Тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер
|
Мектеп: №24 лицей КММ
|
Күні: 17.01.2022
|
Мұғалімнің аты-жөні: Лаханова Б.Ә.
|
Сынып: 6
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;
6.2.2.3.бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;
- Мәндес теңдеудің анықтамасын біледі;
- Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі; - Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;
- Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
1. Оқушылармен сәлемдесу. Сыныпты түгелдеу;
2. Жұптағы оқушылар дәптерлерін алмастыру арқылы ұсынылған дайын жауаптарды қолданып, бір-бірінің үй тапсырмасын тексеріп, комментарий жазу арқылы бағалайды.
«Ой қозғау»
С-1: Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар теңдеу деп атайды?(ах+b=0 түріндегі теңдеу, мұндағы х-айнымалы, а және b – қандай да бір сандар)
С-2: Мәндес теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?(түбірлері бірдей немесе түбірлері болмайтын теңдеулер)
С-3: Теңдеудің қандай қасиеттері бар?
С-4: Бір айнымалысы бар теңдеуді шешу алгоритмін атаңдар.
С-5:ах=b түріндегі теңдеуді шешудің неше жағдайы бар? «Білім таусылмайтын кен» (тест тапсырмасы)
1. Теңдеуді шешу: 0х=5
а) 0; в) 5; с) түбірі жоқ
2. Теңдеуді шешу: 7х+3 = х+15
а) 2,25; в) 2; с) 3
3. Теңдеуді шешу: 0х = 0 а) 0; в) 1; с) х- кез-келген сан
4. Теңдеуді шешу: 6х-7 = х+3
а) 2; в) -4/7 с) -4 5.
Теңдеуді шешу: 3х = 1
а) 3; в) 1/3 с) 1
1 2 3 4 5 а в с а в
|
Мұғаліммен сәлемдесу
Қайталау сұрақтарына жауап беріп өту
|
Оқушы жауабына сәйкес мұғалімнің бағалауы
|
Worldwall
бағдарламасы
|
Сабақтың ортасы
37 минут
|
Жұптық жұмыс «Карусель» әдісімен тапсырмалары бірдей жұптар бірін-бірі тексеріп, бағалайды.
1-жұп 1. Мына теңдеулер мәндес пе?
3х+2х=15және5х=5(жоқ)
2. 7 саны мына теңдеудің түбірі бола ма?3х-6=х+8 (иә)
3. Теңдеуді шешіңдер:
а) 4х+5(3-2х)=5-11х; Ж: - 2.
б) 19-2(3х+8)=2х-37; Ж: 5. 4. Теңдеуді шешіңдер: 𝑥−54=7−2𝑥−113 Ж: 13.
2-жұп 1.Мына теңдеулер мәндес пе?3х-15=0және3х-1=14(иә)
2.9 саны мына теңдеудің түбірі бола ма?2х-5=х+4(иә)
3. Теңдеуді шешіңдер:
а) 8х+3(7-2х)=4х+3; Ж:9.
б) 23-4(3х+8)=1-17х; Ж: 2. 4. Теңдеуді шешіңдер: 5+7𝑥−123=𝑥+13Ж: 9.
Деңгейлік тапсырма. Оқуларға саралауға арналған тапсырмалар беру
Жеке жұмыс 1. Төменде берілген үш теңдеудің ішінен мәндес теңдеулерді табыңыз және жауаптарыңызды негіздеңіз: 1. ;
2. 10+8х=3х–5; 3. –3,25х+9=35.
2. Төменде берілген теңдеулерді шешіп, оларды кестедегі жауаптармен сәйкестендіріңіз: Қосымша 3 Презентация
1)10(1,37у–0,12у)=0 a) түбірі жоқ 2
) 3(х+3)+х=9+4х b) кез келген сан 3) 4+3х=3х+1 c) 0
4) 34–2(2х–9)=28 d) 6 е) -3
|
Дескриптор: Білім алушы - жақшаларды ашады; - берілген теңдеуді 𝑎𝑥=𝑏 түріне келтіреді; - мәндес теңдеулерді анықтайды.
Дескриптор: Білім алушы - жақшаларды ашады; - берілген теңдеуді 𝑎𝑥=𝑏 түріне келтіреді; - теңдеулерді жауаптарымен сәйкестендіреді. 3. Теңдеуді шешіңіз: Дескриптор: Білім алушы - бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; - ұқсас мүшелерді біріктіреді; - теңдеудің түбірін табады.
|
Мадақтап өту
Әрбір дұрыс жауап үшін – 1 балл
А деңгейі -1
В деңгейі -2
С деңгейі - 3
|
Оқулық, дәптер
|
Соңы
3 минут
|
Сабақты бекіту
Тест тапсырмасы арқылы қорытындылап өту
Кері байланыс
«ҚҚҚ» әдісі арқы кері байланыс алып өту
Үйге тапсырма
|
Quizizz программасы арқылы тест тапсырады
|
1-10 балл аралығында бағалап өту
|
|