Бөлім
|
3.Физикалық география 3.3 Гидросфера
|
Педагогтың аты-жөні
|
Аргымбекова Асел Атабекова
|
Күні
|
|
Сынып:7
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы
|
Гидросфера және оның құрамдас бөлігі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.3.3.1- гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды
|
Сабақтың мақсаты
|
Гидросфераның құрамдас бөліктерін анықтап,қасиеттерін сипаттайды
Табиғаттағы су айналымының маңызын түсіндіреді
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру
кезеңі
Қызығушылықты ояту
8 мин
|
Сәлемдесу. Сыныпты түгендеу.Сыныпта көңілді атмосфера қалыптастыру. Оқушылар 3топқа бөлу.
І топ: «Өзен» тобы
ІІ топ: «Көл» тобы
ІІІ топ: «Теңіз» тобы
Өткен тарауды қорытындылауға «миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар беріледі:
Қолайсыз атмосфералық құбылыс дегеніміз не?
Климат дегеніміз не?
Тұман мен бұлттардың айырмашылығын атаңыз?
|
Дескриптор: Сұрақ жауап береді
|
ҚБ «жарайсың»
|
7-сынып оқулығы,
атлас
|
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ
Топтық жұмыс
|
Алдыңғы білім
-Қазақстандағы қандай өзен, көл, теңіздерді білеміз?
Жаңа тақырыптың атын мақсатын жариялау
Гидросфера мәтінін оқып талқыла
«ДЖИГСО»әдісі әр топ өздеріне берілген тақырыпты оқып,сол бойынша тұжырымдама карта жаса Блок-схема
1-топ Өзен тобы Гидросфера мәтіні
ІІ-топ «Көл» тобы: Судың қасиеті мәтіні
«Теңіз» тобы: Табиғаттағы су айналымы мәтіні
|
Дескриптор: белгіленіп берілген мәтін бөлігін оқып,тұжырымдама жасап таныстырады
|
Смаликтер арқылы
ҚБ бағалау
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
Жұптық жұмыс
|
Видеоролик (су –тіршілік көзі)
2-тапсырма
Тәжірибе жасау арқылы судың бір күйден екінші күйге ауысуын анықта
«FILA кестесін толтыру» әдісі F/ дерек / - су туралы негізгі деректер жинау; I / пікір/ - судың қасиеті,гидросферадғы судың арасалмағы өзінің ой- пікірін айтады; L/ сұрақ / -су туралы сұрақ жазады A / қолданған тәсіл / - судың айналымда болуы.
Сараптау Т –кестесі
Мәтінмен таныса отырып,сандарды сөйлет
«Сандар сөйлейді»
96,5%-
1,7%-
0,1%-
75-95%-
60-985-
65-75%-
«ТВ шоу» әдісі
Судың пайдасы мен зияны
Туралы анықта.
|
Дескрипторлар:
Оқушылар гидросфераға қатысты терминдер мен нақты мәліметтерді жазады
Дескриптор :
Су айналымын салыстырады, анықтайды. Гидросферадағы судың арасалмағын анықтайды
Дескриптор:
Судың пайдасы мен зиянын ажыратады,
дұрыс қолдану туралы ойын айтады
нақтылайды
|
ҚБ жұлдызша арқылы бағалау
|
видеоролик
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
|
Сабақты бекіту
«Еркін микрофон» әдісі.
1. Гидросфера қандай бөліктерден тұрады?
2. Гидросферадағы басты тұщы су көздерін ата?
3. Су айналымының маңызы қандай?
|
Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты сабақ барысында не түсінгенін және сабақ туралы өзінің қысқаша қорытынды ойын айтады
|
Бағалау Оқушылар бір- бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды, яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын», «Басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар»
|
микрофон
|
Үйге тапсырма
|
Гидросфера және оның құрамдас бөлігі тақырыбын толық оқу
|
|
|
|