1-тарау: Таза мінсіз асыл сөз
Сабақтың тақырыбы: «Керқұла атты Кендебай» ертегісі. Кейіпкерлер бейнесі.
|
Мұғалімнің аты-жөні:Асхатқызы Аида
Күні: 15.09.2023ж.
|
5-сынып
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкер портретін табады
Көпшілік оқушы: Кейіпкердің іс-әрекеті арқылы кейіпкерлер бейнесін ашады
Кейбір оқушылар: Кейіпкерлердің іс-әрекетін өзінің көзқарасы тұрғысынан талдау жасайды, шынайы өмірмен салыстырады.
|
Бағалау критерийі
|
-кейіпкер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;
- Кейіпкерлердің іс-әрекетін өзінің көзқарасы тұрғысынан талдау жасайды;
- шынайы өмірмен салыстырады
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология:мақал-мәтел, тұрмыс-салт жырлары, ертегі, халық ауыз әдебиеті, фольклор
Талқылауға арналған сұрақтар:
Ертегінің басты кейіпкері кім?
Жағымсыз кеіпкерлерді ата
|
Құндылықтарды игерту
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының тарих, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын сақтау. Жұптық жұмыс барысында өзара сыйластыққа, құрметпен қарауға үйрету. Жауапкершілікті сезіну, достық,татулық секілді адами қасиеттерге баулу, уәдеде тұру, опасыздық жасамауға тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
|
Бастапқы білім
|
|
Жоспар
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу
Үй тапсырмасын сұрау
Ертегі кейіпкерлері бейнеленген сурет арқылы тақырыпты болжайды.
Талқылаушы сұрақтар:
Оқушылар, суретте кімдер бейнеленген?
Ертегі кейіпкерлерін атаңдар.
.
|
Ауызша бағалау
Жарайсың! Өте жақсы! Тамаша! Талпын! – деген мадақтау сөздер арқылы оқушылардың жауаптарын бағалаймын.
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма.
Кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетін талдаңдар.
Кейіпкер
|
Ертегідегі портреті
|
Іс-әрекеті
|
Кендебай
|
|
|
Керқұла ат
|
|
|
Қойшы бала
|
|
|
Дескриптор:
Кейіпкерлердің портретін табады; 3б
Іс-әрекетін талдайды. 3б
2-тапсырма . «Уақыт тізбегі» әдісі арқылы Кендебайдың ерліктерін тізбектеп жазыңыз.
Дескриптор:
-Кендебайдың жасаған ерлігін анықтайды; 2
- тізбектеп жазады, 2
|
Бұл тапсырмада оқушылар «бас бармақ» арқылы өзін-өзі бағалайды.
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: «Баспалдақ » әдісі арқылы оқушылардың тақырыпты меңгергендігін тексеру.
Қорытынды бағалау: Әр оқушыны сөзбен мадақтау.
Үйге тапсырма: Кейіпкерге хат
|
|