Сабақтың тақырыбы Ғабит Мүсірепов. «Ұлпан» романы об сәйкес оқыту мақсаттары



бет1/2
Дата06.04.2023
өлшемі122,5 Kb.
#79848
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
КМЖ 13 ақпан




Қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйым атауы

Қарғалы №4 орта мектебі КММ

Педагогтің аты-жөні:

Каракулова Ф.К.

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Күні:

10.02.2023

Сынып:

9 «Ә»

Қатысушылар саны: 30

Қатыспағандар саны:

Бөлім:

«Адам жанының құпиясы»

Сабақтың тақырыбы

Ғабит Мүсірепов. «Ұлпан» романы

ОБ сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау.

Сабақтың мақсаты

Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10

Ұйымдастыру кезеңі. «Күлімдеу» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне жағымды көңіл-күй сыйлайды.
«Сыйқырлы таяқша» әдісімен өткен бөлім бойынша қайталау.
«Таза тақта әдісі»
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды
Ой түрткі
Қазақ әйелдерінің тағдыры туралы жазылған қандай шығармалар білеміз?
Ұлпан — Ғабит Мүсіреповтың 1974 жылы тарихи ел шежіресінің мазмұны негізінде жазған романдарының бірі. Бұл роман үш бөлімнен және жиырма төрт тараудан тұрады. Ұлпан романында тоқсанға жуық образдар.

Мұғаліммен амандасады.

Бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Шығармадан алған әсерлерін бөлісіеді

Сабақтың мақсатымен танысады.


Ұлпан, Еңлік, Жамал


Ғ. Мүсірепов өз шығармашылығында аяулы, асыл, қасиетті аналар образын бейнелеуге ерекше назар аударған суреткер жазушы. Ғ. Мүсіреповтың шығармалары қандай тақырыптарға арналады?

Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!

Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!





Жұмыс дәптерлері, оқулық


Сабақтың ортасы
25 мин



1-тапсырма

Әңгіменің басталуы


Әңгіменің байланысуы


Әңгіменің дамуы


Әңгіменің шарықтау шегі


Әңгіменің шешімі




Талқылау


2-тапсырма Салыстырыңыз:
20 - жылдарда жазылған ана, әйел бейнесі көрінетін шығармалар мен «Ұлпан» романын салыстырыңыз. (М. Әуезовтің «Абай жолы» романындағы Ұлжан ана мен Ұлпан бейнелерінің ерекшеліктері мен ортақ қасиетін анықтау.
Талқылау



Романның мазмұны бойынша талдау жасайды.
Сюжеттік жоспар:
1. Қалың Керей - Уақтың билігін қолында ұстаған - Есеней мен Артықбай батырдың достығы, Есенейдің Артықбайдың үйіне келуі.
2. Ұлпанды құтқаруы.
3. Ұлпанды айттыруы.
4. Той қамы, Есенейдің билік құруы.
5. Ел қарызын өтеуі.
6. Орыс үйіне келуі, тіршілік бейнесі.
7. Есенейдің құлауы, Ұлпанның Ақнар атануы, айналасы он - он бес жылда Ұлпан дүйім елді билейтін ақылды ана болады.
8. Қорлыққа шыдай алмаған – Ұлпан.
9. Ұлпанның қарғысына ұшыраған - Торсан


Дескриптор:
Әңгіменің басталуын анықтайды-1 балл;
Әңгіменің байланысуын анықтайды-1балл;
Әңгіменің дамуын анықтайды-1балл;
Әңгіменің шарықтау шегін анықтайды-1 балл;
Әңгіменің шешімін анықтайды-1балл.


Дескриптор:

Әйел бейнесін ашады-1 балл;


Ұлпан мен Ұлжан бейнелерін салыстырады-2 балл;
Ұлпан мен Ұлжан туралы қорытынды ой айтады-2 балл

Жалпы балл-5 балл

Жалпы балл-5 балл

Сабақтың соңы
10 мин

«Таза тақта әдісі»
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.
Үй тапсырмасын беру.
Қайталау
Бағалау

Сабақ мақсаты бойынша талдау жасайды. Мақсатқа жету жолдары туралы кері байланыстарын береді.



Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!

Сабақ бойынша 1-10










Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет