Сабақтың тақырыбы Өрнектердегі амалдардың орындалу реті Оқу



бет1/4
Дата19.02.2023
өлшемі70,9 Kb.
#69232
түріСабақ
  1   2   3   4
Байланысты:
матем 10.02





Бөлім:

Санды және әріпті өрнектер. Теңдеулер. Есептер

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өрнектердегі амалдардың орындалу реті

Оқу бағдарлама-
сына сәйкес

2.2.1.1. Санды және әріпті өрнектерді (көбейтінді, бөлінді)/теңдіктер мен теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу.


81



оқыту мақсаттары




Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар санды өрнектерді (қосынды, айырма, көбейтінді, бөлінді) ажыратады, өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау ережесін түсінеді, қолданады.


Көптеген оқушылар қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарынан тұратын жақшалы, жақшасыз өрнектердің мәнін амалдар реті бойынша орындайды.
Кейбір оқушылар қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарының әртүрлі комбинациясынан тұратын жақшасыз өрнектерде амалдардың орындалу рет-тәртібі алгоритмін тұжырымдайды.

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе-қызықтырушылық кезең
«Салыстыр» жаттығуы Өрнектерді салыстырады.
28 + 12 + 8 + 40, 70 – 40 + 20 – 10, 30 + 64 – 10 – 24.

  • Өрнектердің ұқсастығы неде? Айырмашылығы неде?

  • Жақшасыз өрнектердегі амалдар қандай ретпен орындалады?

  • Өрнектердің қайсысы қосынды? Неліктен?

  • Өрнектердің қайсысы айырма? Неліктен?

  • Ал мына өрнекті оқып көрейік. 25 : 5 • 2;

  • Амалдар реті қалай орындалады?

  • Бүгінгі сабақ мақсаты айқындалды.

Мақсат қою.

  • Бүгінгі сабақта өрнектердегі амалдардың орындалу ретінің

жаңа ережелерімен танысасың және оларды қолдануды үйренесің.

Берілген өрнектерді салыстырады, өрнектердің айырмашылығы мен ұқсастықтарын анықтайды.





Қалыптастырушы бағалау

Кестелер, тірек сызбалар.


Слайд үлгісі.

Сабақтың ортасы

Операционалдық-танымдық кезең Оқулықпен жұмыс.
Санды теңдіктерді салыстыруды пайдаланып, олардың ұқсастығы мен айырмашылығын тағайындауға оқушылар назарын аудару, сонымен қатар санды өрнектер, санды теңдіктер құру, оқу және жазуға қатысты білім мен дағдыларды дамыту маңызды.
1-тапсырмада тек қосу мен азайтудан тұратын жақшалы, жақшасыз өрнектердегі амалдарды орындау ретін есіне түсіріп, амалдардың орындау ретін анықтайды.



1-тапсырмада берілген өрнектерді салыстыру, зерттеу нәтижесінде жаңа тұжырым жасайды.

1-тапсырма.


Критерий:

  • өрнектің мәнін амалдар реті бойынша есептейді.



Дескриптор:

  • амалдардың орындалу ретін

Жақшалы және жақшасыз өрнектердің орындалу реті көрсетілген үлгі кестелер, тірек сызбалар.




82






Нәтижесінде «Тек қосу мен азайтудан, көбейту мен бөлуден тұратын жақшасыз өрнектердегі амалдар солдан оңға қарай қандай ретпен жазылса, сондай ретпен орындалады» деген тұжырым жасайды.



  1. тапсырма бүгінгі сабақтағы жаңа білімін қолдана білуге негізделген.

10 – 18 : 6
Жақшасыз өрнекте көбейту мен бөлу амалдары сол жақтан оңға қарай ретімен орындалады. Соңынан қосу мен азайту амалдары сол жақтан оңға қарай ретімен орындалады.
1-амал: 18 : 6 = 3
2-амал: 10 - 3 = 7
Қосымша кестеде берілген өрнектердің амалдар ретін пысықтау ұсынылады.






«Жақшасыз өрнектерде жазылу ретіне қарай алдымен көбейту немесе бөлу, содан кейін қосу немесе азайту амалдары орындалады» деген қорытынды жасауға негіз болады.

  1. тапсырмада жақшалы, жақшасыз өрнектердегі амалдар реттілігін анықтайды. Қосу, азайту амалдарымен берілген өрнектің және көбейту, бөлу амалдарымен берілген өрнектің мәндерін табады, салыстырады.

Салыстыру, болжауға бағытталған 4-тапсырмада тура теңдік болатындай жақша қойып, болжамының дұрыстығын тексереді.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет