Сабақтың тақырыбы: Ортақ тақырып: Атакәсіп Мамандықтар әлемі



Дата24.04.2023
өлшемі87,95 Kb.
#86077
түріСабақ
Байланысты:
Атакәсіп



Пәні:

Әдебиеттік оқу

Педагогтің аты-жөні:

Бердиева Раиса

Күні:




Сынып:

4 «Н»

Сабақтың тақырыбы:
Ортақ тақырып:



Атакәсіп
Мамандықтар әлемі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.6.1 кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінезқұлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау

Сабақтың мақсаты

1. кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінезқұлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, анықтайды.
2. мәтіннен кейіпкерлердің іс-әрекетін тауып, салыстырады
3. күріштің пайдасын және түрлерін,қалай қолдану керектігін дәлелдейді

Бағалау критерийлері

мәтіннен кейіпкерлердің іс-әрекетімен мінез құлқын ажыратады
кейіпкерлердің іс -әрекетін салыстырады
күріштің пайдасын түрлерін қалай қолдану керектігін дәлелдейді.



Пәнаралық байланыс



қазақ тілі дүниетану

АКТ қолдану

Оқулық слайд суреттер, бейне жазба, ұжымдық топтық тапсырмалар

Алдыңғы сабақ

Жамбыл Жабаев пен Сүйінбай Аронұлы туралы мәліметті сұрау



Сабақтыңбарысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті
(айтылым
жазылым)

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықтыояту.
7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз,
Баршаадамзатты
Құрметтейікбіз!


Жұмбақтаржасыру:
1. Ұзынмұрттысарылар,
Қойынынданан бар. (бидай)
2. Алыстанкөрсеңақтас,
Жақыннан көрсем – дәмді ас. (күріш)
3. Түскендесалқынкүз,
Жинадық алтын тіс( жүгері)
4. Күнненкөзіналмайды,
Өзгеменісіболмайды. (күнбағыс)
Міне, біліктілігімізді көрсету үшін сыныпты үш топқа бөліп отырмыз.
1) «Күріш»
2) «Дәнді дақылдар»
3) «Бидай»

Білім алушылар шаттық шеңберіне жиналып, сәлемдеседі.

Жұмбақтардың шешімін таба отырып, өз топтарына жайғасады.



«Жарайсың!», «Кереметсің!», «Тапқырсың!», «Ақылдысың!», «Ғажап!» ...... осы сияқты мадақтау сөздерімен балаларды бағалау.

Слайд, жұмбақтар, қима суреттер



Жаңа сабаққа кіріспе
25-30 мин

Миға шабуыл. Анықта.
Бұл кәсіптің қандай мамандыққа айналғанын анықта:
*соқамен жер жыртып, егін егеді – агрономдар.
*малды көлік ретінде, өнімдерін өңдеп, тұтынады – ветеринарлар.
*қайық,кеме жасайды,балық аулайды – теңізшілер.
*ағаштан, тастан, кірпіштен түрлі сарайлар салады – құрылысшылар.


Оқулықпен жұмыс. «Ойтолғаныс» әдісі.
Алдымен мәтінді оқып шығу. Сосын мәтін бойынша ойтолғанысқа берілген сұрақтарға жауап беріп көру.
-Мәтін не туралы болды?

  • -Көзалдарыңа не елестеді?

  • -Қандайкейіпкерлер бар екен?

  • -Күрішқайоблыстаегіледі? ( Қызылорда).

- ҚызылордаҚазақстанныңқайжеріндеорналасқан? ( оңтүстік). Физикалықкартаданкөрсету.
- Қазір осы мәтінніңавторыментанысайық: Базарбай Исаев


Базарбай Исаев – жазушы, 1941 жылы 5 қазанда Қызылорда облысы Жаңақорған ауданындағы қазіргі Манап ауылында туған.
«Отызыншы көктем», «Ақ жауын », «Ақ қайнар »,» Көктем шерткен күй», «Бақыт қүсы», «Қауышу мен қоштасу» , «Сезім селі», «Мөлдір», «Арайна» атты жыр жинақтары жарық көрген. Жазушының «Өң мен түс», «Алтынай, ақ көйлек», «Көрбала және тергеуші», «Жігіт пен жендет» атты прозалық шығармалары бар.


Топтық жұмыс
Алдымен бейнежазбаны көреді.https://www.youtube.com/watch?v=6yxhUB7tFb4
1 топ: Ыбырай мен күрішті байланыстырып, кластер жасау.
2 топ: 14 беттегі 2 тапсырманы орындау, эссе жазу.
3 топ: Дәнді дақылдардың таныстырылымын жасау.

Сергіту сәті. «Көңілді күн»




Дәптермен жұмыс . Жұптық жұмыс
1)Мәтіннен мақал-мәтелдерді тап. Мағынасын аш.
2) Мәтіннен біріккен сөздерді тауып, сөйлем құрастырыңдар.



Білім алушылар әрбір тұжырымдаманың қай мамандыққа қатысты екендігін анықтайды.

Білім алушылар оқулықпен жұмыс жасайды, сұрақ-жауапқа қатысады.


Білім алушылар топта жұмыс жасайды.


Сергіту сәтін жасайды


- Мақал-мәтелдер: «Ас – адамның арқауы», «Сыр өңірі қамысты келер, Сыр перзенті намысты келер», «Ақымақтың ақылы түстен кейін енеді».


- Біріккен сөздер: Қызылорда, Сырдария, ізбасар, ақсақал, Жаңаталап, Жалағаш, совхоз). Сөйлемдер құру.

Дескриптор:
-тұжырымды оқиды;
-маман иесін анықтайды.
ҚБ. «Басбармақ» әдісі



Дескриптор:


-мәтінді оқиды;
-сұрақтарға жауап береді.
ҚБ: «Отшашу» әдісі



Дескриптор:


-ыбырай туралы біледі,
-эссе жазады;
-жер-су атауларын картадан көрсетеді;
-дәнді дақылдарды таныстыра алады;
ҚБ: «Шапалақ» әдісі

Дескриптор:


-мақал – мәтелдерді жазады;
- мәтіннен біріккен сөздерді тауып, сөйлем құрастырады.
ҚБ: «Қарындаш» әдісі


Слайд
Слайд, оқулық

Слайд, оқулық, дәнді дақылдар, карта, түрлі түсті бояулар.


Дәптер, оқулық, қарындаштар

Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
8 мин.

Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау.
1.Күріштің қандай пайдасы бар?
2. Күріш өсірудің қандай ерекшелігі бар?
3. Мәтіннен эпитет сөздерді теріп жаз.
4. Күріштен жасалатын бір тағамның дайындау тәсілін жаз.

«Көңіл – күй ағашы» әдісі арқылы рефлексия жасау







Үйге тапсырма: 107-108 бет. Ыбырай Жақаев туралы мәлімет жинау.



ҚБ тапсырмасын орындайды, ұпайларын санайды.
Білім алушылар кері байланыс жасайды.

Дескриптор
-Күріштің қандай пайдасы бар екенін біледі-3 ұ
- Күріш өсірудің қандай ерекшелігі бар екенін жазады-2 ұ
- Мәтіннен эпитет сөздерді теріп жазады-2 ұ
- Күріштен жасалатын бір тағамның дайындау тәсілін жазады-3 ұ

ҚБ тапсырмасы


слайд


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет