«ustaz tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі



бет1/9
Дата28.01.2023
өлшемі1,6 Mb.
#63412
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
Байланысты:
Информатика 1-тоқсан 5-сынып


Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі



472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
https://ust.kz/qmg

Қысқа мерзімді жоспар

1-бөлім. Ақпаратты ұсыну

    1. Біздің айналамыздағы ақпарат

Мектеп:



Күні:




Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

5.2.1.1 әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі объектілерде ұсыну.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • ақпарат ұғымы мен түрлерін анықтайды.

Көптеген оқушылар:

  • ақпарат түрлерін салыстырады.

Кейбір оқушылар:

  • ақпарат түрлерін дұрыс қолданудың маңыздылығын сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

Қазақ тілі

Орыс тілі

Ағылшын тілі

хабар

cообщение

message

таңба

знак

sign




Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Талқылау.

  • «Ақпарат» сөзін қалай түсінесің?

  • Адам ақпаратты қайдан алады?

  • Ақпаратты қандай түрлерге бөлесің?

  • Адам қабылдаған ақпаратты қалай ұсынуы мүмкін? Ойлан!

  • Адамның ақпаратты қабылдауының қандай түрлерін айта аласың? Ойыңмен бөліс!

  • Адам, хайуанаттар және өсімдіктердің қоршаған ортадан ақпаратты қалай қабылдайтыны жайлы не айта аласың?

Жазу.
Қабылдау тәсілі бойынша ақпарат түрлерін жазу.
Ұсыну тәсілі бойынша ақпарат түрлерін жазу.

Алдыңғы алған білімі

Ақпарат іздеу, ақпарат алмасу (3- сынып).

Пәнаралық байланыс

Математика, Көркем еңбек.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру.

Жоспар

Сабақтың басы
5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, түгендеу.
Сыныпта көңілді ахуал орнату.




Оқушылар сурет бойынша: «Адам естиді, көреді, дәм сезеді, иіс сезеді, сипап сезеді»,– деп жауап берулері керек.
Балалар осы процестерді орындай отырып, адам өзіне ақпарат алады деп, сабақтың тақырыбын жазады.

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.

Тапсырма орындауға қажетті құралдар.

Сабақтың ортасы
35 мин

Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою

  • «Ақпарат» сөзін қалай түсінесің?

  • Адам ақпаратты қайдан алады?

  • Ақпаратты қандай түрлерге бөлесің?

  • Адам қабылдаған ақпаратты қалай ұсынуы мүмкін? Ойлан!

  • Адамның ақпаратты қабылдауының қандай түрлерін айта аласың? Ойыңмен бөліс!

Адам, хайуанаттар және өсімдіктердің қоршаған ортадан ақпаратты қалай қабылдайтыны жайлы не айта аласың?
Оқулықпен жұмыс: Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім балаларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).



Топтық жұмыс:

  1. Айналаларыңнан екі затты таңдап алыңдар. Қабылдаудың 5 түрі бойынша салыстырып, талдаңдар. Бұл заттар туралы ақпарат алу үшін қайсы сезім мүшелері көбірек қызмет етеді? Неліктен?

  2. 4-сурет қандай ақпарат түрлері арқылы ұсынылған? Түсінктеме беріңдер.



Жеке тапсырмалар орындау
1-тапсырма. Суреттегі кейіпкерлер қоршаған ортадан қандай ақпарат алады? Ол үшін ақпаратты қабылдаудың қандай түрлері көмектеседі?



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет