Сабақтың тақырыбы: §23. Гидросфера. Қазақстанның ішкі сулары. Қазақстанның өзендеріне жалпы сипаттама



Дата27.09.2023
өлшемі19,96 Kb.
#110619
түріСабақ

Қысқамерзімді жоспар



11 Мектеп

Дата : 10.04.2023 ж.

Педагогтің аты-жөні: Жамбылова Еркежан

Сыныбы 9 «А»




Сабақтың тақырыбы:

§23. Гидросфера. Қазақстанның ішкі сулары. Қазақстанның өзендеріне жалпы сипаттама

Сабақтың мақсаты:

9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулар


Барлық оқушылар орындай алады: Жаңа білімді меңгереді
Басым көпшілігі орындай алады: Қазақстанның ішкі суларын атайды, картадан көрсете алады. Кейбір оқушы орындай алады: Қазақстанның ішкі суларына сипаттама бере біледі.

Құндылықтарға баулу:

"Мәңгілік ел" құндылығы: бейбітшілік пен келісім Мектеп құндылығы: оқушылар арасындағы қарым-қатынас арқылы ынтымақтастық және шығармашылықты қалыптастыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Ресурстары

Сабақтың басы


10 мин.



Салемдесу. Оқушыларға жағымды орта қалыптастыру. Мұғалім оқушыларды мозайка әдісі арқылы топқа бөледі. Топ басшысы тағайындалып, бағалау парағы таратылады. 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу 2. Топқа бөлу. «Тамшы» әдісі арқылы I топ: " Көлдер " II топ: " өзендер жүйесі IІI топ: " Жер асты сулары ". Оқушылар топқа бөлінеді Сабақ тақырыбын анықтайды. Сабақ мақсатымен бағалау критерийімен танысады. Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; Топқа бөлу



Сабақтың тақырыбымен танысу мақсатта балаларға сұрақ қою.

Суреттер.



Сабақтың ортасы


25 мин.

Сабақтың соңы




5 мин.



Тақырыпқа шығу: Интерактивті тақтадан өзендер туралы видео көрсетіп оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы екендігі жайында сұрақ қоямын. Оқушылардың Қазақстан өзендері тақырыбы бойынша не білетіндіктерін сұрай отырып жаңа сабақты түсіндіремін. Жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың №2 «Еркін талқылау» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма беріледі. «Балық» скелеті әдісі арқылы түсіндіреді. Балықтың басына: зерттелетін , қаралатын, талқыланатын тақырып жазылады. Оң жақ қабырға сүйектеріне: анықтаған проблема себептері, тақырыптың негізгі мазмұндары мен түсініктері жазылады. Сол жақ қабырға сүйектеріне: проблемаларды шешу жолдары, қарама-қайшылық тудырушы кедергілер жазылады. Балықтың құйрығына: анықталған жұмыстың нәтижесі мен талданған тақырыптың қорытындылау сұрағына жауап жазылады режимі". «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы талқылайды. Әр тапсырманы орындап, әртүрлі шешімдерді бір ойға шоғырландырады. 1. Қазақстанда ішкі сулар қалай таралған? 2. Қазақстанның ішкі сулары қалай ластануда? 3. Қазақстанның ішкі суларының экологиялық жағдайы қандай? 4. Қазақстанның ішкі суларын қалай тиімді пайдалануға болады? №3 Шығармашылық топтық тапсырма Өзен аты: 1. Өзеннің материктегі орны, алабы? 2. Өзен қайдан бастау алады, қайда құяды? 3. Өзеннің қоректену көздерін атаңыз. 4. Қазақстанның ішкі суларының шаруашылықтағы маңызын атаңыз. өзендердің бүгінгі күндегі экологиялық жағдайы.

Сергіту сәті ретінде сумен эксперимент жасайды




Берілген мәліметтерді мұқият тыңдау, жағдаяттық сұрақтарға жауап беру, мұғалім қойған сұрақтарға жауап беру.

Топқа бөлінген балалар өздері таңдап алған көлік түрелерінің артықшылықтары мен кемшіліктері жайлы постер жасап шығады

Балалар өздеріне берілген пицца тілімдерінің ішіне жасырылған сұрақтарға жауап береді

Балалар сабақтан алған әсерлерін өзен ағысына жазып таудан ағызады









Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет