Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Болашақтың мамандықтары. А.Машановтың «Жер астына саяхат» шығармасы
|
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Күні:
Сынып: 6
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кімге ұқсағың келеді?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.1.6.1 – тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру;
6.2.2.1 – тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы: мәтін мазмұнын негізінде шынайы өмірмен байланыстырады.
Көбі: диалогті бастайды, жалғастырады.
Кейбірі: сөйлеу этикеті формаларын біледі.
|
Бағалау критерийлері
|
Мәтіндерден тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты табады, шынайы өмірмен байланыстырады, диалог құрады, кімге ұқсағысы келетінін айтады.
|
Жаңа сөздер
|
Талапкер, дәріс, тырыс, ірікте
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен сөз тіркестер:
Мамандық, жас дарын
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта, слайдтар, үлестірмелі материалдар, желімқағаздар
|
Бастапқы білім
|
Ең жақсы мамандық туралы айтады, сипаттайды. Мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы оқушының бастапқы білімін анықтай алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Кіріспе:
2 мин.
І.Қызығушылықты ояту
ІІ. Мағынаны тану
ІІІ. Бекіту. Синтез
V. Кері байланыс
Үйге тапсырма
|
Амандасу.
«Шаттық шеңбері» (тұрғызу, амандасу)
«Тірек сөздер» тәсілін пайдаланып, тақтадағы плакаттарға бірнеше сөздер жазады, ой шақыру сұрақтарын қояды: Жақсы тәрбие алу үшін адамға не керек? Оқушылар кезек – кезек тақтаға шығады. Ассоциограмма құрады, сұраққа сызба бойынша жауап береді, өз ойын дәлелдейді. (1 - тапсырма)
1.Мәтіналды жұмыс.
Сөздікпен жұмыс. А) Интерактивті тақтадан жаңа сөздермен таныстыру, аудару. Оқиды, оқушыларға қайталатады.
А) «Сюжетті суреттер» әдісі. Сурет бойынша сөйлем құрастырады (2– тапсырманы орындату)
В) Жұптық жұмыс. «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісінің негізінде «Кімге ұқсағың келеді?» деген тақырыпта досымен сөйлеседі, ұлттық сөз әдебі формаларын қолданып, диалог құрады. (3 - тапсырма)
3.Мәтінмен жұмыс.
Мәтінді оқиды, тақырып қояды, берілген ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырып, мәтін мазмұны бойынша Кластер құрастырады, қою қаріппен берілген сөздермен сөйлем құрайды.
Мәтінсоңы жұмыс. Гуманитарлық және техникалық саланың ерекшеліктері мен ортақ белгілерін анықтайды, Венн диаграммасын толтырады (8 - тапсырма).
«Ой қозғау» тәсілі. 9,12 – тапсырма
«Оймоншақ» әдісі. «Мамандықтың бәрі жақсы» деген тақырыпта мәтін құрастыртады, оқушылар шынайы өмірмен байланыстырып, 2 минутта мәтін құрауы тиіс. (10 - тапсырма)
«Бір сөзбен» әдісі. Тапсырманы қалай орындағандарын бір сөзбен айтады.
7 - тапсырма
|
Оқушылар бір – біріне сәттілік тілейді.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді.
Кесте толтырады.
Сұрақтарға жауап жазады
Тапсырманы орындайды
«Басбармақ» тәсілі арқылы бағаланады.
«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы грамматикалық тақырыпты пысықтайды
Берілген тапсырманы орындайды.
|