Сабақтың тақырыбы: №49 сабақ. Сөйлемдегі сөздердің байланысы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



бет1/4
Дата04.04.2023
өлшемі1,47 Mb.
#79307
түріСабақ
  1   2   3   4

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Мәтін және сөйлем

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

49 сабақ. Сөйлемдегі сөздердің байланысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу
1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою

Сабақтың мақсаты

Мәтінді түсініп оқиды.
Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут


Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут
Сабақты қорыту
6минут

Қосымша тапсырма


2минут

Кері байланыс


5 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру


«Ай аттары»
Ай аттары туралы бейнекөріністі көрсету. Тыңдау, көру арқылы оқушыларға көтеріңкі көңіл күй, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
–Ай аттарын атаңдаршы.
–Қазір жылдың қай мезгілі? Табиғатта қандай өзгерістер болып жатыр?
Өткенді пысықтау
«Алғашқы хат» өлеңін мәнерлеп оқу.
Мазмұнын айту

Тақырыпты ашу


Оқулықпен жұмыс.
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлап, кіріспе әңгіме айтады. Автор жайлы қысқаша мағлұмат береді.
Кеңес Оразбекұлы – жазушы. 1956 жылы Оңтүстік Қазақстан облысы Сарыағаш ауданы Дарбаза ауылында туып-өскен.
«Ертегі туралы ертегі», «Ай аттары қайдан шыққан?», «Мүшел жас», «Наурызкөже» деген шығармалары бар.
Жаңа тақырып
Жұптық жұмыс
1-жаттығу. «Наурыз» мәтінін дауыстап оқып береді. Әңгіменің мазмұнына талдау жасалады.
– Наурызда қандай игі істер атқарылады?
– «Наурыз – жыл басы» дегенді қалай түсінесіңдер?
– Наурызда алтыбақан құрылады сөйлеміндегі сөздерге сұрақ қой. Олардың өзара байланысын тап.
Сөйлемдегі сөздер бір-бірімен байланыста болады. Олардың байланысын сұрақ қою арқылы білеміз.
Мысалы: Наурызда алтыбақан құрылады.
– Қашан алтыбақан құрылады?
– Наурызда алтыбақан құрылады.
– Наурызда не құрылады?
– Наурызда алтыбақан құрылады.
Үлгідегідей сызбамен байланысын көрсетіп үйренеді. Ережемен жұмыс жүргізеді.

ФС тапсырмасы


ТОптық жұмыс
1-топ
Наурызкөже туралы білетіндерін айтады. (Көжеге жеті түрлі дәм қосылады, …)
2-топ
Ұлыстың ұлы күнінде айтылатын тілектерді айтады. (Ақ мол болсын! Ұлыс оң болсын!)
ЕБҚ
«Наурыз-жыл басы» сөйлемінде неше сөз, неше әріп бар? Анықта

ЕҚБ
Тақтаға есту бойынша мына сөйлемді жаз.


Наурыз мейрамында наурызкөже жасалады.
2-жаттығу
Сөйлемдерді көшіріп жаз
Көктем келді. Су жылғалармен ақты. Жерге көк шықты.

Көктем келді.


Сергіту сәті


Көзге арналған жаттығулар жасайды.
•Алысқа 2–3 секунд тесіліп қараймыз, мұрынның ұшына 2–3 секунд қараймыз және бұны 6–8 рет қайталаймыз;
•Басты қимылдатпай, көзді сағат тілімен, сағат тіліне қарама-қарсы 3–5 рет айналдырамыз.
Жазылым
3-жаттығу
Мақалды көру диктанты ретінде жатқа жазады. Алдымен жеке, хормен оқиды. Содан соң жатқа жазады. Берілген сызба бойынша екі сөйлем құрап жазады. Мысалы:
Күн жылынды. Қар еріп кетті.
Мұнда дәнді дақылдар мен
жеміс берілген. Жемісті сызып тастайды.

ҚЖ:
Диктант


Көктем шықты. Қар еріді.

Күн жарқырап шықты.


Тапсырма:


Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызып көрсет.

Кері байланыс






Өз ойларын айтады
Өткенді пысықтайды

Автормен танысады


Мәтінді оқиды
Сұрақтарға жауап береді

Ережемен жұмыс жасайды


Жеке жұмыс жасайды


Сөйлемдерді көшіріп жазады

Жаттығу жасайды


Мақалды көшіріп жазады


Диктант жазады


Кері байланыс жасайды

Көңіл күйлерін көтеріп отыру





Тамаша !

Дескриптор:


Өлеңді мәнерлеп оқиды
Мазмұнын түсінеді, айта алады

Дескриптор:
Автор туралы мәліметтер алады
Өз білімдерін қоса алады
Дескриптор:
Наурызда алтыбақан құрылады сөйлеміндегі сөздерге сұрақ қояды
Олардың өзара байланысын табады
«Медаль» әдісі арқылы марапаттап отыру



.Дескриптор:


1-топ
Наурызкөже туралы айтады
2-топ
Наурызда айтылатын тілектерді айтады
Жарайсың!



Тамаша жазу!
Дескриптор:
Сөйлемдерді көшіріп жазады
Сөздердің байланысын сызып көрсетеді

Тамаша!




Дескриптор:


Мақалды көру диктанты ретінде жатқа жазады.
Берілген сызба бойынша екі сөйлем құрап жазады.

Дескриптор:


Сөйлемдерді есту бойынша жазады
Сөйлемдегі сөздердің байланысын көрсете алады

«Білім сандығы» әдісі





Суреттер
Бейнебаян
Оқулық

Автор суреті





Суреттер

Оқулық


Ереже жазылған плакат


Оқушы жұмыстары



Жұмыс дәптері


Жаттығу түрлері

Жұмыс дәптері


Жұмыс парағы
Кері байланыс тақтасы



Ресурстар:











Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет