Күні:13.11.2023
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жаканова С.Ж.
|
Сынып: 6а
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Доспамбет жырау мен Гогольдің арасындағы байланыс
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні. Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.
|
Сабақ барысы
|
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
12 минут
|
Өткен білімді еске түсіру.
Әл Фараби қандай ғылым салаларында еңбектер жазған?
Әл Фараби қай қалаларда білім алған?
ІІІ. Топқа бөлу.
1-топ «Жыраулар»
2-топ «Батырлар»
Мұғалім «жырау», «толғау» сөздеріне түсінік береді.
Доспамбет жырау туралы мәлімет, деректер келтіреді.Гогольмен байланысын табуға бағдар береді.
|
«Кіру билеті» әдісі
ІІ.Аудиомәтін арқылы оқушыларды сабақ тақырыбымен, оқу мақсатымен танысады
Оқушылар оқулықтағы мәтінді «Түртіп алу» әдісі арқылы оқиды.
|
|
Қазақ әдебиеті. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық.
А.С.Ақтанова, А.Қ.Жүндібаева – Алматы. «Атамұра» 2018
www.kitap.kz
ardaktylar.kz
кеспе қағаздар
|
Сабақтың ортасы
25минут
|
“Еркін жазу» тәсілі
Шығарма мазмұнын қандай мақал-мәтелдермен ауыстырып айтуға болады?
Сергіту сәті. «Мен – қазақпын!»
|
Шығарманың идеясынан түсінгендерін баяндау
Дескриптор
1.Туған жер, Отан туралы 8-10 мақал-мәтел жазады
2. Туған жер, Отан туралы 8-10 мақал-мәтел жаза отырып,орфография нормаларын сақтайды
Доспамбет жырауға мінездеме беру «Қос жазба күнделігі» әдісі
Ж
Шығарманы өлең құрылысына қарай талдау,көнерген сөздерді табу. «Кесте толтыру» әдісі
1-қадам. Өлең құрылысына қарай талдайды
2-қадам. Көнерген сөздерді тауып, мағынасын түсіндіреді
3-қадам. Теңеу сөздерді табады.
|
ҚБ «Шапалақ» әдісі
Дескриптор
1.Шығарманың негізгі идеясын анықтайды
2.Мазмұнын ауызша жеткізе алады
ҚБ «Өзара бағалау» әдісі
ҚБ «Бас бармақ» әдісі
Дескриптор
1.Өлең мазмұнына сәйкес жырауға мінездеме жазады
2.Жазған мінездемелерін дәлелдей алады
Дескриптор
1.Өлең құрылысына талдау жасай алады
2. Көнерген сөздерді тауып, мағынасын түсіндіре алады
3. Теңеулерді ажырата алады
|
«Мен – қазақпын» бейнеклип
A4
Дайын кестелер
|
Сабақтың соңы
8 минут
|
Кері байланыс: ББҮ кестесі
Үй тапсырмасы: «Қоғалы көлдер, қом сулар» толғауын жаттау
|
|
Қорытынды бағалау
|
ББҮ кестесі
|