Білім беру ұйымының атауы
|
Ғ.Айддаров атындағы №1 мектеп-лицей
|
Пәні:
|
физика
|
Бөлім:
|
Электростатика
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Кусайнова Ш
|
Күні:
|
6.02.23
|
Сынып:
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Электр тогы. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
10.4.2.1 - аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар істей алады: өткізгіштерді аралас жалғауға зерттеу жүргізеді;
Көптеген оқушылар істей алады: сапалық тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді;
Кейбір оқушылар істей алады: заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы
10 минут
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
10 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Мағынаны тану. «Өткізгіштердің жалғануы».
Мақсаты: сабақтың тақырыбын анықтау.
Мұғалім әрекеті: Өткізгішті жалғауды көрсетеді.
Жаңа тақырып
Тізбектей жалғау дегеніміз не? (Егер бірінші өткізгіштің соңы екінші өткізгіштің басымен, екіншінің соңы үшіншінің басымен жалғанса, онда мұндай қосуды тізбектей жалғау деп атайды.)
Пареллель жалғау дегеніміз не?
Оқушылар тақтадан схема арқылы тапсырмалар орындайды.
Ом заңын тұжырымдаңыз.
Кестені толтыру. тақтада оқушылар қаламмен кестені толтырады.
Шамалар
|
Тізбектей
|
Параллель
|
Ток күші
|
|
|
Кернеу
|
|
|
Кедергі
|
|
|
Тапсырма. Дидактикалық материал
Кері байланыс: оқушы –мұғалім.
|
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
|
Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді
Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді
2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;
2. Мазмұнның толық ашады;
3. Өмірден мысалдар келтіреді.
5 балл
Ток күшінің формуласын дұрыс жазады.
-Кернеудің формуласын дұрыс жазады.
-Жалпы кедергінің формуласын дұрыс жазады
|
ФИЗИКА 10 сынып
«Дидактикалық материалдар
Смайликтер
Амперметр,вольтметр,шамдар
|
Бекіту
10 минут
|
36 жаттығу есептері
|
Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
|
Дескриптор
Есептің шартын түзеді
ХБЖ-ға келтіреді
Есептің формуланысын түрлендіріп
Есептің жауабын табады
3 балл
|
|
Кері байланыс
Сабақтың соңы
10 минут
|
Рефлексия: «Көңіл күй»
Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі.
Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.»
Көк түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.”
Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
Үйге тапсырма§36
|
Оқушылар кері байланыс береді
|
Формативті бағалай 10 балл
|
|
Білім беру ұйымының атауы
|
Ғ.Айдаров атындағы №1 мектеп-лицей
|
Бөлімі:
|
11.3.С Атомдық физика
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Кусайнова Ш
|
Күні:
|
06.02.2023ж
|
Сыныбы: 11
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жылулық сәулелену. Стефан –Больцман және Винн заңдары. Ультракүлгін апаты. Планк формуласы. Фотондар.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
11.8.1.4 - - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын ультракүлгін апаттын негіздеу және абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдану
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар істей алады:Стефан-Больцман, Винн заңдарын абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдана алады;
Көптеген оқушылар істей алады: Стефан-Больцман, Винн заңдары мен Планк формуласын қолданып есеп шығара алады;
Кейбір оқушылар істей алады: жылулық сәуленуге күнделікті өмірден мысалдар келтіре алады;
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы.
«Миға шабуыл» әдісі
15 мин
|
Білім дағдысы: Түсіну (Д)
«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардың сыни тұрғыда ойлануын жетілдіру және тақырыпты ашу мақсатында сұрақтар беріледі.
-Вольфрам қылын 3000 °С дейін қыздырғанда ол ақ түсті жарық шығарады.
-Қыздырылған үтік немесе жылу батареясы жарық шығарады деп айта аламыз ба?
мұғалім презентация арқылы сабақты түсіндіреді.
|
Оқушылар берілген сұраққа өз ойларын айтады.. Тақырып бойынша сұрақтарын мұғаліммен бірге талдайды.
|
Дескриптор:
-Жылулық сәулеленуді түсінеді.
|
Оқулық 11-сынып.
ДМ қосымша 1
|
Жеке жұмыс
«Қызықты ақпарат»-әдісі
7 мин
|
Білім дағдысы: Қолдану
1-тапсырма (W) «Қызықты ақпарат» әдісі бойынша оқушыларға «жылулық сәулеленудің қолданылуы» тақырыбында ақпарат жинау тапсырылады.
|
Оқушылар жылулық сәулелену бойынша қалтателефондарын пайдаланып ақпарат жинап, сыныпта барлық оқушылармен бөліседі.
|
Дескриптор:
-жылулық сәулеленудің қолданылу аймағын біледі;
Жалпы балл -4
|
ДК экраны
11-сынып оқулығы
ДМ қосымша 2
Қалта телефон
|
Жеке жұмыс
13 мин
|
Білім дағдысы: Қолдану (І)
2-тапсырма. Оқушыларға Абсолют қара дене. Стефан – Больцман заңы. Виннің ығысу заңы тақырыбында есептер беріледі.
|
Оқушылар Стефан – Больцман заңы тақырыбынан ойға түйгендері бойынша формуланы пайдаланып есеп шығарады.
|
Дескриптор
-Қажетті физикалық формулаларды қолданады;
-Математика-қ түрлендірулер мен есептеулер жүргізеді
-Есептің жауабын дұрыс анықтайды.
Жалпы балл -6
|
11-сынып оқулығы.
ДМ қосымша 3
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
3 мин
|
Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс.
Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз. Үйге тапсырма: 31 жаттығу 189 бет
|
Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай бағдаршам түстерін таңдайды.
|
|
|
Физикалық диктант
1.Қызған денелердің сәуле шығарып,электромагниттік энергия таратуын ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
деп аталады.
2.Электр шамының вольфрам қылын 3000 градусқа дейін қыздырғанда ,ол ................................сәуле шығарады.
3.Өзіне түскен әртүрлі жиіліктегі сәулелердің энергиясын толық жұтып алатын денені....................деп атайды.
4.........................................................оның абсолют температурасының төртінші дәрежесіне тура пропорционал
Физикалық диктант
1.Қызған денелердің сәуле шығарып,электромагниттік энергия таратуын ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
деп аталады.
2.Электр шамының вольфрам қылын 3000 градусқа дейін қыздырғанда ,ол ................................сәуле шығарады.
3.Өзіне түскен әртүрлі жиіліктегі сәулелердің энергиясын толық жұтып алатын денені....................деп атайды.
4.........................................................оның абсолют температурасының төртінші дәрежесіне тура пропорционал
Физикалық диктант
1.Қызған денелердің сәуле шығарып,электромагниттік энергия таратуын ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
деп аталады.
2.Электр шамының вольфрам қылын 3000 градусқа дейін қыздырғанда ,ол ................................сәуле шығарады.
3.Өзіне түскен әртүрлі жиіліктегі сәулелердің энергиясын толық жұтып алатын денені....................деп атайды.
4.........................................................оның абсолют температурасының төртінші дәрежесіне тура пропорционал
Достарыңызбен бөлісу: |