Сабақтың тақырыбы: Туған жердің таулары Оқу мақсаты



Дата15.11.2023
өлшемі83,31 Kb.
#123792
түріСабақ




Мұғалімнің аты-жөні:







Пән/Сынып:

4 – сынып. Әдебиеттік оқу




Сабақтың тақырыбы:

Туған жердің таулары




Оқу мақсаты:

шығарманы қайта құруға,бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру




Сабақ мақсаты:

Оқушыларды түрлі жанрдағы . шығармалармен таныстыру арқылы Ұлы дала тарихы, Отаны туралы шежіре сырлары, Туған жердің табиғаты туралы ойларын ортаға салады. Бөлімде Отанға деген құрмет, сүйіспеншілік, қазақстандық патриотизм құндылықтарын қалыптастыру мақсаты қарастырылады




Кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Ана тілің арың бұл,
Ұятың боп тұр бетте.
Өзге тілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте.
«Жалаулар» арқылы топқа бөлінеді.
1-топ «Бақыт жалаулары»
2-топ «Арман жалаулары»
3-топ «Қуаныш жалаулары»
Оқу мақсатын таныстыру
«Кіріспе сұрақтар» әдісі бойынша
– Таулар жайлы не білесіңдер?
– Алатау туралы естіп пе едіңдер?
– Алатау мен Қаратаудың қандай қатысы болуы мүмкін?




Жаңа сабақ

Қазақстандағы
таулар
Алатау Қаратау
Ұлытау Көкшетау
Алтай Қарқаралы

Халық ауыз әдебиетінің түрлерін еске түсіру үшін слайдта анықтамалары беріледі





«Шығармашылық жұмыс»
1 - топ: Өтірік сөз жанға қас
2 - топ: Ашу – ақылдың дұшпаны
3 - топ: талапты ерге нұр жауар
Әр топ өздерінің мақал - мәтелдерін оқып, мазмұнын ашады.
«Түсініп оқы» айдары
«Таудай болғым келеді» деген М.Мақатаевтың өлеңін түсініп оқиды.
1. Өлеңді түсініп оқиды.
2. Нақтылау сұрақтарына жауап береді.
«Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша оқушылардың
өлең бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде талдап, түсініктеме жасауларына ықпал ету.
Білгенге маржан
Тау дегеніміз – етегі, шыңы, басы, жоны, беткейі, өзен аңғарлары бар, жердің тастардан тұратын ауқымды бөлігі. Жер бетінің жазықтан 200 метрден астам биіктікке көтеріліп жатқан бөлігін тау дейміз. Таудың биіктігі әртүрлі болады.


«Ізден» айдарына сәйкес
Өлеңде аталған тауларды картадан іздеп табады.
1. Картаны пайдаланып, Қазақстанның территориясында
орналасқан тауларды анықтайды.
2. Суреттердегі тау бейнелерінің қайсысы өзінің көрген тауына ұқсас екендігін қорытындылап айтады.


«Орында» айдары
Әр шағын топ:
Өздері тұрған жер бедерін сипаттап айтады.
Берілген сөз тіркестерін бір-біріне түсіндіретіндей сызба
дайындайды. Мысалы, таудың басы, етегі, беткейі.


Таулардың суреттері


Оқулық

Суреттер



Бекіту


Үйге тапсырма: Оқыған өлең бойынша сурет салу немесе бес жолды өлең жазу
« Бас бармақ» кері байланыс.



Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмала


ры арқылы білдіре алады.





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет