|
Анализ және синтез
|
Берілген есепті шығару үшін формуланы қалай қолдану керектігін талдайды
|
|
Тілдік мақсат:
|
Бөлім бойынша лексика мен терминалогия:
- бұрыштың синусы
- бұрыштың косинусының
- қосу формулалары
- қосындысының синусы,косинусы
- айырымының синусы, косинусы
- бұрыштар
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Тригонометриялық функциялар: синус, косинус, тангенс, котангенс, бұрыш
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
-екі бұрыштың қосындысы мен айырымының синусы...
-екі бұрыштың қосындысы мен айырымының косинусы...
Талқылауға арналған сұрақтар:
Бұрыш оң және теріс бағыттардағы өлшемдерін қалай анықтайды?
Бұрыштың градустық өлшемінен радиандық өлшеміне қалай көшеді?
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік ел» ұлттық құндылықтың негізі индустрияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсуіне негізделіп оқушылардың бойында зерттеушілік, инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы, бәсекеге қабілетті ету
|
АКТ дағдысын қолдану
|
Интерактивті тақтаны белсенді оқытуға техникалық қолдау көрсету мақсатында қолдану;
|
Пәнаралық байланыс
|
физика
|
Алдыңғы білім
|
Кез келген бұрыштың синусы , косинусы
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс
|
Ресурс
тар
|
Сабақтың басы
(10 минут)
|
Оқушылармен амандасу. Біріккен оқу ортасын құру. (1мин)
Үй тапсырмасын тексеру(.2 мин)
№24.1
3) sin(300+) - sin(300-)= sin300 cos +cos300sin - sin300 cos+cos300sin =
2 cos300 sin =cos= cos
4) cos(300+) - cos(300-)= cos300 cos -sin300sin- cos300 cos -sin300sin=
-2 sin300sin=-2*sin=- sin
6)sincos2- cos sin2=sin(-2)=sin(-)=-sin
8) sincos + cos sin=sin(+)=sin2
№24.2
3) sin710cos110s- cos710 sin110=sin(710-110)=sin600=
4) cos250 cos650 –sin250sin650= cos(250+650)= cos900=0
№24.5
1)sin1050=sin(600+450)= sin600cos450+ cos600 sin450=*+*
Оқушылармен бірге тақырып пен сабақ мақсатын айқындау. «Сөздер банкісі» стратегиясы бойынша бүгінгі сабаққа қатысты сөздерді теріп алу.
I-топ: Екі, ауа райы, алма, бұрыштың, өзен, қызыл, қосындысы
II-топ: альбом, киім, мен, сүт, жаңбыр, айырымының, піл, синусы
III-топ: тұз, күн сәулесі, және, кино, косинусының, кофе, формулалары
Сабақ мақсатына байланысты бағалау критерийлерімен таныстыру. (4-5мин)
«Жұбын тап» ойынын ойнаймыз. Оқушылар алдын ала дайындалған карточкаларды алып әрқайсысы өз жұбын тауып топқа бөлінеді. Карточкадағы тапсырмалар:
tg45º=1 ctg45º=1 sin2x+cos2x=1 sin30º= Cos60º= sin450=
tg300= ctg600= tg600=
1- 2-3 топқа оқушылар топтасады. Топ басшыларын сайлайды. «Синус», «Косинус», «Тригонометрия». Бағалау парағымен таныстырамын және бағалау парағын әр топқа беремін.Топ ережесі, топ мүшелерін сайлап алу
|
|
Сабақтың ортасы (10-30 минут)
|
Топтық жұмыс .«Жұмыла көтерген жүк жеңіл» 10 мин
I-топ:
№1. Өрнектiң мәнін табыңдар:
А) ; Б) ; В) ; Г)
2.
А) ; Б) ; В) ; Г)
№2. Қосу формуласын қолданып өрнектiң мәнін табыңдар:
sin 1650
А); Б); В); Г)
Дескриптор:
-екі бұрыштың қосындысының (айырмының) синусын түрлендіру формуласын қолданады;
-өрнектің мәнін табады
II-топ:
№1. Өрнектiң мәнін табыңдар:
1.
А) ; Б) ; В) ; Г)
2.
А) ; Б) ; В) ; Г)
№2. Қосу формуласын қолданып өрнектiң мәнін табыңдар:
Cos 1650
А); Б); В); Г)
Дескриптор:
-екі бұрыштың қосындысының (айырмының) косинусын түрлендіру формуласын қолданады;
-өрнектің мәнін табады
III-топ:
№1. Өрнектiң мәнін табыңдар:
1. cos cos + sin sin=
А) ; Б) ; В) ; Г)
=
А) 0; Б) ; В) ; Г)
3.
А) ; Б) ; В) 1; Г)
№2. Қосу формуласын қолданып өрнектiң мәнін табыңдар:
750 –ты 450-300 арқылы ауыстырып, sin750= және cos 750= –ті есептеңдер.
Дескриптор:
-екі бұрыштың қосындысының (айырмының) синусын және косинусын түрлендіру формуласын қолданады;
-өрнектің мәнін табады
Қосымша тапсырма: sin sin - cos cos=
А) ; Б) ; В) 1; Г)
Кері байланыс алу: Не табысты болды?Неден қиналдық? Қалай жақсартамыз?
Жұптық жұмыс: «Ойлан, жұптас, сәйкестір» белсенді талқылау
«Қосу формулалары» I – II - жұптар
1
|
сos (х + у) =
|
|
1
|
cos х sin у - sin х cos у;
|
2
|
sin (х + у) =
|
|
2
|
cos х cos у + sin х sin у;
|
3
|
сos (х - у) =
|
|
3
|
cos х cos у - sin х sin у;
|
4
|
sin (х - у) =
|
|
4
|
sin х cos у + cos х sin у;
|
5
|
|
|
5
|
sin х cos у - cos х sin у;
|
1-3 2-4 3-2 4-5
Дескриптор: Білім алушы
- екі бұрыштың қосындысының (айырымының)синус және косинусының
формуласын қолданады;
- сәйкес өрнектерді анықтайды.
III - IV-жұптар Тапсырма құрастыру
Дескриптор: Білім алушы
- екі бұрыштың қосындысының (айырымының)синус және косинусының
формуласын қолданып есептейтін өрнек құрады және есептейді
- градуспен берілген
- радианмен берілген
Бағалануы: «Үш шапалақ» арқылы
Жеке тапсырма. Оқулықпен жұмыс
I-топ: II-топ: III-топ:
А деңгей №24.7(1) №24.7(2) №24.7(3)
В деңгей №24.11(1) №24.11(2) №24.11(3)
С деңгей №24.14(1) №24.14(2) №24.14(3)
|
Жұмыс дәптері
|
Сабақтың соңы
(35-40мин)
|
Рефлексия:
|
|
|
Кері байланыс
Үйге тапсырма:№24.11(4),№24.13(1)№24.14(4)
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.
Оқушыларды жұптық жұмыс кезінде бір –біріне ресурс ретінде пайдалану;
Тапсырманы ерте бітірген оқушыларға қосымша есептер беру;
|
Класпен жұмыс кезінде оқушылардың дұрыс түсініп не қате түсініп отырғанын анықтау үшін әр тапсырма соңында мұғалім кері байланыс беріп отырады. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын бақылап тұрады. Оқушылардың тілдік дағдысын дамытуға көңіл бөледі, өз ойын айтуға үйретеді. Оқушылар жұптық жұмыста бірін-бірі текереді. Өз бетімен жұмысты орындап болғаннан кейін оқушылар өздерін дескрипторлар арқылы бағалап, өздерінің нені игеріп, неден қиналатындықтарын анықтайды.
Кері байланыс парақшаларын тарату
|
Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған.
Сабақ уақытында қарастырылатын әр түрлі жұмыс түрлері оқушылар қимыл қозғалыс жасауына мүмкіндік береді
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақтың мақсаттары дұрыс қойылып, оқушылардың көпшілігі
оқу мақсатына қол жеткізді. Саралау жұмыстары тиімді әдіспен жүргізілді, жоспардан ауытқушылықтар болған жоқ. Уақыт тиімді пайдаланды.
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Білімін актуалдандыру үшін қайталауға берілген тапсырмалар.
Әр оқушының жеке жауапкершілігі, белсенділігі сабақтағы алға қойылған мақсатқа кол жеткізуге зор ықпалын тигізді
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Уақытты тиімді пайдалану
|