Пәні: Математика 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті.
Сабақтың мақсаты: 1) Білімділік: Пропорцияның негізгі қасиеті, белгісіз мүшесін табу жайлы оқушылардың білімдерін тиянақтау; 2) Дамытушылық: Оқушылардың топтық жұмыс істеуін, логикалық ойлау қабілетін дамыту түрлі тапсырмалар орындау барысында шығармашылық, іскерлік қабілеттерін математика пәніне деген қызығушылығын арттыру; 3) Тәрбиелік: Оқушыларды үйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, ақыл-ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Қайталау, жинақтау.
Сабақтың әдісі: Топтық, жеке жұмыстар, ойын, шығармашылық.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі.
Сабақтың көрнекілігі: Ы. Алтынсарин, М. Жұмабаев портреттері, мақал-мәтелдер жазылған плакаттар, тапсырмалар жазылғанкарточка.
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу.
II Сабақтың тақырыбымен мақсатын хабарлау: Қазақ халқының ел арасынна кеңінен тараған ақыл-ой, оқу-білім туралы мақал-мәтелдеріне сүйене отырып, сабақтың тақырыбын «Оқусыз-білім жоқ, білімсіз- күнің жоқ» деп атап пропорция, пропорцияның негізгі қасиетіжайлы алғанбілімдерімізді ортаға саламыз.
Ақыл-ой,оқу, білім туралы мақал-мәтелдерді айтқызу.
Ағадан-ақыл,атадан нақыл.
А) Оқысаңыз ,балалар,
Шамнан шырақ жағылар
Тілегенің алдыңнан
Іздемей-ақ табылар (Ы. Алтынсарин)
Оқу-білім-ер жаны
Жараспас ерге құр жаны(М. Жұмабаев)
Ә) «Кел, балалар, оқылық!» (мәнерлеп оқу)
III Ой қозғау. Ой ойласаң –кең ойла,алды-артын тең ойла.(топтық жұмыс)
1топ: Пропорция дегеніміз не?
2топ: Пропорцияның негізгі қасиетін айтып беріңдер.
3топ: Пропорцияның белгісіз ортаңғы, шеткі мүшесін қалай табады
IV Жаңа сабақ.
Білім –алып күш, біле-білу де зор күш.
А) Есептерді шығару (әр топтан 1 оқушы)
1топ: Х:20=2:5
Х = 20 *2
5
Х= 8
2 топ: 6: х = 3:7
X = 6*7/3
X= 14
3 топ: 5:9= 15:x
X= 9*15/5
X =27
Ә) қатынасты есептеңдер (ауызша әртоптан 1 оқушы)
1 топ:
2 топ:
3 топ:
3) Кітап –білім бұлағы, білім -өмір шырағы
(оқулықпен жұмыс)
№60
28 кг картоптан 5,6 кг крахмал алынады. 35 кг картоптан неше килограмм крахмал алынады?
Шешуі:
28 кг 5,6 кг
35 кг х кг
Жауабы 70 кг.
№61
14 л 11,2 кг
30 л х кг
Шешуі:
Жауабы: 240 кг
Сергіту. «Сөйлемді толықтыр» ойыны.
-Қосылғыштардың орнын ауыстырғанмен ......................................
- Көпбұрыш тұйықталған ......................сызық.
Құрамында әріпі бар өрнекті .........................
Көпбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарының қосындысын ........................дейміз.
1 тәулікте.................... сағат бар.
100 см....................... метірге тең
4)Сиырдың сүті –тілінде, жігіттің құты –білімде
(топ басшыларының жарысы)
9-ға, 8-ге, 7-ге көбейту кестесін, бөлукестесін жатқа айту.
Ойын «Кім тапқыр?» (әр топтан бір оқушы)
Теңдеулерді шешу.
1 топ 29 х -15 х +16100
2 топ
3 топ 272:х102-85
1) 2) 3)
Қорытындылау: оқушылардың пропорция. Пропорциясының негізгі қасиетіне байланысты қолданылған ойындар, есептер, тапсырмаларына байланысты жұмыстарын қорытындылау.
Үйге тапсырма: №66
Оқушыларды бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |