Сабақтың тақырыбы: «Еңлік Кебек» дастаны Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



Дата02.12.2023
өлшемі2,89 Mb.
#132803
түріСабақ
Байланысты:
ЕҢЛІК кебек кмжжж (копия) (копия) (копия)


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Көркем әдебиет және эпикалық сарын




Педагогтің аты-жөні:

Абсултанова Акбота Ерполатовна
Жабықбай Саяжан Серғалиқызы
Сыдан Ернұр Асилханұлы




Күні:

27.11.2023




Сыныбы: 8

Қатысушылар саны:25 Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы:

«Еңлік Кебек » дастаны




Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;






Сабақтың мақсаты:

Шығармадағы құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыру
Сөздік қорларын байытады
Танымдық білімдерін арттырады




Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7 мин.
Топқа бөлу

Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

Мақсаты: оқушылар бойында жылдамдық немесе тілек білдіру, тыңдау және оқылым дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

И

нтерактивті тақта,

Жаңа сабаққа кіріспе

Білу

"Кинеметафора" Драмалық шығармадан үзінді көрсету Поэма желісі бойынша сұрақтарға жауап береді.
Үш сұрақ ойыны”
Оқушылардан тақырып бойынша
«Кім? Не?
Қайда?Қашан?
Неге? Қалай?» деген сұрақтарға жауап беретін бір-ақ сөйлем құруларын ұсынады.
Шарты:Қағаз қиындыларына сұрақты жазып әр топ бір біріне лақтырады.

Бейнероликті мұқият көреді
Поэма желісі бойынша сұрақтарға жауап береді.
Ойын шартын дұрыс орындайды
Негізгі тақырыпты табады.



Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау қағазын беру.



Интерактивті тақта.
Қағаз қиындылары

Сабақтың ортасы
26 мин.
Түсіну



1 тапсырма.
Кубизм әдісі
1 топ
1.Суретте-оқиға болған жерді суреттеп бер.
2.Зертте-ру адамдары неліктен екі жасты өлімге бұйыратынын дәлелде
2 топ
3.Салыстыр-сол ескі заман мен қазіргі заманды салыстыр
4.Қолдан-шығармадағы сөз кестелерінен ой айшықтарын тап.
3 топ
5.Ізден-шығармадағы салт дәстүрді тап. Оларды сипатта
6.Анықта-Еңлік пен Кебек бейнесі қандай образға жатады
Сол заман оқиғалармен қазіргі кезең оқиғаларға өзіндік ойынды түсіріп, салыстыр.

Бұрыңғы заман

Қазіргі заман










Әдіс бойынша 6 сатыдан өзіндік пікір білдіре отыра жауап береді

Дескриптор:
Жалпы – 3 балл.
әр сатыдағы сұраққа сай дұрыс жауап жазады.
Әдіс шартын дұрыс пайдалана біледі.
Ойын дұрыс жеткізе біледі.



Оқулық пен дәптер.
Куб

На Жұптық жұмыс
Қолдану



2-тапсырма.
Суреттер сөйлейді ”әдісі арқылы дастанның композициялық құрылысын табады.





Оқиғаның басталуы.
Оқиғаның байланысы.
Оқиғаның шарықтау шегі.
Оқиғаның аяқталуы (шешімі)



Суреттер арқылы оқиғаның барысын дұрыс реттілік бойынша


сәйкестеңдіреді
Ойын дәлелдеп айтады.

Дескриптор:
Жалпы – 4
балл.
Суреттер арқылы оқиғаның барысын
дұрыс реттілік бойынша қояды.
Дәлел келтіреді.

Интерактивті тақта
Word wull



Сергіту сәті
3 мин

«Сөз тізбегі» әдісі
2 - 3 оқушыны шығарып, дастандағы кездесетін кез келген сөздің соңғы әріпінен жаңа сөз құрастырады

Дастандағы кездесетін кез келген сөздің соңғы буынынан жаңа сөз құрастырады









Жеке жұмыс
Талдау





№3 тапсырма.
«Сөздік қор» әдісі оқушыларға тақтадан «Бақсы,балгер,абыз,тасыр»сөздерін көрсетіп,қандай мағына беретінін сұрау. Оқушы жауабымен дұрыс жауапты салыстыру.

Бақсы,балгер

Бақсы,балгер— тылсым әлеммен байланысқа еніп, ондағы түрлі рухтарды өз қызметіне пайдалана алатын адам.

Абыз

ертеде елдің тəу ету жоралғыларына басшылық жасайтын əрі жаугершілік жағдайында жорыққа шығарда батаберетін, болашаққа болжам жасап, жорамал жетік меңгерген беделді тұлға.

Тасыр

Сөз ұқпайтын адам




Көнерген сөздерді тани алады. Олардың мағынасын ашады.

Дескриптор:
Жалпы – 3 балл.

Сөздердің мағынасын ашады. Оған өщ ойын білдіреді



Интерактивті тақта
Сайт

Жинақтау



4 тапсырма
Ия немесе Жоқ





«Электрокардиограмма» органайзері
1.Шәкәрім 1988жылы жендеттер қолынан қаза тапты.(жоқ)
2.Кебек жастайынан батыр болған.(ия)
3.Нысан абыз Кебекке бал ашып беру үшін іздеп келеді.(жоқ)
4.Нысан абыз Кебекке ажалы- биік қабақ, сұрлау 
қыздан екенін айтты.(ия)
5.Жаз мезгілі кезінде Еңлікті әдейі іздеп табады.(жоқ)



Оқушыларға факттар беріледі.Олар мәліметтің оң не бұрыс екенін табуы қажет.

Дескриптор:
Жалпы – 3
Танымдық білім тексеріледі. Дұрыс әрі нақты жауаптар көп болуы тиіс.

Оқулық, жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
бағалау







Өз аралыңа қайығыңды орналастыр








Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет