Сабақтың тақырыбы: Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті?



бет1/2
Дата27.02.2023
өлшемі110,28 Kb.
#70296
түріСабақ
  1   2

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы

Бөлім:

Сауда, қолөнер және әлемді игеру

Педагогтің аты-жөні:

Кулмуратова Г.К

Күні:




Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.2.4.3 картадан XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау;
6.3.2.7 «отаршылдық саясат» ұғымын түсіндіру (Испания және Португалияның жаулап алуының мысалында)

Сабақтың мақсаты

Ұлы географиялық ашулардың әлем өзгерісіне ықпалын анықтау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру





Миға шабуыл

Жетелеуші сұрақтар:
-Өзгеріс туралы ойлағанда сіздің ойыңызға келетін сөздерді атаңыздар?
-Қандай заттар өзгеріске ұшырауы мүмкін?
-Өзгеретін қандай ерекше заттарды білесіздер ?
-Өзеріске ұшырайтын заттар қандай болады?
-Заттың өзгеріске ұшырау ықтималдығын қалай білесіз?
-Өзгеріс болғандығына қандай дәлелдер келтіресіз?
Ұлы географиялық ашулардың нәтижесінде әлемде өзгерістер орын алуы мүмкін бе? –деп оқушылар пікірін сұрап, сабақ тақырыбын анықтату.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушыларды географиялық ашулардың нәтижесінде әлемде орын алған өзгерістер туралы өз болжамдарын ауызша ортаға салудыұсыну.Жетелеуші сұрақтар арқылы тақырыпқа шығу.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырып
тық суреттер
https://yandex.kz/images/search?pos=2&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%

Жаңа білім



Мағынаны тану
Оқушылар бейнематериалды көре отырып, терминдермен жұмыс жасайды. «отар», «метрополия», «конкистадор» ұғымдарын мағынасымен сәйкестендіреді.
Оқушыларға дерек ұсынып,сұрақтар негізінде талдау жасатыңыз.
1.XVІ ғасырда «экспансия» деген сөздің мәні қалай өзгерді?
2.Испандық және португалдық жаулап алушылар Америкадағы халықтарды қандай жолмен қанағанын түсіндір.
3.Мәтіндегі деректер негізінде испандықтардың Америкадағы әрекеттері жергілікті халықтарға қалай әсер еткенін сипатта.
1-тапсырмаӘрбір оқушыларға өзгерістер түрлері жазылған кеспе қағаздар таратылады. Оқушылар осы өзгеріс түрлерін жағымды(+), жағымсыз (-) деп екі бағанға бөліп орналастырады жәнеорналастыру себебін түсіндіріңдер.
ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз
2-тапсырма
Саяхатшылардың теңіз экспедицияларының нәтижесін жазыңыз

Саяхатшының аты

Теңіз саяхаттарының нәтижесі

Ф. Магеллан


Х. Колумб


А. Веспучи


ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсыныңыз

Дескрипторлар
Оқушылар бейнематериалды көре отырып, «отар», «метрополия», «конкистадор» ұғымдарын мағынасымен сәйкестендіреді.
«Экспансия» ұғымының мәнін түсінеді;
Испандық және португалдық отаршылардың Америка халықтарына жүргізген саясатын атайды;
Испандықтардың Америкадағы әрекеттері жергілікті халықтарға қалай әсер еткенін сипаттайды.
Географиялық ашулардың нәтижесінде әлемде орын алған өзгерістердің жағымды, жағымсыз жағын анықтайды;
Дескриптор:
Ф.Магелланның саяхаттарының нәтижесін жазады
Х.Колумбтың саяхаттарының нәтижесін жазады
А.Веспучи саяхаттарының нәтижесін жазады



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет