Сабақтың тақырыбы: Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата25.11.2023
өлшемі3,21 Mb.
#128087
түріСабақ
Байланысты:
Қазақ тілі 08.11.23[1]


Мектеп:




Бөлім:

Мәдени мұра

Мұғалімнің аты-жөні:




Күні:

08.11.2023

Сынып: 4 «E»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу

Сабақтың мақсаты:

Сөйлемдердің дара және күрделі мүшелерін анықтап, сәйкестендіреді.

Бағалау критерийі

- сурет бойынша мәтіннің мазмұнын болжап,сұрақтарға жауап береді.
- сөйлемдегі сөйлем мүшелерінің қайсысы дара, қайсысы күрделі екенін анықтайды

Сабақтың барысы

Сабақ-тың кезеңдері



Педагогтің әрекеті

Оқушының
әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Жаңа білім



Ортасы
(Жаңа білім)

Соңы




Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлеметсіңдер ме балалар! Көңіл-күйлерін жақсы ма? Сабағымызды бастамас бұрын ереже және міндеттерімізбен танысайық.

Өткен сабақты қайталау.


https://wordwall.net/resource/63445108


«Ой қозғау» әдісі. Ребусты шеш
Жауабы: Дара және күрделі


Жаңа сабақты түсіну!
Мысалға назар аударайық.
1 – мысал. Марат сабаққа келді.
Не істеді?

Бұл дара мүше, өйткені бір ғана сөзден құралған.


2 – мысал. Аяна мектептен келе жатыр.


Бұл күрделі мүше, өйткені екі сөзден құралған.


Екеуі де бір сұраққа жауап беріп тұр. Не істеді? Келді


Не істеді? Келе жатыр
Жұптық жұмыс
Дара және күрделі мүшелерді соларға сай келетін сөйлемдермен сәйкестендір.


Белсенді оқу тапсырмалары.
12-жаттығу
Берілген сурет бойынша мәтіннің мазмұнын болжап,сұрақтарға жауап бер.
«Суреттерде не бейнеленген?
Ол қай қалада орналасқан?» сұрақтарына берген жауабыңның дұрыстығын дәлелде.
Дескриптор
- берілген сурет бойынша мәтіннің мазмұнын болжап айтады(1б)
- Қожа Ахмет Яссауи кесенесі туралы білетінін айтады(1б)
-Тайқазан туралы білетінін айтады(1б)
-сұрақтарға берген жауаптарының дұрыстығын дәлелдейді(1б)
-құраған мәтініндегі сөйлемдерді жүйелі құрайды(1б)

Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау.

13-жаттығу


Мәтінді мұқият тыңда.
Мәтіннің алғашқы үш сөйлемін көшіріп жазып,ондағы сөйлем мүшелерінің қайсысы дара, қайсысы күрделі екенін анықта.
Дескриптор:
- мәтіннің алғашқы үш сөйлемін көшіріп жазады(1б)
-сөйлемдердің тыныс белгісін қойып көркем жазады(1б)
- сөйлем мүшелерінің қайсысы дара екенін анықтайды(1б)
- сөйлем мүшелерінің қайсысы күрделі екенін анықтайды(1б)


Сергіту сәті.
«Кім жылдам» ойыны. Оқушыларға интербелсенді тақтадан бірнеше сөйлемдер шығады.Сөйлемдер кезек бойынша беріледі. Сөйлемнің дара және күрделі мүшесі екенін анықтау керек.



Оқушылар интербелсенді тақтада көрсетілген ереже және міндеттермен танысады.

Оқушылар нөмер бойынша берілген сұрақтарға жауап беріп, өткен сабақты еске түсіреді.


Оқушылар ребусты шешу арқылы, бүгінгі тақырыпты табады.

Оқушылар сөйлемдерді сәйкестендіріп, дара және күрделі мүшелерді анықтайды.


Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырма-ларды талапқа сай орындайды.

Оқушылар мұғалімнің артынан қайталайды.
Инетрбелсенді тақтада көрсетілетін сөйлемдердің дара және күрделі мүше екенін табады.



Мадақтау арқылы қызығушы-лықтарын ояту.

ҚБ:«Шапа-лақ ұру» арқылы белсенділіктерін арттыру.


Мадақтау арқылы қызығушы-лықтарын ояту.


ҚБ:«Мадақ-тау» арқылы


ҚБ:«Жапон-дық бағалау»


1.


2.
3.
1.Түсіндім
2.Сұрағым бар
3.Түсінбе-дім

ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.


ҚБ:«Мадақ-тау» арқылы







Презентация 3,4


Сәйкестендіру парағы


Оқулық

https://www.youtube.com/watch?v=ffQ38jIxdV0

https://wordwall.net/resource/55138929



Кері
Байланыс
Үй тапсырмасы



«Таңдау» әдісі. Оқушылар берілген карточкалардан өздеріңе ұнаған вариантын белгілейді.

Үйге тапсырма


15-жаттығу 77 бе
74 – бет. 14 - тапсырма

Оқушылар сабақтың қызықты немесе қызықсыз өткенін, түсінгенін немесе түсінбегенін белгілейді

ҚБ: «Өзін-өзі баға-лау»






Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет