Сабақтың тақырыбы: Өсімдік және жануар жасушаларының құрылысы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



бет1/3
Дата03.12.2023
өлшемі112,86 Kb.
#133442
түріСабақ
  1   2   3

Педагогтің аты-жөні:

Төлемісова Айдана

Пән

Биология

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Күні :

27.01.2023

Тарау немесе бөлім атауы:

7.1 D Жасушалық биология

Сабақтың тақырыбы:

Өсімдік және жануар жасушаларының құрылысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.4.2.2 - өсімдіктер және жануарлар жасушаларын ажырату

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: өсімдік және жануар жасушаларын ажырата біледі.
Көптеген оқушылар: өсімдік және жануарлар жасушаларының ұқсастықтарымен айырмашылықтарын салыстыра алады.
Кейбір оқушылар: өсімдік және жануарлар жасушаларының құрылысымен қызметін айықындап,талдай біледі.

Бағалау критериі:

-Өсімдіктер және жануарлар жасушаларының құрылысын анықтайды.
-Өсімдіктер және жануарлар жасушаларының құрылысын салыстырады.
-Өсімдіктер жануарлар жасушаларының айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажыратады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдастыру


5 минут


«Көңіл-күйді анықтау» тренингі (Өз көңіл-күйін суретпен бейнелейді)3-минут
Топқа бөлу. «Сурет арқылы»
Үй тапсырмасын тексеру 10минут
7.4.2.1.Жасуша – ағза құрылысының негізгі бөлшегі
«От шашу» әдісімен бағалау

«Телеграмма» әдісі
1-топ
«Жасуша», «ұлпа», «мүше», «прокариоттар»,
«эукариоттар» деген түсініктерге
анықтама беріңдер.
Жасуша бөліктерін атаңдар
2-топ.
Протистердің эукариоттар екенін дәлелдеңдер.
Барлық ағзалардың жасушалары неше бөліктен тұратындығын ата.

Сабаққа ынталанады.
Жағымды ахуал туады

Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Әдемі әуен
Өсімдік және жануар жасушаларының суреттері






Сабақтың ортасы /15 минут

Бекіту/20 мин



Сабақ мақсаты мен критерийін таныстыру
1.Микраскоппен жұмыс
Оқушылар микроскоппен өсімдік және жануар жасушаларын қарайды.(Сабақтың тақырыбын ашады)
2. «Миға шабуыл әдісі»
Жасуша көзге көрінбейтін барлық тірі ағзаларға тән тіршіліктің көзі,сұрақ жасушаның ашылу тарихы? (Осы сұрақтарға жауап беру арқылы сабақ тақырыбын ашады)
2.Мәтінді «Джигсо» әдісімен оқу

1-топ өсімдік жасушаларының құрылысымен таныстырады
2-топ жануар жасушаларының құрылысымен таныстырады
Бағалау «Бас бармақ» әдісі

3.Суретпен жұмыс. «Венн диаграммасы» әдісі.
Өсімдіктер және жануарлар жасушаларының құрылысымен айырмашылығын салыстырады.
«Бағдаршам» әдісімен бағалау
4.Жеке жұмыс /тест сұрақтары/6-минут
1. «Жасуша» деген түсінікті ең алғаш қолданған ғалым
а) К.Линней ә) Д.Рей б) А.В.Левенгук в) Р.Гук г) Т.Морган
2. Жасушаны қоршаған ортадан бөлетін, қорғайтын бөлігі
а) Ядро ә) Қабықша б) Цитоплазма в) Вакуоль
3. Жасушаны толтырып тұратын тұтқыр сұйықтық
а) Эндоплазмалық тор ә) Рибосома б) Ұлпа сұйықтығы
в) Цитоплазма


4.Жеке жұмыс /тест сұрақтары/6-минут
1. «Жасуша» деген түсінікті ең алғаш қолданған ғалым
а) К.Линней ә) Д.Рей б) А.В.Левенгук в) Р.Гук г) Т.Морган
2. Жасушаны қоршаған ортадан бөлетін, қорғайтын бөлігі
а) Ядро ә) Қабықша б) Цитоплазма в) Вакуоль
3. Жасушаны толтырып тұратын тұтқыр сұйықтық
а) Эндоплазмалық тор ә) Рибосома б) Ұлпа сұйықтығы
в) Цитоплазма
4. Құрылысы, шығу тегі, атқаратын қызметі ұқсас жасушалар жиынтығы
а) Ұлпа ә) Популяция б) Ағза в) Мүше
5. Өсімдік жасушасына түс береді
а) Пластидтер ә) Ядро б) Вакуоль в) Рибосома
6. Өрік, асқабақ жемістерінде болатын пластидтер
а) Хромопласт ә) Лейкопласт б) Демосома в) Плазмодесма
«Жұптық бағалау»





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет