Сабақтың тақырыбы: Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу Оқу мақсаты



бет1/2
Дата27.09.2024
өлшемі457,51 Kb.
#145959
түріСабақ
  1   2

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:

12.09.24ж.

Тарау немесе бөлім атауы:

5.1А Натурал сандар және нөл саны

Сабақтың тақырыбы:

Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу

Оқу мақсаты:

5.2.2.1. Арифметикалық амалдардың белгісіз компонентерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу
5.2.2.2. Теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану

Бағалау критериі:

Теңдеудің түбірін шешеді;
Есеп шартына сай түбірлерін таңдайды.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут



Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу тақырыбын қарастырамыз


Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Арифметикалық амалдардың белгісіз компонентерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу
Теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану Ұйымдастыру кезеңі.
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру










8 мин

Жаңа сабақ

Жаңа материалды меңгертуге дайындық.
Кітап бойынша мысал

1 тапсырма: Таразының сол жақ табақшасында қауын және 2кг гір тасы, ал оң жақ табақшасында 10 кг гір тасын салғанда екі жағы теңесті. Теңдеу құрып қауынның массасын табыңдар.


Шешуі:
Қауынның салмағын x –пен белгілесек, онда:
Сол жағында - x +2
Оң жағында - 10
Төмендегідей теңдеу аламыз
х+2=10
Бірінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен екінші қосылғышты азайтамыз
х = 10-2
х = 8
Жауабы: 8
2 тапсырма: Таразының сол жақ табақшасында 2 дорбашадағы ұн және 1 кг гір тасы, ал оң жақ табақшасында 5 кг гір тасын салғанда екі жағы теңесті. Бір дорба ұнның массасын табыңдар.
Шешуі:
Ұнның салмағын x –пен белгілесек, онда:
Сол жағында - 2x +1
Оң жағында - 5
Төмендегідей теңдеу аламыз
2х+1=5
Бірінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен екінші қосылғышты азайтамыз
= 5-1
2х = 4
Көбейткішті табу үшін көбейтіндіні көбейгішке бөлеміз
х = 4:2
х = 2
Жауыбы: 2


Жаңа материалды игеру. Оқушылармен теңдеуді шешу әдістерін қарастырамыз.
Анықтама: Құрамында әріппен белгіленген белгісіз саны бар теңдікті теңдеу деп атайды.
Мысал. Қазір ағасы қарындасынан 5 жас үлкен. 4 жылдан соң, олардың жастарының қосындысы 19 жас болады. Қазір қарындасы неше жаста, ағасы неше жаста?
Шешуі:




Қарындасы

Ағасы

Алғашқы

х

х+5

Соңы

х+4

х+5+4

Есептің шарты бойынша 4 жылдан соң ағасы мен қарындасының жастарының қосындысы 19 жас болады. Онда:


(х+4)+(х+5+4)=19 Тексеру: (3+4)+(3+5+4)=19
2x+13=19 7+12=19
2x=19-13 19=19
2x=6 Қарындасы 3 жаста,
X=3 Ағасы 8 жаста
3+5=8 Жауабы: 3 жаста, 8 жаста.


Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Оқушылар мәтіндік есептің берілгенін оқып, әр сөйлемге талдау жасай отыра теңдеу құратын болады.

Оқушылар мәтіндік есептің берілгенін оқып, әр сөйлемге талдау жасай отыра теңдеу құратын болады. Өткен материалдарды еске түсіретін болады.


Оқушылар 4-сыныпта өткен теңдеу тақырыбын еске түсіре отыра жаңа тақырыппен танысады.


Мысалда келтірілген есепті оқи отыра, оны кесте бетіне түсіріп теңдеу құрады. Теңдеуді екі тәсілмен тексереді

Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.

Слайд


20 минут

Бекіту тапсырмасы

Ауызша тапсырмалар.










Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет