------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
Ғ. Ақтаев атындағы №6 орта мектебі
Бастауыш класс мұғалімі:
Бөлекшора Нұргүл Қалыбайқызы
Пәні: Математика
Күні: 28.02.2014 жыл
Класы: 1 «Б»
Сабақтың тақырыбы: Есеп. Салыстыру.
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларға 2-6 сандарын қосу және азайтудың
кестелік жағдайларындағы есептеу дағдыларына
машықтандыру, айырмалық салыстыруға және
қосындыны табуға берілген есептерді шығару.
2.Оқушылардың ақыл - ой қабілетін, өз беттерінше
жұмыс жасай алуын, математикалық ойлауын
дамыту.
3.Ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, ақыл-ой
белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Мақта қыз бен мысық ертегісі желісіндегі
саяхат сабақ, ойын
Сабақ типі: жаңа сабақ
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, ауызша есептеу
Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта
Пән аралық байланыс: Ана тілі, музыка, дүниетану
Сабақтың барысы:
1.
Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлеметсіздер ме, балалар!
- Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысымын тексеру.
2.
Психологиялық дайындық.
1,2,3,
Сынып іші тып - тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
Мұғалім:
- Балалар көңіл - күйлерін қалай?
- Та-ма-ша (қолдарын көтереді)
- Сабақты зейін қойып тыңдауларын ше?
- Та-ма-ша (қолдарын шапалақтайды)
- Сабақты бастаймыз ба?
- я я я я я (бас бармағын көрсету)
І. Қызығушылығын ояту.
С
А
Л
Ы
С
Т
Ы
Р
У
7
6
0
3
2
9
4
1
0
2
+
2
=
4
Ы
7
-
1
=
6
А
2
+
0
=
2
С
5
+
4
=
9
Т
6
-
6
=
0
Л
4
-
4
=
0
У
8
-
5
=
3
Ы
4
+
3
=
7
С
6
-
5
=
1
Р
ІІ. Мағынаны тану
-Салыстыру туралы мағұлмат беріледі.
-Дәптермен жұмыс (күннің жадын жазып, көркем
жазу жазылады)
5 санын жазу
Бүгінгі сабағымыз ерекше болады. Себебі біз
ертегілер әлеміне саяхатқа шығамыз. Көздерімізді
жұмып, көз алдымызға ертегілерді елестетейік.
- Қандай ертегілерді естеріңе түсірдіңдер? Айтып
беріңдер?
-Мақта қыз бен мысық ертегісі. Бұл ертегіні өткен
әліппе сабағында оқыған болатынбыз. Суретке қарап
осы ертегіні кім бастаймын дейді.
- Бұл екеуі дос болып жүреді. Мақта қыз үйін жинап
жүріп, бір мейіз тауып алады да, мысықты шақырады.
Мысық келмейді. Қыз: Келмесең келме - деп, мейізді
өзі жеп қояды. Жеп болған соң мысық келіп: -Неге
шақырдың? - деп сұрайды. Мақта қыз айтпайды.
Сонан соң мысық: -Ендеше қатығыңды төгем,-дейді.
Мақта қыз: -Мен құйрығыңды кесіп аламын,- дейді.
Мысық қатықты төгеді. Мақта қыз мысықтың
құйрығын кесіп алады. Мақта қыз құйрығымды берші-
дейді. Қатығымды қайтарған соң, құйрығыңды беремін
дейді. Енді мысық бізден көмек сұрап тұр. Мысыққа
құйрығын қайта алуға көмектесеміз бе? Ол үшін біз
тапсырмаларды орындауға көмектесейік. Сәт сапар,
достар!
1.Сиырдың тапсырмасы:
Оқулықпен жұмыс :
№1-есеп: Оқы. Есептерді салыстыр. Оларды
шығар.
а)Ойыншық жасау үшін Дәурен 10см қызыл және 5см
жасыл жолақша қиып алды. Қызыл жолақша жасыл
жолақшадан неше сантиметр ұзын?
ә)Абзал 5см қызыл және 5 см жасыл жолақша қиып
алды да, ойыншық қайықтың бүйіріне желімдеді.
Абзал барлығы неше сантиметр жолақша желімдеді?
---1 ---
12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
ИНДЕКС: 64470
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
Венн диаграммасы:
2.Ағаштың тапсырмасы:
а)Сергіту сәті орындалады.
ә)Ойын: Жасырын тұрған санды тап ойыны.
3 + 2 = 5
4 + 2 = 6
4 + 3 = 7
4 - 2 = 2
3.Қыздардың тапсырмасы:
№2-есеп:
Азайғышы 4 болатын айырмаларды ата. Оларды
мәндерінің өсу ретімен жаз.
4 - 4=0
4 - 3=1
4 - 2=2
4 - 1=3
4 - 0=4
4.Дүкеншінің тапсырмасы:
3.
Сөзжұмбақты шеш
:
с
е
г
і
з
қ
ұ
р
ғ
а
қ
к
ө
л
ж
ұ
л
д
ы
з
т
ү
с
а
л
т
ы
ж
е
т
і
т
ө
р
т
с
у
Сұрақтары:
1.Бір шеңберді бір шеңбер,
Көтеріп тұр білсеңдер. (8)
2.Суда қандай тас жоқ? (құрғақ)
3. «К»-деп егер бастасаң,
Шомыласың суына. (көл)
4.Тақиям толған сөк.
Ерте тұрсам жоқ. (жұлдыз)
5.Жұмулы көзбен нені көруге болады? (түс)
6. 5+1 қосындысы қанша болады? (6)
7.Оң қолымда 3 алма,
Сол қолымда 4 алма.
Бәрін қоссам егерде
Болады екен қанша алма? (7)
8.Партаның неше бұрышы бар? (4)
9.Жылт-жылт еткен,
Жылғадан өткен. (су)
5.Тауықтың тапсырмасы:
№3-есеп:
5, 4 және 9сандарымен тура теңдіктер құр.
5 + 4 = 9
4 + 5 = 9
9 - 5 = 4
9 - 4 = 5
6.Тышқанның тапсырмасы:
№4-есеп:Қосу кестесін пайдаланып, шығар:
4 - 2=2 6 - 3=3 8 - 4=4 10 -
5=5
9 - 6=3 10 - 6=4 8 - 6=2 7 -
6=1
ІІІ. Ой толғаныс.
- Әр суретте неше үшбұрыш бейнеленген?
4.
Логикалық есептер шығару
Алма ағашта 5 алма,
Қандай тәтті, жесе алма?!
Бесеуін де жеп қойсақ,
Қалады екен неше алма? (0)
Екі тышқанның құлағы нешеу? (4)
Екі мысықтың аяғы нешеу? (8)
Бес тырнаның мойны нешеу? (5)
Табақта 4 өрік,
Қолымда 2 өрік
Қосқанда барлығын,
Болады неше өрік? (6)
5 алманың біреуін,
Досың сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі,
Өз қолыңда қалады? (4)
---2 ---
Азайту
амалы,
ұзындығ
ы
сұрайды
Жасыл,
қызыл
жолақш
алар
Қосу
амалы,
барлығын
сұрайды
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
ІҮ.Қорытынды.
-Балалар бүгінгі сабақта біз қай ертегі туралы
әңгімелестік?
-Мына сызба неге ұқсайды?
-Күннің көзіне
-Күн туралы қандай ән білесіңдер?
-«Әрқашан күн сөнбесін» әні орындалады.
Ү.Үйге тапсырма беру:
ҮІ.Бағалау.
Ақтөбе қаласы.
Ғ.Ақтаев втындағы №6 орта мектеп
тарих пәні мұғалімі
Жанғалиева Г.Ш.
Сабақтың тақырыбы: § 22. Алтын Орда (ХІІІғ-
орт.-ХVІ ғ. басы.)
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушыларға Жошы ұлысының орнына
құрылған Алтын Орда мемлекетінің және оның саяси-
экономикалық құрылымы туралы тарихи білім беру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау,есте сақтау,өз
ойын еркін жеткізе алу қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұлтжандылыққа,
адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже: 1.Алтын Орда мемлекетінің
тарихымен танысып, картамен жұмыс жасай алады.
2.Алтын Орда хандарының жүргізген саясаты туралы
біліп, ой бөлісе алады.
3.Тарихи деректерді салыстыра отырып, іргелі ел
болғанын біледі.
Сабақтың көрнекілігі: карта, оқулық, кестелер.
Қолданылған әдістер: тест алу. Блум токсономиясы,
кластер, «Т» әдістері.
I.Қызығушылығын ояту
Тест алу әдісі.
1.Шыңғысхан қай жылы дүниеге келді?
А) 1165ж. Б) 1162ж. В) 1164ж. Г) 1163ж.
2. Монғол әскерлері Жетісуға қай жылы енді?
А) 1217ж. Б) 1211ж. В) 1218ж. Г) 1219ж.
3. Отырар қаласын монғолдар қай жылы басып
алды?
А) 1217ж. Б) 1211ж. В) 1218ж. Г) 1219ж.
4. Шыңғыс хан жаулап алған жерлерін төрт
баласына бөліп берді. Алмалық қаласы
қай ұлысқа қарады?
А) Жошы Б) Шағатай В) Үгедей Г) Төле.
5. Ашнаш қаласы монғолдарға неше күн бойы
берілмеді?
А) 3 Б) 10 В) 15 Г) 20
6. Ол жоғарғы орган, жылына бір рет жаз
айларында шақырылады.........
Жүзеге асыру қадамдары:
1-қадам: Өткен сабақтардан тест
құрастырып, интерактивті тақтаға жазылады.
2-қадам: Оқушылар тест тапсырмасын орындайды.
ІІ.Мағынаны ашу .
а) Мұғалім кестелер арқылы сабақты түсіндіреді.
Оқушыға түсіндіретін нақты мәселелер:
-Алтын Орда мемлекетінің құрылуы.
-Батый хан.
-Алтын Орда мемлекетінің күшеюі.
-Алтын ордының қоғамдық құрлысы.
-Алтын Орданың әлсіреуі.
ә) Әр топ Блум токсономиясы бойынша сұрақтар
дайындап,қойылған сұрақтарға
келесі топтар жауап береді.
б) Кластер әдісі бойынша оқушылар дәптермен
жұмыс жасайды. Ол интерактивті тақтамен
тексеріледі.
Жүзеге асыру қадамдары:
1-қадам: « Хандар» тақырыбына
интерактивті тақтада кластер жасау:
Батый хан, Өзбек хан, Берке хан « Не
істеді?», « Несімен атақты»
деген сөздерге кластер жасау.
2- қадам: оқушыларға осы бағыттағы тақырып
бойынша қалған хандарды жазу.
3-қадам: жеке жазуды топта талқыға салу,
жалпы топтың атынан жауап дайындау.
4-қадам: кластер бойынша топтың
жауабын интерактивті тақтамен тексеру.
ІІІ.Ой-толғаныс
«Т» кесте әдісі бойынша оқушылар алған білімін
нақтылайды.
Жүзеге асыру қадамдары:
1-қадам: сызбаны тақтаға және дәптерге
сызып алу.
2-қадам: оқушылар « Ескі» , «Жаңа» деп
жазып, Алтын Орда мемлекеті мен Қазақстан
Республикасының қоғамдық құрлысын
салыстырып жазады.
3- қадам: нәтижесін интерактивті тақтадан
берілетін кестемен салыстырады.
Ескі
Жаңа
Хан
Президент
білікшілер
хатшылар
уәзір
әкім
Мәлік
әкім
Беклер бек
Әскери министр
Бағалау: Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Үйге тапсырма: « Алтын Ордада болғанда
көргендерім» эссе жазу.
Жүзеге асыру қадамдары.
---3 ---
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
1-қадам – тақырыптың қойылуы .
2-қадам-тақырып бойынша өз ойларын жазу.
Ақтөбе қаласы Ғ.Ақтаев
атындағы
№6 орта мектебінің бастауыш
класс мұғалімі Нашанова Асем
Саматовна
Пәні: Қазақ тілі
Класы: 2
Сабақтың тақырыбы: Етістіктің
зат есіммен байлансы.
Сабақтың мақсаты: Етістіктің зат
есіммен байланысы туралы түсінік беру.
Білімділік: Сөз таптарын еске түсіріп, жаттығулар
орындау барысында
етістіктің зат есіммен байланысын табуға
үйрету.Дамытушылық: Жұмбақ шешу арқылы
оқушылардың ой-өрісін, сөйлеу тілін
дамыту.Сөйлемдегі сөздердің байланысын ажырата
білу дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелік:Жаттығу орындату арқылы оқушыларды
табиғатты қорғауға деген сүйіспеншілікке баулу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі
Сабақтың типі: Аралас
Сабақтың әдісі: Түсіндіру,сұрақ-жауап,
слайд,салыстыру,оқулық.
Пән аралық байланыс: әдебиет,
дүниетану.Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта,
суреттер
Сабақтың барысы
І. Алғашқы ұйымдастыру бөлімі (3 минут)
ІІ. Өткенді еске түсіру (5 минут)
ІІІ. Оқулықпен жұмыс (25 минут)
IV. Сабақты бекіту (8 минут)
V. Үйге тапсырма(1 минут)
VI.Бағалау(2 минут)
І. Алғашқы ұйымдастыру бөлімі (3 минут)
- Алдымен оқушылармен амандасып, түгендеу.
Психологиялық дайындықБарлық оқушыларды
орнынан тұрғызып, бір-біріне жақсы сөздер
айтқызу.Бір шумақ өлеңмен сабақты бастау.
(өлең жолдары слайдқа жазылып оқылады).
Мен әдемі баламын,
Сен әдемі баласың,
Біз әдемі баламыз,
Ерінбейміз еңбектеніп,
Оқып білім аламыз.
Сабақ мақсаты хабарланады.
Сөз таптарын еске түсіріп, жаттығу орындау
барысында етістіктің зат есіммен байланысын табуға
үйрету.
ІІ. Өткенді еске түсіру (5 минут)
Сөз таптарын ата. (слайдтан қаламмен жазылады).
Етістік дегеніміз не?, Қандай сұраққа жауап береді?
Зат есім түріне қарай нешеге бөлінеді?
жекеше көпше
Адам, ойыншық, бұйым Адамдар,
ойыншықтар, бұйымдар.
ІІІ. Оқулықпен жұмыс (25 минут)
Ақпанның жиырма жетісі
Класс жұмысы
Көркем жазу жаздырылады.
Жж Жезқазған Жанат Жанар жер жайлау
Жаттығулармен жұмыс. 360-жаттығу. Мәтінді оқып,
етістіктерді табу. (слайд). Мақта-бағалы өсімдік.Одан
тамаша талшық алынады. Мақта құнарлы топырақты
және ылғалды ұнатады. Ол суармалы жерде
өсіріледі. Піссіп жетілген кезде қауашағы ашылады.
Одан үлпілдек ақ мақта көрінеді.
361-жаттығу.Жұмбақты жатқа жаз, шешуін
тап.Етістіктерді тауып, қай сөзбен байланысып
тұрғанын айт.
Түнде жортады,
Жарықтан қорқады.(Үкі) слайдтан суреті шығады
362-жаттығу. Оқы. Қойылған сұрағына қарай екіге
топтастыр.
не істеді? не істейді?
келді,оқыды,көрді,жинады, ұшады,
жазады,сауады, байқайды, тарқатады
сүртті
(слайдтан осы сөздерге байланысты суреттер
көрсетіліп тұрады)Әр оқушы суретке қарап,сөздерді
қатыстырып сөйлем құрайды.
363-жаттығу. Ұйқасын тап.
Тастан тасқа секіріп,
Айбат шегер алыстан,
Жем тереді кекілік.
Аң патшасы арыстан.
Кекілік пен арыстан жайлы қысқа мәлімет пен
суреттері слайдтан көрсетіледі.
Оқушылар өз бетімен оқып, ойға түйеді.
Кекілік-латын тілінен алынған- alectoris chukar тауық
тәрізділер отрядына жататын құс. Салмағы -400-
500грамм. Ересек кекіліктің арқасында көкшіл сұр
қанатының қауырсындары көкшіл теңбіл, қызғылт
сары болады. Қоңыр сары мойыны мен қара жолақпен
көмкерілген , екі бүйірі ақ , қара сары
жолақты.Қазақстанда Жетісу, Жоңғар Ала тауында
мекендейді. Олар өсімдік дәнін, жәндіктерді жейді.
Арыстан-panthera leo- мысық тұқымдас ең ірі
жыртқыш жануар. Орталық Африка мен Оңтүстік
Батыста шөлит жерлерде кездеседі. Арыстанның дене
тұрқы екі метр.Салмағы-250 кг дейін жатады.
Құйрығының ұзындығы-1 метр. Олар 30-35 жыл өмір
сүреді. Олар хайуанаттар бағында сақталады.
Шығармашылық тапсырма.
---4 ---
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
Слайдқа- кеме, тұлпарлар, гүлдер, құстардың суреті
ілінеді. Екінші бағанға сәкестендіретін сөздер
жазылады.
Тұлпарлар ұшады
гүлдер жүзеді
құстар шабады
кеме гүлдейді
IV. Сабақты бекіту (8 минут)
Бүгінгі сабақты бекіту үшін оқушылардың алдына тест
сұрақтары таратылып, жауабын өз беттерінше
орындауы ұсынылады.
Тест
1.Сөз таптарын ата.
а)зат есім
ә)сан есім, сын есім
б) зат есім, етістік,сан есім, сан есім
2.Етістік дегеніміз не?
а)іс-әрекетті, қимылды білдіреді
ә) заттың атын білдіреді
б) заттың сынын білдіреді
3. Етістік қандай сұраққа жауап береді?
а)кім?, не?
ә)не істеді?,не қылды?,қайтты?
б)кімдер?,нелер?
4.Жуан дыбысталып тұрған сөзді ата.
а)Ұлытау
ә )Жәңгір
б)кітаптар
5.Қате жазылғанн санды тап.
а) жиырма
ә ) төртжүзбе
б)отыз бес
(Тест сұрақтары слайдтан көрсетіледі)
V. Үйге тапсырма (1 минут)
364-жаттығу. Оқушылар арыстан туралы мәлімет
есімізде қалса, одан әрі өз ойларымызды қосып, ертегі
құру. Және етістік пен зат есімді қатыстырып, төрт
жолды өлең құру.
VI. Бағалау (2 минут)
Әр оқушы өз деңгейі бойынша
Сабаққа қызығушылығы жоғары,
Қосымша сабаққа қатысқан
Сабағымыз осымен аяқталды. Көңіл қойып
тыңдағаныңызға рахмет!!!
Тілек жазылған смайликтер таратылады.
Ақтөбе қаласы Ғ.Ақтаев атындағы
№6 орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Умирбаева Алия Чекебаевна
Математика
Күні:25.02.14ж
Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға бөлу
Сабақтың мақсаты:
І. Қосындыны санға бөлу ережесін пайдалану, білігін
бекіту жұмысын жүзеге асыру, қосындыны санға екі
тәсілмен бөлуді ұйымдастыру. Есептерді әртүрлі
тәсілдермен шығарту
ІІ. Оқушылардың математикалық тілі мен зейінін,
ой- өрісін дамыту.
ІІІ. Сабақтағы белсенділікке, жазба жұмыстарды
орындаудағы ұқыптылыққа, шапшаң есептеуге
тәрбиелеу
Сабақ көрнекілігі:интерактив тақта
Сабақ әдісі:СТО, түсіндіру, сұрақ-жауап, ауызша
есептеу
Сабақ типі: жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлеметсіздер ме, балалар!
Оқушылармен амандасу,сабаққа қатысымын тексеру.
Психологиялық дайындық.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де.
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан әр күнге!
Оқып, білім аламыз,
Біздер зерек баламыз.
Математика пәнінде
Тапқыр, алғыр боламыз.
Сабақтың бөлімдері:
1.Қызығушылығын ояту.
-Адасқан әріптер (топқа бөлу)
-”Қайталау-білім анасы”(өткенді пысықтау)
2. Мағынаны тану.
“Білімді өрге жүзеді”(жаңа сабақ)
“Бірлік бар жерде,тірлік бар”(№2)
“Білгің келсе тауып көр”(№3)
“Ойлана біл”(№4)
“Ойлан тап”(шығармашылық жұмыс №5)
“Кім шапшаң”(№6)
3. Ой толғаныс. «Миға шабул»
4. Бағалау
5.Үйге тапсырма(№7)
І. Қызығушылығын ояту.
Адасқан әріптер (топқа бөлу)
к,ү,ж,і,р,й-------«Жүйрік» тобы
л,й,о,ш,ы---------«Ойшыл» тобы
р,а,п,т,ы,қ-------«Тапқыр» тобы
---5 ---
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
Қайталау- білім анасы
Өткенді пысықтау
1.
Көбейтудің компоненттерін ата?
2.
Бөлудің компоненттерін ата?
3.
Көбейтудің қандай қасиеттерін білесіңдер?
4.
а,в,с әріптерімен нені белгілейміз?
5.
Периметрді қалай табады? Формуласы
қандай?
6.
Ауданның формуласы қандай?
7.
Көлемді қалай табады? Формуласы қандай?
8.
3-тің кубы нешеге тең?
9.
Палетка деген не?
10.
Текшенің неше төбесі,қыры,жағы бар?
ІІ.Мағынаны тану.
“Білімді өрге жүзеді”
Осы тік төртбұрышты тең екі бөлікке қалай бөлуге
болады?
11.
-Барлығы неше қызыл шаршы?
12.
-Барлығы неше көк шаршы?
13.
-Барлығы неше шаршы?
14.
Барлық шаршылар санын тең екіге бөлейік.
(6+4):2=5 Бұл қосындыны санға бөлудің бірінші
тәсілі
15.
Барлығы неше қызыл шаршы?
16.
-Қызыл шаршыны екіге бөл.
17.
-Әр бөлікте неше қызыл шаршы болды?
18.
-Барлығы неше көк шаршы?
19.
-Оларды екіге бөл.
20.
-Әр бөлікте неше көк шаршы болды?
21.
-Әр бөлікте барлығы неше шаршы болды?
6:2+4:2=5 Бұл қосындыны санға бөлудің екінші
тәсілі
“Бірлік бар жерде,тірлік бар”
№2 Есепті әр түрлі тәсілмен шығар:
Мектепке әуелі 24парта, соңынан тағы 32 парта
әкелініп,төрт сыныпқа тең бөлініп берілді. Әр
сыныпқа неше партадан келді?
Тік төртбұрыштың периметрі 24см, ұзындығы 8см.
Тік төртбұрыштың енін тап.
“Білгің келсе тауып көр”(топпен жұмыс)
№3. Қосындыны санға бөлу және көбейту ережесін
пайдаланып, өрнектердің мәнін тап:
а) (8+6):2 (6+9):3
(10+15):5
(10+18):2 (28+24):4
(36+18):6
ә) (200+300):2 200х2+20х2 (250-
100)х3
(150+50)х3 100х5+30х5
(20+100)х3
Кесте
7
14 250 600 5
13 440 650 5
9
450 360
ж а
р
а
й
с
ы ң
д
а
р
!
“Ойлан тап”№4
22.
Жарты метрде неше сантиметр бар?(50см)
23.
Жарты дециметрде ше? (5см)
24.
Бір тоннаның бестен бір бөлігі неше
килограмм?(200кг)
25.
Жарты центнерде неше килограмм бар?(50кг)
Сергіту сәті:
Бір,екі, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Жүгірейік, жүгірейік,
Аяқты ұшынан басайық.
Саңырауқұлақтай отырып,
Емендерше тұрайық.
Тұрайық, отырайық,
Тұрайық, отырайық,
Тұрайық, отырайық,
Орнымызға жайғасайық.
“Ойлана біл”№5(шығармашылық жұмыс)
Периметрі 20см шаршының қабырғасы неше
сантиметр болады?
Осындай шаршы сыз және әріптермен белгіле.
Оның ауданын тап.
“Кім шапшаң?”№6 Теңдеулерді шешу.
І топ ІІ топ ІІІ топ
сх3=210 210:а=30 х:3=70
сх3=240 240:а=30 х:3=60
ІІІ. Ой толғаныс «Миға шабуыл»
Тура теңдіктерді сәйкестендір.
«Әрқайсысына затын табуға көмектес»
Ойын «Брейн – ринг»
(Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту)
1.Қос ат жегілген арба 40 шақырым жүрді.Бір ат неше
шақырым жүрді?
2.Сенбіден кейін 2 күннен кейін қай күн келеді?
3.Аулада 5 үйрек,
қорада 3 үйрек.
1 үйрек жоғалды,
1 үйрек тығылды.
Қалғаны неше үйрек?
4.11 түйе,бес жылқы.
2 сиыр,бір ешкі
2 қоян,үш түлкі,
Болды сонда нешеуі?
5.Ағаш басында 2 балық отыр еді.Оларға тағы 2 балық
ұшып келді. Барлығы неше балық болды?
ІV.Қорыту.
1)Қосындыны санға неше тәсілмен бөлуге болады?
2)Сабақта жаңадан нені білдіңдер?
V. Бағалау.
VІ. Үйге тапсырма: №7, 166 бет.
---6 ---
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
Ғ.Ақтаев атындығы
№6 орта мектебі
Мұғалімі: Г.Т.Алдиярова
Пәні : Дүниетану 2 класс
Сабақ тақырыбы: Жапырақ
Сабақтың
мақсаты:Оқушыларға жапырақ
оның қызметі әр түрлі,тыныс
алуы,ауа тазартудағы ролі түсінік беру.
Шығармашылықойлауға жетелеп, дұрыс оқып,жүйелі
сөйлеуге,сауатты жазуға дағдыландыру. Табиғатты
сүюге,қорғауға,аялай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
1. Өсімдік мүшелерінің ішіндегі жпырақтың атқаратын
қызметін білу.
2.Жапырақ түрлерімен таныстыру,олардың пішінін
ажырата алуға үйрету.
3. Шығармашылықпен жұмыс жасауға жетелеу.
Сабақтың өткізу әдісі: Сын тұрғысын ойлауды
дамыту стратегиясы.
Сабақта қолданылатын құралдар: жапырақ түрлері
бейнеленген суреттер, гербарий,кеспе қағаздар,
өсімдіктер топтамасы, ТК – 1 сызбасы, таблица,
геометриялық фигуралар қимасы.
Сабақтың құрылымы:
I Психологиялық даярлық
II Қызығушылықты ояту
III Ой шақыру
IV Мағынаны тану
V Ой толғаныс
VI Үйге тапсырма
VII Бағалау
Сабақтың түрі аралас сабақ.
Сабақтың жүру барысы:
I Психологиялық даярлық
Оқушыларды түгелдеп, бүнгінгі сабаққа даярлығы
шолу жасау.
II Қызығушылықты ояту
Геометриялық фигураларды таңдау арқылы топтарга
бөлу. Топ бағалаушы жетекшісін сайлау.
III Ой шақыру
1.Өсімдік табиғаттың қай түріне жатады? 2.Өсімдік
қалай тіршілік етеді? 3. Өсімдік түрлерін көрсет? 4.
Өсімдік мүшелері қандай? Деген сауалдар бойынша 4
топқа 4 тапсырма беріледі. Оны сызбаға түсіріп,
түсіндіріп береді. Оқулықтағы 4 – ші тапсырмаға
сәйкестендіріліп үй тапсырмасы тексеріледі.
- Оған қойылатын сауаодар:
I топқа. Сабақ өсімдікке неге керек?
II топқа. Ол қандай мүше?
III топқа Сабақтың бойында қандай мүшелер бар?
IV топқа Сабақтың түрлеріне мысал келтіре отырып
түсіндір?
Оқушылардың жауабы тыңдалып қорытындыланады.
IV Мағынаны тану.
1.
Өсімдік жапырақтарының жиынтығы бар
суреттермен гербарилермен жұмыс:
Жапырақтарды ажыратуға оның пішінін сипаттау.
2.
Оқулықпен жұмыс.
Мәтінді мынадай сұрақтар арқылы 4 топқа бөліп
беріп, даярлануға уақыт беріледі.
1 топ: 1. Жапырақтың өсімдік мүшелері атқаратын
қызметі қандай?
2 топ. Өсімдік қантпен храхмалды өайдан алады?
3 топ. Тіршілік атаулыға тигізер пайдасы қандай?
4 топ. Жапырақтың маусымдық тіршілігіне не
айтуға болады?
Оқушылармен мәтін мазмұнын топта талқылап бір
оқушыны баяндап беруге даярлап шығарады.
4 топтан 4 оқушы 4 бөлімді әңгімелейді.
3.
Оқушыларды жаңа тақырып мазмұны
бойынша өмір тәжірбиесімен байланыстыру
сауалдары: (ұжымдық жұмыс)
Қандай ағаштардың жапырақтары ине тәрізді.
Оны қайдан көрдің?
Жүрек тәрізділер қай ағаш жапырағы?
Жапырақ күзде неге түседі?
Жапырақ өсімдіктің басқа мүшелерімен қалай
байланысады?
Оқушылар жауабы тыңдалып жаңа тақырып
толықтырылады.
4.
Дәптермен жұмыс.
Тақырып жазылып сөздіктермен жұмыс жүргізіледі.
Жүрекше, ине, жұмыртқа, бақа, құрт тәрізді
жапырақтар.
Хлорофил – жасыл бояу. Крахмал – ауа мен судан
куннің жылуы мен жарығы арқылы түзелді.
5.
Топографикалық диктант
Өсімдіктің.......... болады. Одан ...........шығады.
Ол өсімдіктің маңызды мүшесі, ол тыныс алуға
қатысады. Сабақтан............
Ол өсімдікке сән береді. Тыныс алу қызметін
атқарады.
V Ой толғаныс
Жинақталған ақпаратты тәртіпке келтіру мақсатында
«Шебер аспазшы» атты тірек конспектісі құрылады
(ұжымдық жұмыс)
Оның сұрақтары.
-
Жапырақтарда су, еріген тұздар қалай келеді?
