Абай Құнанбайұлы «Қалың елім қазағым, қайран жұртым» өлеңіндегі адамгершілік құндылықтар, «Лай суға май бітпес қой өткенге» өлеңінің тақырыбы мен идеясы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
10.2.2.1-автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
Сабақтың мақсаты
Әдеби шығармаға сюжеттік композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар назарын сабаққа аудару
Кезекшімен сұхбат
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру
ІІ.Қызығушылықты ояту
«Лай суға май бітпес қой өткенге...» өлеңі не туралы деп ойлайсыңдар?
Өлеңді дауыстып оқып шығыңдар.
Мәтінде кездесетін негізгі тірек сөздерді анықтау
Сұрақтарға жауап береді
Оқулық
Сабақ ортасы
Қосымша Лай суға май бітпес қой өткенге... Абайдың 1895 ж. жазған өлеңі. Әрқайсысы 4 тармақты 7 шумақтан турады, көлемі 28-жол. Үлкен үміт күткен баласы Әбдірахманның өліміне байланысты шығарылған. Қараңғылық шырмауына шатылған елдің надандығына ыза болған ақын жан наласына сырын қапысыз қабылдар, айтса түсінер, ақылдасса ой бөлісер сүйікті ұлынан айрылу қайғысы қосылып, «берген бе тәңірім саған өзге туыс» деп мұңданады, ақын көңіл жайлауынан ел көшкендей болып құлазиды.
Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату.Кітаппен жұмыс жасату
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Дисктен өлеңді тыңдату
Сабақтың соңы
Тапсырма №1 Оқушылар өлең мазмұнымен танысып, «5 проблемалық сұрақ және жауап» әдісі бойынша 5 сұрақ құрастырады.
Тапсырма №2 Оқушылар өлең үзінділерімен жұмыс жасайды.