Сабақтың тақырыбы: ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ғылым Педагог: Бижанов. Н. И күні



Дата23.09.2024
өлшемі24,85 Kb.
#145264
түріСабақ
Байланысты:
52 такырып


1 Алматы қазақ мемлекеттік гуманитарлық педагогтік колледжі
Оқу сабағының жоспары (теориялық):
Сабақтың тақырыбы: ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ғылым
Педагог: Бижанов.Н.И
Күні:
Жалпы мәліметтер:
Курс, топ:
Пәнаралық байланыс: тарих, философия, елтану, саясаттану, география
Сабақтың түрі: аралас
Мақсаты, міндеттері:
Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдайды;
Міндеттері:
Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым Академиясының рөлін сипаттайды;
3. Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және ( немесе) кәсіби дағдылар тізбесі:
Білім алушылар тақырыпты жан жақты қарастырады.
4. Бағалау критерийлері: ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ғылымның ерекшеліктерін анықтайды.
5. Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
кезеңі



Ой шақыру:
XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанды кілт сөздер арқылы сипаттаңыз тапсырмасын бүкіл топ
қа беріп, білім алушылар жауабын Ресей патша үкіметінің жүргізген отарлау саясатының негізгілерінің бірі Қазақстанды зерттеу жұмыстарын жүргізгендігіне бағыттаңыз.
Білім алушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Білім алушылар өз жауаптарын ұсынады

мадақтау

Мұғалім презентациясы

Жаңа сабақ

Зерттеу және талдау.
. XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын айқындау мәтіндер ұсыныңыз
XVIIIғ ғылыми зерттеулер
ХІХғ ғылыми зерттеулер
ХХғ ғылыми зерттеулер
1-қадам.Дайындық кезеңі. Білім алушылар мәліметтерді зерттеп,өз кезеңіне сай Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын айқындайды.
2-қадам.Қорғалым кезеңі. «Уақыт шеңбері» стратегиясы бойынша білім алушылар анықтаған бағыттарын стол үстінде баяндайды.
ПТМС формуласы бойынша білім алушылар жеке дәптерге орындайды.
Тапсырма: XVIII-ХХ ғасырдың басындазерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау. Білім алушылар 3 кезеңнің біреуіне ПТМС формуласы арқылы баға береді.

  • Позиция. Мен Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесі ________________________ рөлі жоғары деп есептеймін.

  • Түсіндіру (себебі ...)

  • Мысал (мұны мынадай 2-ден кем емес мысал арқылы дәлелдей аламын ...)

  • Салдар (... деген қорытынды жасаймын)

Ғылыми зерттеулер кезеңі:

  • XVIIIғ ғылыми зерттеулер

  • ХІХғ ғылыми зерттеулер

  • ХХғ ғылыми зерттеулер


Дескрипоры: Әр кезеңнің ғылыми зерттеулерінің 2 кем емес бағыттарын айқындайды
Бағыттарды түсіндіруде 1 кем емес зерттеушінің еңбегіне сүйенеді
Дескриптор: Ғылыми зерттеулер кезеңінің кем дегенде 1-не баға беру; Бағалауға дәлел ретінде 2-ден кем емес зерттеушілер еңбегіне тоқталу
Ұсынылған сөз тіркесін қолданып жауап беру.

ҚБ Мұғалім білім алушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



№3 слайд.

https://e-history.kz/kz/publications/view/2850 18ғасыр,1топ


https://e-history.kz/kz/contents/view/1654 19 ғасыр,2топ
http://edu.e-history.kz/ru/publications/view/665 20ғасыр,



Қорытынды

Кері байланыс

  1. Тақырып бойынша алған керек ақпаратты чемоданға салыңыз.

  2. Сабақта керек емес болған ақпаратты қоқыс жәшігіне салыңыз.

Бүгінгі ақараттың ішінде әлі оқуым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыз.




ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;

А4, конспект






Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет