1.1.1.1**натурал сандардың құрылу жолын түсіну, 10 көлемінде тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау.
Сабақтың мақсаты
10-ға дейін санауды үйренеді
Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу
Түсіну
Бағалау критерийлері
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі// уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті
2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма
Рефлек
сия
5 минут
Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау
Сандар туралы не білетіндерін сұрау
Тақырыпты ашу «Санап үйренеміз» әнін тыңдату, айтқызу
Санауға үйрететін әнді тыңдатып және осы әнді қосылып айтқызу.
Мұғалім бірінші сабақта оқушыларды оқулықпен және баспа негіздегі дәптермен жұмыс жасауды таныстырады
Жаңа тақырып
«Миға шабуыл» стратегиясы.
«Неше» сөзін пайдаланып бірнеше сұрақ құрастыр.
–Туған күнге барлығы неше бала келді? (6)
- Біз неше бала келгенін қайдан білдік? (балаларды санадық)
Осы санды жазу үшін қандай цифр қолданылады? (6 цифры)
Осылайша суреттегі басқа заттармен жұмыс жүргізіледі.
–Неше қыз бала келді?
–Неше ұл бала келді?
–Неше қыз бала қалпақ киіп отыр?
Суреттегі заттарды сана.Жалаушаларды санайық.
–Барлығы неше жалауша? (Барлығы 10 жалауша ілінген.)
Шарлар нешеу?
–Сыйлықтар нешеу?
–Себетте барлығы неше жеміс бар?
–Дастарқанға неше тәрелке қойылған?
–Стақан нешеу?
№2.
«Көрсет» ойыны
Саусақпен көрсетемін.
«Бір» деп айтып, оны саусағымен көрсетемін, ал оқушылар цифрлар жазылған қималарды көтереді. Осылай жалғасады
ЕБҚ
Сандарды санату, кері санату
№3 Жұптық жұмыс
.«Кім тапқыр» ойыны.
Парталас көршісіне бір затты жасырады: бірінші қатарда сол жақтан санағанда реті бойынша үшінші орында тұрған затты ата. Ол оқушы оның мәшине екеіні анықтайды
Сергіту сәтіне сандарды оң және кері санату
Алдымен жай, содан соң тез санату
Дәптермен жұмыс
Дәптердегі №1 тапсырма өз бетімен орындалады.
Сабақтың аяғында №2 тапсырма саусақтың ұсақ моторикасын дамытуға берілген.
Бастырып жазады.
«Шығарып көр» ойыны
Жұптық жұмыс
Берілген тапсырманы жұппен орындату Оқушыларға оқу құралдарын санауды ұсыну. Оларға бір-біріне алма-кезек сұрақ қойып, суреттегі заттарды санату. Жауаптарды жұпта талқылауды қадағалау
Кері байланыс
Бір-бірімен амандасып алады
Өз білімдерін ортаға салады
Әнді орындайды
1.5.1.2 ** сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану / заттар арасындағы арақашықтықты, бағытты, орналасуын анықтайтын терминдерді пайдалану;
1.5.2.3 сандардың қосындысы мен айырмасын/сандарды салыстыру (артық/кем), көршілес сандарды, сандық аралықтарды, сандар қатарын көрсету үшін сан сәулесін қолдану;
1.5.2.2** «+», «–», «=», «≠», «>», «<» таңбаларын қолдану.
Сабақтың мақсаты
10-ға дейін санауды үйренеді
Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу
Түсіну
Бағалау критерийлері
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі// уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті
2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма
Рефлек
сия
5 минут
Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау
Сандарды ретімен және кері санату әнін айтқызу
Тақырыпты ашу Қолдарындағы қарындаштарды санату және салыстыру
Жаңа тақырып
№1. «Артық-кем» ойыны
Суретте неше себет берілген? (бір)
Себеттен қанша болса, сонша алма ал.
Сен неше алма алдың? (бір)
Осы санды жазу үшін цифр қолданылады.
Сіз 1 цифрын білесіз бе? Оны суреттен тауып, көрсетіңіз (Ол бірінші жалаушада жазылып тұр).
Есіңе сақта айдарымен жұмыс жасау
№2. «Салыстыр» әдісі
Суреттегі заттарды салыстырып, артық- кем белгісін қояды
ЕБҚ
Қима қағздардағы суреттерді ерекшелігіне қарай бөледі, оларды салыстырады
№3. ФС
«Балмұздақ таяқшалары» әдісі
Суреттегі отбасы мүшелерін санау. Ересектер мен балаларды салыстыру
4 ересек адам және 3 бала бар.
Өз отбасындағы адамдарды атау және салыстыру
Дене жаттығуы түріндегі ойында оқушыларға мынадай тапсырмаларды орындатe:
— Мен неше рет шапалақ ұрдым? (Мысалы: алақаныңызды алты рет соғыңыз. Оқушылар сізден кейін берілген шапалақ санын қайталап, сонша рет шапалақ соғуы тиіс.)
— Алақандарыңды төрт рет соғыңдар.
— Аяқтарыңды үш рет топырлатыңдар.
— “Алақай!” деп бес рет айтыңдар
Дәптермен жұмыс
Дәптердегі №1 тапсырма өз бетімен орындалады.
Сабақтың аяғында №2 тапсырма саусақтың ұсақ моторикасын дамытуға берілген.
Бастырып жазады.
«Шығарып көр» ойыны
«Санамақ» ойыны
Мұғалім санамақты оқушылармен бірге айтады.
Бір дегенім – бесік,
Шықтық содан өсіп.
Екі дегенім – елім,
Далам, тауым, көлім.
Үш дегенім – үміт,
Үміт артар жігіт.
Төрт дегенім – төзім,
Төзе білем өзім.
Бес дегенім – бақыт
Бағалайтын уақыт.
Кері байланыс
Бір-бірімен амандасып алады
Өз білімдерін ортаға салады
Әнді орындайды
4алма > 3алма
1 цифрын көрсетеді
Балалар мұғаліммен бірге салыстыруды орындайды.
Оқушылар артық, кем, тең, тең емес ұғымдарын және =, ≠, >, <таңбаларын
қолданады.
1.1.1.1**натурал сандар құрылу жолын түсіну, 10 көлемінде тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау;
1.5.2.1 цифрды саннан ажырату, көрнекі түрде бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен: нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету