Сабақтың тақырыбы Б. Мұқай. «Өмірзая» романы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



бет1/4
Дата25.11.2023
өлшемі30,47 Kb.
#126086
түріСабақ
  1   2   3   4

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
"Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі

Макинск қаласының мектеп-лицейі" КММ
______қазақ әдебиеті________________
(пән)

Бөлім:

Зобалаң заман шындығы

Педагогтің Т.А.Ә.

Сүйеніш Б.П

Күні:

08.11.2023

Сынып:11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Б.Мұқай. «Өмірзая» романы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;



Сабақтың мақсаты

әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсінеді;

Бағалау критерийі

әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсінеді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы мин

Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылар сурет арқылы сабақ тақырыбына болжам жасайды. Мұғалім сабақ мақсатымен таныстырады.
Ой қозғау.



Сабаққа қажетті кұралдарды дайындайды.Болжам жасайды.
Сұрақтарға жауап береді

Шапалақ әдісі

Оқулык,
Дәптер,қалам,сурет,дк экран



5 мин
5 -7 мин

8-мин


5-мин

Анықтама бұрышы
Сюжет (фр.sujet - зат) - өзара жалғасқан оқиғалардың тізбегі, біртұтас желісі.


Тыңдалым тапсырмасы
Бейнематериал көрсетіледі.
Шығарманың мазмұнымен таныстыру.
Әдеби шығарманың оқиғалар желісімен танысу.
Оқылым тапсырмасы
Берілген үзіндіні оқып, сюжеттік-композициялық талдау жасаңыздар.

  1. Оқиғаның басталуы.
    2. Оқиғаның дамуы.
    3. Оқиғаның шиеленісуі.
    4. Оқиғаның шарықтау шегі.
    5. Оқиғаның шешімі

Дұрыс жауап.
Оқиғаның басталуы Кеңес өкіметі дәуіріндегі 1980 жыл. Профессор Алдияр Ақпан ұлы және оның шәкірті Аяған Қуатовтың айналасында өрбиді.
Оқиғаның дамуы
Кеңес заманының озбырлығын суреттеген бұл романда Кенесары туралы еңбек жазған Алдияр Ақпанұлы мен оның шәкірті Аяған Қуатовтың өмір өткелдеріндегі қым-қиғаш оқиғалар, арандатушылық әрекеттер, шындық үшін күрес жолындағы қиындықтары сөз болады. Бірақ кітаптың соңында шындықты дәлелдеймін деп арпалысқан, алысқан азаматтың барлығы өмірден озады. Өмірзая... Бірақ олардың ерліктері ел есінен шыққан жоқ.
Оқиғаның байланысуы
Ұстазы, профессор Алдияр Ақпанұлының жолын әрі қарай жалғастырып, ол Кенесары туралы еңбек жазса, бұл Сыздық төре туралы көлемді зерттеуін тәмамдайды. Бар шырғалаң содан басталған.
Оқиғаның шиеленісуі
Әуелі Алдияр ақсақал құлаған. Содан соң өз басына қатер төнеді, жұмыстан шығарады. Бірақ Аяған әділ заңның күшіне сенеді. Ақсақалдың да, өзінің де ешқандай жазығы жоқ. Аяған ең жоғары кеңестік мекемелерге, ең биік партиялық басшыларға арыз жазады. Жаздым, жаңылдым деп емес, ісім ақ, қазақ тарихына қиянат жасалып отыр деген сарында.
Оқиғаның шарықтау шегі
Жалақорлардың жаласынан, пәлеқорлардың пәлесінен Аяған мынадай күйге түседі: ақтығын, адалдығын, жазықсыздығын дәлелдей алмайды; көкірегінде жыр-пыры шығып шырылдаған шындығынан кеңестік билікті иландыра алмай, мысы құриды.
Оқиғаның шешімі
Шындық іздеп жүріп, әуелі түрмеге түседі, одан шығысымен жындыханаға қамайды, одан аман-сау шығып келгенде қайтадан түрмеге тығады; қарт ата-анасы, әйелі осының қайғысынан өледі; балалары жетім қалады. Міне, отарлық кезең – зобалаң заман шындығы
2-тапсырма.
«Шығарма кестесі» арқылы талдау.
Шығарманың атауы
Авторы
Тақырыбы
Идеясы
Кейіпкерлері
Оқиға болған жер
Оқиғаның шешімі


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет