Бөлім:
|
10.4 B Галогеналкандар
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Галогеналкандарды алу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
10.4.2.36 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.37 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау
|
Сабақтың мақсаты
|
Галогеналкандарды алу реакциясындағы радикалды механизімді сипаттау
Галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындайтын мәселелерді анықтау
|
Бағалау критерилері
|
Галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизмін түсіндіреді
Галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді анықтайды
|
Ойлау дағдыларын деңгейі
|
Түсіну, талдау
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
мин.
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушырмен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Психологиялық жағымды климат тудыру және өткен білімді еске алу үшін:Quizizz платформасында дайын тапсырмаларды телефондарымен орындайды
Тест әдісі ұсылынады
Оқушыарды тексеріу үшін келесі тапсырманы береді.
Оқыту түрі:Жеке жұмыс
Оқыту әдіс-тәсіл: тест әдісі
Дағды:Шешім қабылдау,шешімін ұсыну
|
Сәлемдеседі
Оқушылар өткен сабақтағы алған білімін
LearningAPP платформасының көмегімен сұрақтарға жауап беріу арқылы тексереді.
|
Түрі: өзін-өзі бағалау
Дағды: Пәндік білімді еске түсіру, өткен ақпараттарды жинақтау, шыншылдық
Оқушыларға бағалау парағын ұсынады
|
ДК экраны
Презентация
https://quizizz.com/admin/quiz/64af28589d4b61001dc6b869?source=quiz_share
|
Негізгі бөлім
|
|
|
|
|
ЕБҚ
|
|
|
|
|
Функционалдық
cауаттылық тапсырмаcы
|
Оқыту түрi: Жeкe
Дaғды: xимиялық процecтeр мeн олaрдың зaңдылықтaрын сипаттау жәнe түciндiру;
Тaпcырмa №2
Галогеналкандардың ортаға әсері
Тригалометандар орташа улы заттар болып табылады және галоген атомдарының саны артқан сайын олардың уыттылығы әдетте артады. Мысалы, CH4
Атмосфераға ХФҚ разряды озон деңгейінің төмендеуіне алып келеді, нәтижесінде жер бетіндегі ағзаларға ультракүлгін сәулелер әсер етеді, төменгі стратосфера мен тропосфера температурасы көтеріледі(Схема суретте көрсетілген). Сондықтан адамдар фреонмен ластану мәселесін шешудің әдістері мен технологияларын жасауда.Қоршаған ортаны ластау мәселесін шешу жолдарына негізінен шектеу мен тыйым салу, алмастырғыштарды әзірлеу және фреонның зиянсыздығы жатады.
|
ЕБҚ бар оқушы
Өз ойларын ауызша айтуға бейім оқушыларға (оның ішінде жазуда және көріуде қиындығы бар оқушылар). «Сұрақ-жауап» тәсілі
Мәтінді мұқият оқып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз.
Сұрақтар
Жалпы оқушылар. «Формула» тәсілі
Тапсырма: Мәтінді мұқият оқып, төмендегі тапсырманы орындаңыз
|
Дескриптор
түрi: Өзiн өзi бaғaлaу
Бaғaлaу әдic-тәciлi: Дecкриптор aрқылы бaғaлaу
Дaғды: Aдaлдық, әдiлдiк, шыншылдық;
|
Сілтеме сурет: https://studref.com/htm/img/28/7177/28.png
|
|
|
|
|
|
Қорытынды және кері байланыс
|
Оқыту әдіс-тәсіл: Пазл
Мұғалім оқушыларға платформамен жұмыс жасауды ұсынады, берілген
QR-кодты сканерлеп ондағы тапсырманы орындайды. Тапсырманы жұптағы оқушымен бірлесіп орындайды.
|
Сілтеме: https://learningapps.org/view30310477
Инклюзивті оқушы жұппен жұмыс жасайды
Жұптық жұмыс әдісінің тиімділігі ЕБҚ оқушылардың қиындық тудырған сұрақтарға жауап табуына көмектеседі.
ЕБҚ бар оқушыға әрдайым қолдау көрсетіліп отырады
|
|
ДК экрены
|
Сабақтың соңы
рефлексия
4мин.
|
«Табыс ағашы»
Оқушылар кері байланыс беру үшін табыс ағашы баспалдағы әдісін қолданады
Әрбір жапырақтың өзіне тән түсі бар: жасыл – «барлығын дұрыс істедің», сары – «қиындықтар болды», қызыл – «қателер көп болды»
|
Кері байланыс беру үшін әр оқушы өз ағашын сәйкес жапырақтармен безендіреді. Қалаулары бойынша жапырақтарға өздерін толғандырған мәселе мен қиындықтарын жазады
|
Дағды: өз ойын жеткізіу
|
https://topuch.ru/kni-05-02-2021-j-pni/177646_html_6174ff5689a87edf.jpg
|
Оқушылар галогеналкандарды формуласы мен атауын сәйкес келтіріп, дәптерге жазып алады.