Б-1(сағақ, сабақ, тамырдан)
-
Жапырақта қант пен крахмал қалай түзеледі?
Б-2 (күн, жылу,жарық)
-
Жапырақтың сыртқы құрлысы қандай?
-
Жапырақтың тіршілік атаулығы тигізер
пайдасы қандай? Б-3(ауа тазалайды)
-
Жапырақ бойында қандай бояу бар? Оны
---7 ---
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
қалай атайды? Оны қалай атайды? (жасыл бояу,
кролофил)
Айырмашылығы: жапырақ өсімдік мүшесі
VI Үйге тапсырма
Үйден мәтінде оқу ТК. Бойынша сөйлеуге даярлану.
Хрестоматиядан 27.28 беттердегі мәтіндерді оқу.
VII Бағалау
Топ жетекшінің бағалаумен салыстыра отырып,
оқушылар білімі бағаланады.
Ғ.Ақтаев атындағы №6 орта мектебінің
бастауыш класс мұғалімі
Табылдина Баглан Жалгасбаевна
« Дүниетану » пәні
Сабақтың тақырыбы: Отбасы берекесі.
Сабақтың мақсаты: Отбасы жайлы жан-жақты
мәлімет бере отырып, отбасы мүшелерінің құқықтары
мен негізгі міндеттері туралы түсініктерін кеңейту.
Сабақтың міндеттері:
6.
Қоршаған ортамен отбасының байланысын
ұғындыру;
7.
Оқушының ізденісін, шығармашылық
қабілетін дамыту:
8.
Үлкенге – ізет, кішіге – құрмет көрсете білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: өз бетімен теориялық білім ала
отырып, іс- жүзіне асыру.
Сабақтың типі: жаңа сабақ.
Әіс-тәсілдері: СТО стратегиялары: ассоциация,
категориялық топтастыру, инсерт, синквейн, еркін
жазу.
Көрнекілігі: маркер, ватман, түрлі-түсті шаршылар,
үнтаспа.
Сабақтың барысы.
1.Қызығушылығын ояту.
- Күй орындалып тұрады. А.Еңсепов «Детство»
- Оқушылармен «отбасы» сөзіне ассоциация жасалады.
Әке
Ана
Бала
Ата
Әже
Немере
Немере
2.Мағынаны ашу.
- Түсіндірмелі күнделік
Кімдер?
Не істейді?
Олардың
отбасындағы
ролі қандай?
Әке
Қамқорлыққа
алады.
Отбасының
тірегі – әке,
шаңырақтың
иесі – әке.
Ана
Жаныңды
түсінетін жан.
Ананың аялы
алақаны, ыстық
мейірім шуағы,
алтын қолымен
пісірген асы
бал татиды.
Бала
Еркелеп, ер
жетеді.
Бала – ата-
ананың
болашақ
өмірінің
жалғасы,
артынан
қалдырған ізі,
бақыты,
байлығы.
Жетекші сұрақтар арқылы тақырыпты шығару.
9.
Сонымен отбасы дегенімізді сендер
қалай түсінесіңдер?
10.
Ақылжан, сен өз отбасыңды қандай
отбасы деп ойлайсың?
11.
Ал, сен ше , Айжан?
12.
Барлық жағынан қамтылған отбасын
қандай отбасы деуге болады?
Ортақ ой тұжырымға келейік.
Оқушылар сұрақ жүйелілігіне орай өз жауаптарын
береді.
Енді, осы ой түйіннен бүгінгі сабағымыздың
тақырыбын шығарайықшы, кім қалай ойлайды?
Оқушы жауаптары айтылып, « Отбасы берекесі» деп
тақырып хабарланды.
13.
Оқушыларға мәтін таратылып, мәтінді
оқып – түсінуге уақыт беріледі. (10 минут)
14.
Мәтінді өз бетімен оқу.
15.
Инсерт кестесін жүргізеді.
Сергіту сәті жүргізіледі.
V білемін
+
жаңалық
16.
келісе
алмаймы
н
?
түсінбедім
Тізбекті оқыту. (оқу дағдысын жетілдіру үшін)
III. Ой-толғаныс. «Синквейн» жазу.
IV. Үйге тапсырма. «Еркін жазу», 106-107 беттердегі
мақалдар.
---8 ---
Отбасы
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
V. Бағалау.
Түрлі – түсті шаршылар.
Көкшіл түс – «өте жақсы»
Сары түс – «жақсы»
Қызғыш түс – «орташа»
Оқушыларды жинаған шаршылары арқылы
бағалаймыз.
Ғ. Ақтаев атындағы
№6 орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі
Избасарова Райля Куатжановна
11 класс. Алгебра және анализ бастамалары
Сабақтың тақырыбы : Логарифмдік теңсіздіктер
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың тақырып
бойынша білім деңгейін жүйелеу,толықтыру
теңдеудің ,теңсіздіктің шешу әдістерін меңгерту.
Логарифмдік функцияның анықталу облысын таба
алуға,теңсіздікті интервал әдісін пайдалана алу.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың өз бетімен
жұмыс істеу дағдысын, шығармашылық қабілеттін
дамыту.
Тәрбиелік мақсаты:Ұқыптылыққа, шапшандыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі :Аралас сабақ.
Көрнекілік: үлестірмелі кеспелер, интерактивтік
тақтада слайдтар.
Қызығушылығың ояту.
1. Амандасу
А) «Логарифм» сөзіне ассоциация жасау.
Б) Топтастыру
В) «Қайталау» - оқу анасы
*** Көрсеткіштік функцияға кері функцияны ата.
*** Өзара кері функциялар қалай орналасады?
*** Логарифмдік функцияның анықталу облысы неге
тең? .
*** Логарифмдік функцияның мәндерінің облысы неге
тең?
*** Логарифмдік теңдеудің шешу әдістерің ата.
Г) Ауызша жаттығулар :
1. Есепте :
Ықшамда :
Теңдеуді шеш:
Анықталу облысын тап.
және функцияларының графигін анықта :
2. Мағынаны ашу. Класс оқушылары үш топқа
бөлінген.
1 топ
Логарифмдік теңсіздіктердің теориясы
2 топ № 291 (1)
3 топ № 292 (1)
Қорыту : a>1
0
№304 (1)
Логарифмдік функцияның негізі оң сан және 1-ге
тең болмау керек.
0<1-х<1. не 1-х болуы керек
шешімі құр жиын
1
- Жауабы
:[ -
Оқулықпен жұмыс
Топ №294 (1) 2-топ №296 (1), 3- топ №297 (1)
Есептердің шығарылуы:
№294 (1)
Log
2
2
X+Log
2
x-2
Log
2
x=a
a
2
+a-2
a
2
+a-2=0
a
1
+a
2
=-1 a
1=-
2
a
1
a
2
=-2 a
2
=1
(a+2)
+ - +
-2
-2 log
2
x1
log
2
2
-2
log
2
x log
2
2
Жауабы: [1/4; 2]
№296 (1)
F (x)=
0 1
-1 1
Жауабы : [-1:0)
№297 (1)
Lg (x
2
+2x+2)
D<0
(x+4)(x-2)<0
-4 2
Жауабы : (-4:2)
Сематикикалық карта
()
(2:+
)
R (3;
+)
(]
(-
3;3)
---9 ---
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
Анықталу
облысын тап :
F(x)=
Бағалау
Үйге № 291 (2), №292(2), №297 (2)
Ғ. Ақтаев атындағы №6 орта мектебінің
қазақ тілі пәнінің мұғалімі
Қанымбаева Айгүл
Сабақтың тақырыбы: Қ.Шаңғытбаев «Сабалақ»
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Қ.Шаңғытбаевтың
өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беру,
«Сабалақ» өлеңінің мазмұнын меңгерту.
2.Өзбетінше зерттеу жұмыстарына жұмылдыра
отырып, олардың талдау, шығармашылық қабілеттерін
дамыту
3. Оқушыларды ізденімпаздыққа, тарихи тұлғаны
құрметтеуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: талдау сабағы
Сабақтың әдісі: Ассоциация, зерттеушілік
конференциясы әдістері
Сабақтың барысы: 1)Ұйымдастыру
2)Үй тапсырмасын сұрау Ж.Молдағалиев «Ар – ұят
туралы» өлеңінен ұнаған шумақтарын жаттау
1. Қызығушылықты ояту «Ассоциация» әдісі
Күтілетін нәтиже
Оқушы жасай алады:
білімді проблема бойынша актуалдандыру;
проблема туралы өз білімін ұсыну;
проблеманың сызбасын көрнекілікпен көрсете
білу (оқыған тақырып бойынша алынған ақпаратты)
ұсынылған проблема бойынша толыққанды
түйіндеме жасау;
таным әрекеті процесінде қарым-қатынас
шеберлігі;
Жүзеге асыру қадамдары:
1 – қадам: шеңбер сызып, ортасына тақырыптың атын
жазу:
2 – қадам: Дәптерлеріне « Хан туралы не білесің?»
тақырыбына байланысты өздері білетін ақпараттарды
жазу – жеке, нәтижесін әуелі жұпта талқылау, сосын
шағын топта талқылау.
3 – қадам: Барлық топтардың «Хан туралы не
білесің?» тақырыбына жазғандары бойынша класта
презентациа жасау.
4 – қадам: Жалпы класқа тақырып бойынша алынған
бүкіл ақпараттың тізімін жасау.
Мағынаны ашу « Зерттеушілік конференциясы» әдісі
Әдісті жүзеге асыру қадамдары
1-қадам:тақырыптың қойылуы
2-қадам:кіші топтарға бөлу және топтардың
тапсырмаларын анықтау
1.
Жазбаша сұрау сауалнама ұсынылған
проблема бойынша түрлі адамдардың пікірін анықтау
мақсатында
толтырылған
сауалнамалар
ұсынылады,сауалнама нәтижелерінің қорытындысы
және сараптамасы 2.ауызша сұрау сұқбат алу
ұсынылған проблема бойынша түрлі адамдардың
пікірін анықтау мақсатында тірі сұхбат
ұсынылады,сұхбат алу процессі көрсетіледі, сұхбаттың
қорытындысы мен сараптамасы 3.проблема бойынша
бастырылған мәліметті оқу 4.бақылау нәтижесінің
жазбаша және ауызша сипаттамасы немесе бақылау
нәтижесін сахналау 5.берілген проблема бойынша өз
көз қарасы тұрғысынан рефлексия жасау дәйектелген
эссе
3-қадам:оқушылармен бірге зерттеу жұмысының
өлшем бағаларын анықтау
4-қадам:топтардың тапсырманы орындауы
5-қадам:топтардың жұмыстарына презентация және
бағалау
Сауалнама алушы топ
1. Абылай хан туралы білесіз бе?
А) ия В)жоқ
2. Абылай ханның «Сабалақ» есімі туралы білесіз бе?
А) ия В)жоқ
3. «Көшпенділер» кинофильмін көрдіңіз бе?
А) ия В)жоқ
4. «Көшпенділер» кинофильміндегі Абылай хан
бейнесі сізге ұнады ма?
А) ия В)жоқ
2. Тәуелсіз зерттеу тобы:
Абылай хан туралы мәліметтер іздеу
Сабалақ өлеңін негізге ала отырып, мәтін бойынша:
Абылай ханға мінездеме беру;
Абылайдың портретін суреттеу;
Абылай мен Әбілмәмбет хан арасындағы
диалог
3.Сұхбат жүргізуші топ:
Мектебіміздегі тарих пәнінің мұғалімі
Г.Жанғалиевамен жүргізілген сұхбаттың
бейнематериалы:
Тарихтағы Абылай хан туралы,оның ел
басқару саясаты туралы не айтасыз
Мектебіміздің кітапханашысы жүргізілген сұхбаттың
бейнематериалы:
Мектебіміздің кітапханасында Абылай хан
туралы деректер қаншалықты дәрежеде?
7 «б» класс оқушысы Д.Дускалиевамен жүргізілген
сұхбаттың бейнематериалы
Сенің жасыңдағы оқушыларды тарихи
тұлғалар т уралы кітаптар қызықтырады ма?
---10 ---
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
4. Жоба плакат қорғау:
Абылай хан
Кеше
Бүгін
Ертең
Тарихтағы
Абылай хан
бейнесі
«Сабалақ»
өлеңіндегі
Абылай хан
бейнесі
30 елдің
қатарына енген
Қазақстан
ұланы Абылай
хан есімін
әлемге қалай
танытпақ?
5. Қойылым көрсету
Өлеңдегі Абылай хан мен Әбілмамбет хан арасындағы
диалог
Ой – толғаныс «Абылай – елімнің біртуар ерлерінің
бірегейі» эссе жазу
Үйге тапсырма: өлеңді бөлімдерге бөлу
Бағалау: Оқушылар топ басшыларының бағалау
парағы бойынша, мұғалімнің басшылығымен
бағаланады
Ғ.Ақтаев атындағы №6 орта мектебі
бастауыш класс мұғалімі
Талғатқызы Жадыра
Сабақтың тақырыбы: Тасымал. «Қазақстан-
Республикам менің»
Сабақтың мақсаты: Тасымал тақырыбын жаттығулар
арқылы тереңдете түсіндіру, өлеңді мәнерлеп оқып,
сөздерді дұрыс буынға бөлуді меңгерту.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Сөздердің буын санын анықтап, дұрыс
тасымалдауға үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың тіл байлығын,
оқуын, көркем жазуын және де ойлау
мен зейінділік қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілік:Еліміздің батырлары-Төлеген, Мәншүк,
ақындары- Абай, Сәкен аға-апаларынан үлгі-өнеге
алуға оқушыларды тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың Талдау, дәлелдеу, оқу, жазу, сұрақ-
жауап, пікірлесу.
әдіс-тәсілдері:
Пәнаралық байланыс: Тарих, әдебиет.
Көрнекіліктер: Слайд.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру бөлімі:
- Саламатсыздар ма, балалар!
-Саламатсыз ба!
-(Оқушыларды түгендеймін).
Сабақтың ұраны:
Ойнап-ойнап ойынды,
Өсіремін бойымды.
Оқып-оқып кітапты,
Көркейтемін ойымды.
Психологиялық дайындық:
Амансың ба, алтын күн,
Амансың ба, жер ана.
Амансың ба, достарым,
Сендерді көрсем қуанам.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де.
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан әр күнге.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
(Оқушылардан сұрау)
III. Үй тапсырмасын бекіту: (слайд)
-Балалар, мына үйде кімдер тұрады?
-Атам, әжем, апам, ағам, анам, әкем т.б.
-Осы сөздерді буынға бөлейікші.
-А-там, а-нам, ә-кем, ә-жем т.б.
-Бұл сөздер неше буынға бөлінген?
- Екі буынға.
- Неліктен екі буынға бөлініп тұр?
-Себебі, бұл сөздерде екі дауысты дыбыс бар.
-«Ата» сөзі қалай естіліп тұр?
-Сөз жуан естіліп тұр.
-Неге жуан естіліп тұр?
-Себебі «а»-дауысты дыбыс т.б.
-Бұл сөздер қандай буындармен жасалып тұр?
-Бірінші буын-ашық, екінші буын-бітеу.
-Атам, әжем сөздерін тасымалдауға бола ма?
-Жоқ. Бір дыбысты буын тасымалданбайды.
IV.Жаңа сабақ:
-Балалар, мына үйді кімдер салады?
-Құрылысшылар.(слайд)
-Осы «құрылысшылар» сөзін буынға бөлейік,неше
буын?
-5 буын.
-Енді, 5 буынды сөз неше рет тасымалданады екен?
Тақтаға қараймыз.(Үлгі бойынша тасымалданады)
Дәптермен жұмыс. Тақтамен жұмыс.
1-қатар:Теміржолшылар.
2-қатар:Кітаптарымыз.
3-қатар:Дәптерлеріміз.
Сергіту сәті
Жаздық,жаздық өзіміз,
Талып қалды қолымыз.
Аз ғана дем аламыз,
Көркем етіп жазамыз.
-Енді,ауада бір сөзді тасымалдап жазайық. Балалар,
біздерге қонаққа кімдер келіп отыр?
-Ұстаздар,қонақтар.
-«Қонақтар»-сөзі неше рет тасымалданады?
---11 ---
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
- Үш рет тасымалданады.
Сөздік диктант
Жеңіс, жаңа, қоңыр, жеңіл. (екінші буынды атайық)
Кітаппен жұмыс.
73-жаттығу.(слайд)
-Сөздерді оқып, буынға бөліңдер, ң әрпінен басталған
буынды атаңдар. Сөз бөлігін ң әрпінен бастап
тасымалдаңдар. Балалар, сендер қандай жаңылтпаш
білесіңдер?
- оқушы сөзі.
Ой толғау.(слайд)
-Балалар, дұрыс тасымалданған сөзді табыңдар.
-Қазақ-стан – Рес-публикам менің!
-Дұрыс айтасыңдар! Ендеше біз бүгін «Қазақстан –
Республикам менің» деген Д.Әбіловтын өлеңін өтеміз.
(өлеңді балаларға мәнерлеп оқып берем, әр оқушыға
оқытам)
Төлеген, Мәншүк, Әлия-қазақ халқының батырлары.
Олар 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына
қатысқан ер жүрек батырлар.
Абай, Сәкен-ақын,жазушы т.б.
-Ақпан қыс мезгілінің нешінші айы?
-Үшінші айы.
-Өте жақсы. (үш рет шапалақ)
V.Жаңа сабақты бекіту.
1. Тасымал не үшін қолданылады?
2. Мына сөздерді буынға бөліңдер?
3. Қазақтың батырлары кімдер?
VI.Қорытынды.
-Сабағымды былай аяқтағым келеді. Көк байрағымыз
мәңгі желбіреп, сендердің жүздеріңнен күлкі, шаттық,
оқуға ынталарың арта берсін.
VII. Үйге тапсырма.
Аққаланың артына жасырылған сөздерді дәптерге
тасымалдап келу. Өлеңді мәнерлеп оқу.
VIII.Бағалау.
Ғ.Ақтаев атындағы №6 орта мектебі
бастауыш класс мұғалімі
Сержанова Жанна
Әдебиеттік оқу 3-сынып 1.03.14 жыл
Сабақтың тақырыбы: Еңбекпен тапқан тиын (Грузин
ертегісі)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Ертегіні түсіндіру, қарт жалқау
баласын еңбек етуге тәрбиелегенін оқушыға
жеткізу .Өз бетімен ізденуге үйрету.
Дамытушылық: Тілін дамыту мәнерлеп оқу
дағдысын жетелдіру дүниеге танымын кеңейту.
Тәрбиелік: еңбек етуге баулу ,ата-анасын
қадірлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:аралас
Сабақтың әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,СТО
технологияның стратегиялары
(БББ,Венн диаграммасы)
Көрнекілігі: Грузия халқының тарихы, мақал-
мәтел,тірек сызбалар .
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру:амандасу,түгелдеу.
Бағалау кестесі ілініп,
түсіндіріледі.Текше таратылады.
II Психологиялық дайындық
Балалар бүгін бізде қонақтар бар екен,соған қарағанда
бүгінгі сабағымызда күндегіден ерекше болмақ
іштеріңнен «мен жақсы адаммын,мен әйбәтпін»деп
бірнеше рет қайталаңдар.Бір-бірімізге күлімсірей
қарап,сәттілік тілеп сабағымызды бастайық.
III Қызығушылығын ояту:
,-дей отырып бүгінгі белсене араласамыз.
-Балалар біз өткен сабақта қандай шығармамен
таныстық ?
-Ж.Жұмаханов «Ер еңбекте сыналады»!
Ж.Жұмаханов туралы не білесіңдер.(мағлұмат айту)
IV Үй тапсырмасын сұрау. (Венн диаг)
V Ой ашар
Машина мен кран салыстыру арқылы адамдардың
ұқсастығын ажырату
Ендеше бүгінгі біздің сабағымыз еңбекпен
байланысты екен.
-Бүгінгі өтетініміз қандай тақырып ?
-Еңбекпен тапқан тиын.
---12 ---
Машин
а
Кран
ұқс.
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
Қане бәріміз дәптерлеріңе күн жадысын ,тақырыпты
жазайық.
Жазып болсақ ,бәріміз қаламсапты қойып,бері
қараймыз.
- Бұл ертегі біздің туысқан грузин халқының ертегісі.
Грузин халқы туралы қысқаша айта кетейін. Грузия
1991 жылы тәуелсіздігін алған,бұрынғы совет
одағының құрамындағы ел.Жері 70 мың шаршы
км.Халқы
6 млн. Яғни біздің Қазақстан халқынан 2,5 есеге
аз.Астанасы-Тбилиси.Ұлттық ақшасы-
лири.Призиденті-Михаил Саакашвили .
Мағынаны ашу:
1.
«Еңбекпен тапқан тиын» ертегісін түсіндіру.
2.
-Оқулықпен жұмыс.(тізбектей оқу.)
3.
Сөздік жұмыс.(дәптерге жазу. )
тірнектеп жиған-еңбектеніп жиғаны
барды ұқсату-қолдағыны жұмсай білу
ымырт жабылған-кеш болған кез
бұлжытпай-дәл солай орындау
қулық-алдау
4.
Сергіту сәті
5.
Рольге бөліп оқыту.
6.
Болжау.әрі қарай не болады деп ойлайсыңдар.
(ертегіні аяқтау)
IV Ой толғау
V Үйге:234-235бет оқу,мазмұн айту,сахналау.
VI Бағалау: өзін- өзі бағалау .
Ақтөбе облыстық арнаулы (түзетім)
есту қабілеті бұзылған балалар
мектеп – интернаты.
Жетібаева А. Қ.
Әлжанова А.Қ
Сабақтың тақырыбы: Менің отаным – Қазақстан !
Сабақтың мақсаты: тәуелсіздікке байланысты туған
еліміз туралы жалпы түсінік беру.
Білімділік мақсаты: оқушылардың туған отанына
деген сүйіспеншіліктерін арттыру.
Тәрбиелік мақсаты : балаларға отанын, елін, жерін,
тілін, дінін, салтын сақтауға, сүюге, қорғай білуге,
патриоттық сезімдерін оятуға тәрбиелеу.
Дамытушылық мақсаты:
оқушылардың ой-
өрістерін, сөйлеу тілдерін сұрақ- жауап арқылы
дамыту.
Коррекциялық мақсаты : үнемі коррекциялық
түзетулер жүргізу.
Сабақтың түрі: аралас, сұрақ – жауап.
Көрнекіліктер: ҚР рәміздері, әнұран, ҚР туралы
жасаған буклеттер, таблицалар, плакаттар, кеспе
қағаздар, сұрақ-жауап жазылған кеспе қағаздар, ҚР
картасы, схемалар.
Сабақтың барысы :
Ұйымдастыру бөлімі.
--- Амандасу.
--- Есту құралдарын тексеру.
Тіл жаттығуы.
--- Сен қандай республикада тұрасың ?
Мен Қазақстан Республикасында тұрамын.
--- Қазақстан қандай мемлекет ?
Қазақстан тәуелсіз, егеменді мемлекет.
--- 16 – желтоқсан қандай күн ?
16 – желтоқсан ҚРның тәуелсіздік алған күні.
--- ҚРның мемлекеттік тілі қандай ?
ҚРның мемлекеттік тілі – қазақ тілі.
Жаңа сабақ.
Балалар, бүгін біздің ашық тәрбие сағатымыздың
тақырыбы «Менің отаным – Қазақстан!» деп аталады.
Өздеріңіз білесіздер ҚРның тәуелсіздігіне 16 –
желтоқсанда он бес жыл болады.ең бірінші сөздікпен
танысайық. (Сөздікті ең бірінші мұғалім оқиды. Әрі
қарай балалар бір-бірлеп, сосын барлығы оқиды.)
Сөздік.
Егемен, тәуелсіз – өз алдына бөлек ел болу.
Валюта – ақша, теңге.
Байрақ – ту, жалау.
Желтоқсан оқиғасы – студенттердің ереуілге шығуы.
Плакатқа , схемамен қойылған «Жылдар сөйлейді»
деген бөлімдегі сұрақтарға жауап береді.
(Жауап жазылған кеспе қағаздарды жылдардың үстіне
қыстырып қояды.) Енді біздер отанымыз
Қазақстанның тарихына үңіліп қарап, көз жүгіртіп,
мына жылдарды сөйлетейік .
--- Сонымен 1986 жылы қандай оқиға болды? Яғни
1986 жылы дүниені дүр сілкіндірген «желтоқсан
оқиғасы» болған екен.
--- Ал, 1990 жылы не жарияланды? 1990 жылы
Республика күні жарияланды.
--- 1991 жылы ҚР қандай мемлекет болып
жарияланды? 1991 жылы Қазақствн Республикасы
тәуелсіз ел болып жарияланды.
--- 1992 жылы Елбасы нені бекітті? Бұл жылы
Елбасымыз Қазақстан Республикасының рәміздерін
бекітті.
--- 1993 жылы айналымға тұңғыш рет не шықты?
Тұңғыш рет айналымға Қазақстанның валютасы
шықты.
--- 1998 жылы Ақмоланы не деп өзгертті? 1998 жылы
Ақмоланы Астана деп өзгертті.
--- 1999 жылы Қазақстан Республикасының президенті
болып кім сайланды? Қазақстан Республикасының
президенті болып Н.Ә. Назарбаев сайланды.
Сонымен балалар, осындай әр жылдар тарихқа өз
таңбаларын қалдырған екен. Міне біздер осындай
бірнеше ақтаңдақтардан өткенімізді көріп отырсыңдар.
---13 ---
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
Біздің отанымыз – Қазақстан деп айтып отырсыңдар.
Енді өздеріңнің туған жерлерің, яғни отандарың
туралы шағын әңгіме жазыңдар. Оқушылар өздері
жазған шағын әңгімелерін оқиды.
Бірінші оқушы : менің туған жерім – Атырау. Атырау
мұнайлы өлке. Мен өзімнің туған жерімді, елімді
жақсы көремін. Мен мұнайшы болғым келеді.
Екінші оқушы : мен Ақтауда дүниеге келдім. Ақтау
Каспии теңізінің жағалауында орналасқан. Мен өз
елімді, жерімді, тілімді, анамды жақсы көремін.
Үшінші оқушы : мен Атырауда дүниеге келдім.
Атыраудан мұнай шығады. Мен өзімнің отанымды,
тілімді, жерімді, салтымды жақсы көремін.
Төртінші оқушы : мен Қандыағаш қаласында дүниеге
келдім. Қандыағаштан газ шығады. Мен өз өлкемді,
жерімді, халқымды жақсы көремін.
Бесінші оқушы : мен Хромтауда өстім. Хромтауда
хром өндіреді. Мен өз елімді, жерімді, дінімді жақсы
көремін.
Балалар, отан, туған ел, жер, тіл туралы айтып
жатырмыз. Сендер осы отан, ел, жер, тіл туралы
мақал-мәтел білесіңдер ме ? Енді тіл, отан, жер, ел
туралы мына мақалдарды дұрыс табайық.
Мақал – мәтелдер.
..... от басынан басталады. ..... оттан да
ыстық.
Өнер алды қызыл ..... . ..... алтын бесік.
Мына мақалдарды дұрыс орналастыр.
Күймейсің түс отқа үшін отан. Анасы
отан елдің.
Өлмейсің арпалыс үшін ар . Анасы ер
елдің.
Жарайсыңдар балалар, мақал-мәтелді жақсы біледі
екенсіңдер. Ал оқушылар Қазақстан Республикасы
несімен айбарлы, несімен айбатты.
Бірінші оқушы : қолына Тудың суретін ұстап тұрып
айтады.
Бәрі болған қазақ деген көне елде,
Ел белгі де, ерлік, елдік, өнер де.
Жапандағы ең жауынгер халықта,
Кім сенеді, Ту болмады дегенге.
Екінші оқушы : қолына Әнұранды ұстап тұрып,
айтады.
Батырлыққа уызына жарыған,
Ел төркіні байрағынан таныған.
Өзі ақын, өзі әнші халықта,
Кім айта алар болмаған деп Әнұран.
Үшінші оқушы : қолына Елтаңбаны ұстап тұрып,
айтады.
Енді бүгін өлген туым тірілді,
Әнұраным жалғап алды ғұмырды.
Босағада қалып келген Елтаңба
Баяғыша төріме кеп ілінді !
Жақсы
балалар, Қазақстан Республикасы
рәміздерімен айбатты,
айбынды екен.
Сабақты бекіту : «Қазақстан» сөзжұмбағымен сабақ
бекітіледі.
Сенің ұлтың қандай?
Қазақ
Сен оқып жатқан қала.
Ақтөбе
Қазақстан қандай ел?
Тәуелсі З
Рәміздің бірі.
Елт Аңба
Ту, жалау.
Байра Қ
Біздің отанымыз.
Қазақ Стан
Елтаңбаның авторы.
Шо Т Аман
Асыл жан.
Ана
Қазақстанның гимні
Әнұра Н
Сабақты бекіту : бүгін біздер қандай сабақ өттік ?
Бүгін біздер ашық тәрбие сағатын өттік.
Сабақтың тақырыбы қандай ?
Сабақтың тақырыбы «менің отаным - Қазақстан»
Біз сабақта не істедік ?
Біз оқыдық, сөйледік, сұраққа – жауап бердік, мақал –
мәтелді орналастырдық, сөзжұмбақ шештік, өлең
оқыдық, Қазақстан тарихы туралы айттық.
Бағалау: жарайсыңдар балалар, бүгін сабаққа бәрің де
жақсы қатыстыңдар.
---14 ---
------------------------------------------------------- ----------- «Республикалық 45minut.kz» газеті – 12 ақпан 2014 ж | № 05-06 (81-82)
Актюбинская областная специальная
(коррекционная) школа – интернат
для детей с нарушением слуха
Ермуханова Ш.А, учитель начальных классов
Интеллектуально - познавательная игра «Умники
и умницы».
0>1>
Достарыңызбен бөлісу: |