Сабақтың тақырыбы: М. Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесі Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



бет1/3
Дата02.06.2022
өлшемі209,87 Kb.
#36223
түріСабақ
  1   2   3

Қазақ әдебиеті ҚМЖ №25 ЖОББМ Павлодар қаласы

Мұғалімнің аты-жөні:

Амринова Умут Еркебаевна

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Сыныбы:

10

Күні:

20.05.22

Бөлім тақырыбы:

Қазақтың Қанышы

Сабақтың тақырыбы:

М. Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контексттермен үндестіру;
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;



Сабақ мақсаттары:

Барлығы:

ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстырады; әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды.

Басым бөлігі:

ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстырады, дәлелдейді; әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды, мәтіннен мысалдар келтіреді.

Кейбірі:

ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстырады, дәлелдейді; әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды, өмірлік мысалдар келтіреді.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады:

әдеби шығарманың композиясын талдайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

шығарманың композициясы, композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау.

Диолог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Қазақстан геологиясы, ғылым жолы, өндірістік коллизия...

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Неліктен шығарма роман-эссе деп аталған?

Не себепті ... деп ойлайсыз?

  1. ғалымның аты не себепті бірнеше елмен байланысты?

Құндылықтарға баулу:

  1. Қазақ ұлттық құндылықтарының маңызы

Пәнаралық байланыс:

  1. Қазақ тілінің әдеби нормасы, Қазақстан тарихы : ХХ ғасырдағы өндіріс

Ресурстар:

  1. Кестелер, үлестірмелі материалдар

Сабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Сабақтың басы
(5-10 минту)

Топқа бөлу
Бақытжан Тобаяқовтың «Ұлылыққа іңкәрлік» атты Қаныш Сәтбаевқа арнау өлеңінің шумақтары арқылы топқа бөлінеді
Ұлылыққа іңкәрлік
Қашап тастап ғұламалы көп ойлар,
Ойларынан өніп кетті тоғайлар.
Жезқазғанға алғаш түрен салғанда,
Жүрегіә де лүпілдейді оңай ма?

Жеңіп шықты небір қиян, қырсықты,


Қас дұшпаны тұрмай жатып тұншықты.
Сөйтіп мына сахараны дамыған,
Ортасынан ойы биік ұл шықты.

Ойы биік, ойы биік ғұлама,


(Ғұламалар мәңгі жерде тұра ма?)
Оның көңілі сонау кезден-ақ,
Ақбет таудан кең далаға құлаған.

Сыннан өткен батырлардай нар біткен,


Жез қорытып, долмиттен, карбиттен,
Еңбегіне қайран қалып, таңырқап
Иіледі оған мына тал біткен.

Иіледі тау да, тас та, дала да,


(Саған мәңгі қарыздар ғой, жан аға,)
Биік шыңдар, биік құздар, төбелер,
Ұқсайды ылғи Қаныш сынды данаға.

Сәйкестендіру кестесі

Шығарама сюжетінен мысал

Сәйкестендіру сызығы

Композициялық құрылысының бөлімдері

Кен орнындағы тартыс




Сюжеттің басталуы

«Ағаш үйдегі мектепте» оқуы

Сюжеттің байланысы

Жұмаш молда алдындағы оқуы

Шарықтау шегі

Қазақ ғылым академиясын құруы

Шиеленісуі

Студенттік ізденіс

Шешімі





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет