Тақырыбы:
Мәтінді есептерді шығару
|
Мектеп: Саттар Ерубаев атындағы №24 мектеп-лицей
|
Күні: 02.10.2017ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Әуес Мөлдір Мұхтарқызы
|
Сынып: 7 А
|
Сабаққа қатысқан
оқушылар саны:
|
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.4.2.1 өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты есептер шығару;
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар: өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты есептерді анықтамаларды қолдана отырып шығарады
|
Оқушылардың басым бөлігі: өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты есептер шығарады
|
Кейбір оқушылар: өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты күрделі есептер шығарады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология
-Санның стандарт түрі, жуық мәннің абсолюттік қателігі, жуық мән, жуық мәннің салыстырмалы қателігі
Диалогқа қажетті тіркестер:
-Санның стандарт түрі дегеніміз не?
-Стандарт түрде жазылған сандарды қалай салыстыруға және оларға қандай амалдар қолдануға болады?
- өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамалар
|
Ойлау дағдылары
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Құндылықтарға баулу
|
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылығы: сыныптық және топтық жұмыстар арқылы оқушыларды ұйымшылдыққа, ашықтыққа, бір-бірімен пікір алмасуға, бір-бірін тыңдай білуге баулу, бір-бірін дұрыс, әділ бағалауға дағдыландыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Информатика, физика
|
Алдыңғы білім
|
Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
4 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын құру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
«Көршіңді тексер» әдісі арқылы
№8.6
5)
6)
7)
8)
Бағалау критерийі
|
Дискриптор
|
Cандардың жазылуын оқып береді.
|
1.Санның стандарт түрі анықтамасын еске түсіреді
2.а шамасын өлшеу нәтижесінде алынған h пен жуық мәнін анықтап алады
3.Сандардың жазылуын оқиды
|
№8.7. Берілген теңдіктерді қостеңсіздік түрінде жазыңдар
1. 2.
3. 4.
Бағалау ауызша кері байланыс беру арқылы жүргізіледі.
|
|
Сабақтың ортасы
32 мин
|
І. Тақырыпқа шолу жасау
- Мәтінді есептерді шығару (қосымша парақта)
ІІ.«Миға шабуыл»
Шаманың жуық мәндерін қалай табуға болады және оларды стандарт түрде қалай жазуға болады?
ІІІ. Оқулықпен жұмыс
№8.10
Санды
12,4 бірлікке;
5,65 ондыққа
876 ондыққа
7,3346 жүздікке
дейін дөңгелектеу нәтижесінен шыққан жуық мәннің абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін табыңдар
Дәл мән – 12,4
Жуық мән -12
12,4-12=0.4 – абсолюттік қателік
х=04/12 – салыстырмалы қателік
Бағалау критерийі
|
Дискриптор
|
Берілген сандардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін табады.
|
1.Берілген сандарды оқиды
2.Сандарды талапқа сай дөңгелектейді.
3. Берілген сандардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін табады.
4.Жауабын жазады.
|
№8.11 Төмендегі сандарды ондық үлеске дейін дөңгелектеп, салыстырмалы қателігін табыңдар
Бағалау критерийі
|
Дискриптор
|
Берілген сандарды ондық үлеске дейін дөңгелектеп, салыстырмалы қателігін табады
|
1.Берілген сандарды оқиды
2.Берілген сандарды ондық үлеске дейін дөңгелектейді
3. Салыстырмалы қателігін табады
4.Жауабын жазады.
|
№8.12 түрінде жазылған х жуық мәнінің салыстырмалы қателігін табыңдар
1)
2)
3)
4)
5)
6)
Бағалау критерийі
|
Дискриптор
|
түрінде жазылған х жуық мәнінің салыстырмалы қателігін табыңдар
|
1.Салыстырмалы қателік анықтамасын еске түсіреді.
Салыстырмалы қателікті табу формуласымен есепті шщығарады.
3.Жауабын жазады.
|
№8.13
Электронның массасы кг. жуық мәнінің салыстырмалы қателігін табыңдар.
№8.14
Массаларды стандарт түрде тоннамен жазыңдар.
Мұхиттардың массасы 1450 000 000 000 000 000 000кг;
Жердің массасы 5980 000 000 000 000 000 000 000кг
Аудандарды гектармен стандарт түрде жазыңдар: Күннен жер бетіне дейінгі қашықтық 149 500 000км.; күн бетінің ауданы 6 000 000 000 000км2; Жер бетінің ауданы 510 200 000км2; ай бетінің ауданы 38 000 000км2
№8.15
Жер диаметрінің ұзындығы 1,2756*107 м., атом ядросы диаметрінің ұзындығы 5*10-15м. Жер диаметрінің ұзындығы атом ядросы диаметрінің ұзындығынан неше есе үлкен екенін табыңдар.
№8.16
|
Оқулық
№1жұмыс дәптері
Қосымша тапсырма: деңгейлік тапсырма
|
Сабақтың соңы
4 мин
|
Деңгейлік тапсырма (дарынды оқушыға сабақ үдерісінде қолдануға (резерв)).
Бағалау «Басбармақ» әдісі арқылы жүргізіледі.
Үйге тапсырма. №8.18
1. өрнектерінің мәнін стандарт түрде жазу
2.
3.
4.
Бағалау критерийі
|
Дискриптор
|
Өрнектердің мәнін стандарт түрде жазады
|
1.Санның стандарт түрі анықтамасын еске түсіреді.
2.Дәрежесі бар өрнектерді орындайды
3. Өрнектердің мәнін стандарт түрде жазады
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
Қорытындылау
|
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.
|