Сабақтың тақырыбы: Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы
Сабақ : 21
|
Мектеп: №27 орта мектеп-гимназиясы
|
Пән: қазақ әдебиеті
|
Күні : 19.10.18
|
Мұғалім:
|
Сынып: 8а Т1
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
Толғаудың мазмұнын түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасын талдайды.
Кейбір оқушылар: автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды.
|
Құндылықтарды игерту:
|
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:
НЗМ құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Тарих, қазақ тілі, өнер пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады.
|
АКТ-ны қолдану дағдылары:
|
слайд
|
Бағалау критерийі:
|
Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасын жан-жақты талдайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән лексикасы және терминология:
Атымтай Жомарт, нөкер сайлау, шүлеңгір мырза атану, дұшпаннан кек алу Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:
Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін.
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен сәлемдесу.
Психологиялық ахуал туғызу.
Бір-бірімізге сәттілік тілейік.
Өткен сабақты қайталау сұрақтары
Ақтамберді Сарыұлы кім?
Қандай толғауларымен таныстық?
Толғау дегеніміз не?
«Күлдір- күлдір кісінетіп» толғауының идеясы қандай?
Толғау қандай ойға неге жетелейді?.
Жыраудың ішкі қиналысын сезіну арқылы нені түсіндің? Ақынның көңіл- күйі сенің сезіміңе қалай әсер етті?
Ой қозғау.
Суретте кімдер бейнеленген?
Осы сурет туралы не айта аламыз?
Өсиет деген не?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
«Өсиет» сөзіне кластер құрастырамыз.
|
Оқулық,
|
| |
Сабақтың ортасы
2 мин
2+3 мин
10+8 мин
| |
Мағынаны тану
Толғау мәтініндегі сөздікпен танысыңыздар.
Сөздік:
Кепиет – кесір, кесапат.
Келеке – мазақ, тәлкек.
Араз болсаң алты ауыз – ауыз бірлігі жоқ.
Әреке – бүлік, лаң.
Лайым – әрқашан, әрдайым, үнемі, әмсе.
Топпен жұмыс.
1-тапсырма
«Балаларыма өсиет» өлеңін түсініп оқыңыздар. Өлең туралы ойыңызды жұппен бөлісіңіз.
Берілген үзінді бойынша автор бейнесін талдаңыз
Толғаудың тілдік ерекшелігін анықтаңыз.
Насихатты негізге ала отырып, ой картасын жасаңыз.
Балаларыма өсиет
Балаларыма өсиет,
Қылмаңыздар кепиет,
Бірлігіңнен айрылма,
Бірлікте бар қасиет.
...Ел аман болсын лайым,
Тілегім берді бәрін де,
Разымын, құдайым!
Дескриптор:
автор бейнесін талдайды;
тілдік көріністі талдайды;
өлеңнен ой картасын жасайды.
Қалыптастырушы бағалау.
2-тапсырма. Топпен жұмыс
Әр топ «Оқырман пікірі» стратегиясы бойынша жұмыс жасайды. Талдау аяқталғаннан кейін, өз ойларын «Дастарханға» түсіреді.
Қосымша тапсырма. «Балаларыма өсиет» толғауды мазмұндау.
|
І топ.
Мәтін мағынасына байланысты қойылатын сұрақтар:
Сізге ұнаған жолдар қайсы?
Сіздің ойыңызша, толғаудағы ең маңызды мәселе не?
Толғауда сізді таңғалдырған жолдар болды ма?
Толғауда қандай кейіпкерлер бар?
Кейіпкер туралы автор ойына қосыласыз ба?
ІІ топ.
Шығарманың тақырыбына байланысты қойылатын
сұрақтар:
Толғау тақырыбы мазмұнға сай деп ойлайсыз ба?
Толғауды қайта жазатын болсаңыз, қандай жаңалық қосқан болар едіңіз?
Қалыптастырушы бағалау
Жеке жұмыс. 3-тапсырма.
Достарыңызбен бөлісу: |