Білім беру ұйымының атауы
|
Жамбыл атындағы орта мектебі
|
Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
|
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар)
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Убишева Арайлым Мергалымовна
|
Күні:
|
17.01.2023ж.
|
Сынып: 9 «А», «Ә».
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары.
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру;
9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
|
Сабақтың мақсаты
|
Әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, себептерін анықтау
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Миға шабуыл
«Наразылық» дегеніміз не?
Халықтың наразы болуына түрткі болуы мүмкін?
Жетелеуші сұрақтарды қою арқылы сыныптық талқылау ұйымдастыру.
Сынып оқушыларын сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру;
Бейнебаян көрсетіледі.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Бейнебаян көреді
|
ҚБ Мұғалім оқушы-лар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Тақырып
тық суреттер
Акт
|
Жаңа білім
|
Зерттеу сұрағы:
Демократиялық қозғалыстар қоғамдық сананы қалай өзгертті?
Мәтінмен жұмыс ұсыныңыз.
Тапсырма: Кестемен жұмыс.
р/с
|
Тарихи оқиға-лар
|
Себебі
|
Қыс-қа мер-зімді сал-да-ры
|
Ұзақ мер-зімді салдары
|
1
|
АзиЯ кітабы
|
|
|
|
2
|
Жаңаөзен оқиғасы
|
|
|
|
3
|
Целиноград оқиғасы
|
|
|
|
4
|
Жас тұлпар ұйымы
|
|
|
|
1977 жылы қабылданған КСРО Конституциясынан үзінді ұсыныңыз
Тапсырма:
Оқушылар берілген деректерді оқып, сұрақтарға өз жауаптарын негіздейді.
А) Берілген деректермен өз біліміңді пайдаланып, ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы әміршіл-әкімшіл зардаптарын түсіндір.
В) «ХХ ғасырдың ІІ жартысында КСРО-ның басқару жүйесі демократияланды» деген тұжырым бар. Сен бұл тұжырыммен қаншалықты келісесің?
Тапсырма
ХХ ғасырдың соңындағы әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырыңыз
Халық назарлықтарының ортақ ұқсастықтарын анықтаңыз
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор:
Мәтін бойынша тарихи оқиғалардың кем дегенде 2 себебін анықтау;
Тарихи оқиғалардың кем дегенде 2 қысқы мерзімді салдарын анықтау;
Тарихи оқиғалардың кем дегенде 2 ұзақ мерзімді салдарын анықтау;
5 балл
Дескриптор:
КСРО Конституциясының әр бабына сілтеме жасау керек;
өз ойына кем дегенде 3 дәлел келтіру қажет;
тарихи оқиғаларды ХХ ғасырдың І жартысы мен ІІжартысын аралығындағы сабақтастықты анықтау;
ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы өзгерістерді сипаттау;
Тәуелсіздік жылдарымен байланыс орнатып, өзіндік баға беру;
4 балл
|
ҚБ Мұғалім оқушы-лар жауабын мұқият тыңдап кері байла-ныс беріп отыра-мын
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушы-лар жауабын мұқият тыңдап кері байла-ныс беріп отырады
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық мәтіндер
К. Бегалин. Империя құрамында. – Алматы: Аруна, 2013.
Омарбеков Т. Қазақстан тарихының XX ғ. өзекті мәселелері. Өнер, 2014
Кесте
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау
ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы халық наразылықтары маңызды болды, себебі ...
ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы халық наразылықтары маңызды болмады, өйткені ...
Үйге тапсырма
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары.
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
1 балл
|
«Ең үздік жауап»
|
Ақпарат-тық карточка
|
Кері байланыс
|
- Нені білдім? Нені үйрендім?
- Нені толық түсінбедім?
-Немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалай-ды
|
А4, конспект
|