Сабақтың тақырыбы А. Алтай «Прописка» әңгімесі Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата09.10.2024
өлшемі0,51 Mb.
#147308
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ-үлгі


Қысқа мерзімді жоспар



Бөлім:

Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым

Күні: 11.04

Мұғалімнің аты-жөні: Серік Гулназ Мейрланқызы



Сынып: 6

Қатысқандар саны: 23 Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

А.Алтай «Прописка» әңгімесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушы орындай алады: Әңгіменің мазмұнымен таныс. Кейіпкерлерін атай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: әңгіме үзінділерін мәнерлеп оқи алады. Кейіпкерлер бейнесін сипаттай алады.
Кейбір оқушылар орындай алады: әңгіменің жанрын, фабуласын анықтайды.

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Алдыңғы білім






Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
3 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасып, сыныпты түгелдеу.
Өткен тақырыпты, үй тапсырмасына шолу жасау.










Сабақтың ортасы




ІІ.Жаңа сабақ.
Алдымен әңгіме авторы Асқар Алтайдың өмірімен танысады.
Асқар Алтай 1963 жылы 12 ақпанда Шығыс Қазақстан облысындағы Зайсан қаласында туған. Абай атындағы Алматы мемлекеттік университетінің филология факультетін бітірген.
«Қыр мен қала хикаялары» атты повестер мен әңгімелер жинағы (1998), «Алтай новелласы» атты прозалық жинағы (2001), «Нарық нақыштары» (2003) және «Қызыл бөлтірік» (2006) атты ұжымдық жинақтарда прозалық шығармалары, «Казино» әңгімелер жинағы (2008) жарық көрген. 
«Қызыл бөлтірік» кітабы (повестер мен әңгімелер, 1997) Халықаралық Сорос қорының бас жүлдесі – грантын жеңіп алған.
Қазақстан Жазушылар одағының Жастар арасындағы прозашылар форумының (1989, 1990), Т.Айбергенов атындағы сыйлықтың, Халықаралық «Алаш» әдеби сыйлығының лауреаты.




1 – тапсырма.
«Прописка» әңгімесін әр оқушы өздігінен оқып шығады.

2 – тапсырма
Әңгімені талдау, яғни жанрын, сюжеті мен фабуласын анықтайды.
Сюжет – өзара жалғасқан оқиғалардың тізбегі, біртұтас желісі. Сюжеттің негізі – өмірлік тартыс, конфликт, кейіпкерлердің қарым-қатынасындағы қақтығыс.
Фабула (лат. Fabula — аңыз, әңгіме, ертегі, мысал) — көркем шығармада суреттелген окиғаны рет-ретімен жүйелеу.



Автор өмірбаянымен, шығармашылығымен танысады.





Тақтаға автор суреті мен кітаптарының суреті ілініп тұрады

Сабақтың соңы

2 минут


Кері байланыс: « Бағдаршам» әдісі



Үй тапсырмасы:







Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет