Мұғалімнің аты-жөні:
|
Абдиева М.Қ.
|
Пән/Сынып:
|
6 сынып
|
Күні:
|
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
Қатынастар және пропорциялар
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару
|
Оқу мақсаты:
|
6.5.1.2пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;
6.1.2.6 шамаларды берілген қатынаста бөлу;
6.1.2.7 шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөлу;
|
Бағалау критериі:
|
- пропорция ұғымын біледі;
- пайыз ұғымын біледі;
-cанның пайызын, пайызы бойынша санды таба алады;
- пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шеше алады.
|
Саралап оқыту тапсырмалары
|
Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату
|
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.
|
Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйымдастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару тақырыптарын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
-пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;
-шамаларды берілген қатынаста бөлу;
-шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөлу;
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. 1.Ұйымдастыру. 2. Үй жұмысын тексеру.
|
|
Ауызша мадақтау сөздері
|
Оқулық
|
8 мин
|
Жаңа сабақ
|
Есептердің көбінде ондық, жүздік, мыңдық үлестері жиі кездеседі, сондықтан жүзден бір үлесті процент деп атайды. Процент латынның pro centum – «жүздік» деген сөзінен шыққан. Процент деген сөз саннан кейін келсе, оның орнына % белгісі қойылады. Мысалы: 5% «бес процент» деп оқылады.
Кез келген тұтас шаманы 1 бүтін деп есептеп, оны 100% деп аламыз. Сонда процент дегеніміз берілген шаманың 1/100 бөлігі болып табылады, яғни 1%=1/100, осылайша 3%=3/100; 18%=18/100
Процент алымы процент шамасына тең, бөлімі 100 болатын бөлшекпен жазылады. Мына проценттерді жадыңда ұстап, пайдалан: 10%=10/100=1/10;
25%=25/100=1/4
75%=75/100=3/4
Енді жай бөлшекті процентпен жазуды қарастырайық. Мысалы, бөлшегі процентпен неше процент екенін анықтайық. Ол үшін бөлшегі процентпен 1% екенін пайдаланамыз. Сонда бөлшегінде неше бар екенін табу керек.
Демек,
Жай бөлшекті процентпен жазу үшін оны 100ге көбейтіп, процент (%) тіркеп жазу керек. Әріппен жазсақ %
Мысал: Тұздалған қиярдың 8% - тұз. 17 кг тұздалған қиярда қанша тұз бар?
Шешуі: 17 – нің 1% - ын табамыз. Олүшін 17 санын 100 – ге бөлеміз. Ал енді шыққан нәтижені берілген санға көбейтеміз: (17:100)*8=кг.
А санының р проценті болатын b санын табуды әріппен жазсақ, , мұндағы b – берілген санның процентке сәйкес мәні немесе ізделген сан; а – берілген сан, р – проценттік қатынастың мәні.
Сонымен берілген санның процентін табу үшін:
1.Процентті жай бөлшекпен өрнектеу керек;
2. берілген санды осы бөлшекке көбейту керек.
|
Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
|
Презентация
Слайд
|
15
минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
Топтық жұмыс.
Тура пропорционалдықты қолдана отырып есептерді шығарыңдар.
І топ
1.Кестедегі сандар баған бойынша пропорционал болатындай етіп кестені толтырыңдар.
2
|
6
|
|
54
|
8
|
|
72
|
216
|
32
|
96
|
|
|
|
|
1152
|
3456
|
2. Шығарманы үш оператор терді. Бірінші оператор шығарманың ін, қалғанын екінші және үшінші оператор терді. Екінші оператордың терген беттерінің санының үшінші оператордың терген беттерінің санына қатынасы қатынасындай. Үшінші оператор екінші операторға қарағанда шығарманың 24 бетін артық терді. Шығармада неше бет болған?
Ескерту: 80%-ды 2:3 қатынасында бөл (32%+48%).
жазылуын түсініп есепті шығар.
____________________________________________________ Жауабы: 150 бет.
ІІ топ
1. Кестедегі сандар қатар бойынша пропорционал болатындай етіп кестені толтырыңдар.
0,3
|
1,2
|
|
3,2
|
6
|
|
24
|
8
|
|
|
|
3,6
|
7,5
|
|
90
|
|
2. Массасы 150г, концентрациясы ас содасы дайындалған. Оған қанша су қосқан концентрациясы ас содасының ерітіндісі алынады?
Ескерту: жазылуын түсініп есепті шығар.
Жеке жұмыс. Оқулықтан №146,147
|
|
.
Орындағанына қарай ФБ бағалау
|
Слайд 7-8
|
10мин
|
Жеке жұмыс
|
Оқулықпен және тақтамен жұмыс
|
Тапсырманы орындайды
|
Орындағанына қарай ФБ бағалау
|
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
-пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешеді;
-шамаларды берілген қатынаста бөледі;
-шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөледі.
Сабақты бекіту кезеңі:
1. Процент деп нені айтады?
2. Процент бөлшекпен қалай жазылады? Мысал келтір.
3. Бөлшек процентпен қалай жазылады?
Рефлексия.
Сабақта маған не пайдалы болды?
Сабақта маған не қызықты болды?
Сабақта маған не қиын болды?
Үйге тапсырма. №
|
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
|
Презентация
|