Сабақтың тақырыбы: Эссе (әдеби-талдау эссесі) Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
Дата 11.10.2022 өлшемі 50,81 Kb. #42455 түрі Сабақ
Байланысты:
8-сынып Әдебиет ҚМЖ 17-сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні
Қазақ әдебиеті
Бөлім:
І бөлім. КӨНЕДЕН ЖЕТКЕН КӨРКЕМ СӨЗ
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы: 8
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Эссе (әдеби-талдау эссесі)
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.3.2.1 Шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар орындай алады: Эссе туралы түсінік қалыптастыру, шығармадан айырмашылығын ұғыну.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Эссенің түрлерімен танысу, бір-бірінен ажырату. Әдеби талдау эссесін жазу.
Кейбір оқушылар орындай алады: Эссенің құрылымын толық түсіну, меңгеру.
Құндылықтарға баулу:
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға , еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу , түгендеу;
2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
3. Дәптерлерін тексеру.
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді.
«Басбармақ»
Дәптер, карточкалар
Жаңа сабаққа кіріспе
«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа қатысты сұрақтар қою.
Эссе не?
Оның шығармадан айырмасы неде?
Эссенің қандай түрлері бар?
Әдеби талдау эссесі деген не?
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы , мақсатымен таныстырады.
Берілген кіріспе сұрақтарға жауап береді, өз пайымдарын айтады.
Дескриптор _2_балл'>Дескриптор
2 балл:
Сұраққа жауап береді;
Өз ойын мысал, дәлел арқылы жеткізеді.
Оқулық, жұмыс дәптерлері
ДК экраны
Сабақтың ортасы
1-тапсырма. Сызбамен жұмыс.
Эссе құрылымын сызба арқылы тақтаға жазу.
Кезек-кезек тақтаға шығып, эссе құрылымын жалғастырып жазады.
Дескриптор
8 балл:
Эссе құрылымын біледі;
Сызбаны жалғастырып жаза алады.
2-тапсырма. Жазбаша жұмыс.
Эссе жұмыстарын тексеру , талқылау
Эссе құрылымы, мазмұны, грамматикалық нормалар бойынша оқушыларды бағалау.
Эссе жұмыстарымен ескертпелер бойынша жұмыс жасайды.
Бірін бірі бағалайды.
Дескриптор
8 балл:
Берілген эсссені жазып келеді;
Эссе құрылымын сақтап , мазмұнын жүйелі жеткізеді;
Грамматикалық нормаларды сақтайды.
ДК экраны, дәптер
Үй тапсырмасы
Оқулықтан ежелгі дәуір әдебиетімен танысып келу
Оқулықтан ежелгі дәуір әдебиетімен танысып келу
Оқулық, дәптер
Достарыңызбен бөлісу: