|
Сабақтың мақсаты : Білімділігі: Сан есім жайлы білімдерін кеңейте отырып, сөйлемдегі қызметін түсіндіру
|
Дата | 07.01.2022 | өлшемі | 13,73 Kb. | | #19843 | түрі | Сабақ |
| Байланысты: сан есім 2
Сабақтың тақырыбы: Сан есімнің сөйлемдегі қызметі
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:Сан есім жайлы білімдерін кеңейте отырып, сөйлемдегі қызметін түсіндіру.
Тәрбиелілігі:Оқушылар бойына адамгершілік,эстетикалық тәрбиені қалыптастыру.
Дамытушылығы: оқушылардың есте сақтау,ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап,жаттығу, талдау, жинақтау.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үй тапсырмасын сұрау.
3.Сабақтың мақсатымен таныстыру.
4.Жаңа сабақты түсіндіру
Бастауыш
|
Баяндауыш
|
Анықтауыш
|
Пысықтауыш
|
Толықтауыш
|
Атау септікте тұрып бастауыш болады.
|
Жіктеліп келіп немесе көмекші етістіктермен тіркесіп келіп, баяндауыш болады.
|
Заттың санын, мөлшерін, ретін білдіркендіктен, сөйлемде анықтауыш болады..
|
Септік тұлғасында да, септелмей де етістіктің алдында келіп, пысықтауыш болады.
|
Табыс, барыс, жатыс, шығыс, көмектес септіктердің бірінде келіп, толықтауыш қызметін атқарады.
|
Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса төбедегі келеді (мақал)
|
Атадан- алтау, анадан- төртеу, Жалғыздық көрер жерім жоқ. (Абай)
|
Екі достың бірі ыңғайлы, біреуінің ебі жоқ.)
|
Кездесіп жетпіс үште іздегенім. (Жамбыл)
|
Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады (мақал)
|
Алтау, төртеу сөздері кім? (ала болса, түгел болса) деген сұраққа жауап беріп, атау септікте тұрып, бастауыш болып тұр.
|
Алтау (біз алтаумыз), төртеу (біз төртеуміз) сөздері нешеу? (нешеуміз?) (І жақ жіктік жалғауы түсіп қалған) баяндауыш қызметін атқарып тұр.
|
Бұл сөйлемде екі (неше?) деген сан есім «достың» деген сөзді, біреуінің (кімнің?) «ебі» дегенді анықтап тұр.
|
Жетпіс үште (қашан кездесіп?) пысықтауыш болып тұр.
|
Бірді, мыңды деген сан есімдер табыс септікте тұрып, кімді жығар? деген сұраққа жауап беріп толықтауыш болып тұр.
|
Сан есім зат есіммен я қатыстық сан есіммен тіркесіп келіп сөйлемнің күрделі мүшесі қызметін атқарады.
Мысалы: Біз үш түрлі ( қандай?) кедергіден өттік. Гектарынан 15 центнер (қанша?)бидай орылды. (анықтауыш)
5.Жаттығу жұмыстарын орындату
74-жаттығу. Мәтінді оқып шығып, құрамындағы сан есімдерге сұрақ қойып, қай мүше екенін, қандай сөзбен тіркесінін атаңдар.
Үлгі: Қанша үйлі жан?- жиырма- анықтауыш, есептік сан есім.
73-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазып, сан есімдердің қай сөйлем мүшесінің қызметін атқарып тұрғанын астын сызып көрсетіңдер.
Қорытындылау.
Үйге тапсырма: 75-жаттығу.
Бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|