Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
10.1В Тригонометриялық функциялар
|
Мектеп:
|
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің аты- жөні:
|
|
Сынып:
|
10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру арқылы салу. y=sinx функциясының графигін түрлендіру арқылы салу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.2.3.2 Түрлендіру арқылы тригонометриялық функциялардың графиктерін сала алады;
|
Сабақ мақсаттары:
|
- Тригонометриялық функциялардың графиктерімен таныстыру;
- Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру арқылы беру;
|
Жетістік критерийлері
|
Тригонометриялық функциялардың графиктерін сала біледі;
Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру арқылы сала біледі
|
Тілдік мақсаттар
|
Төмендегі терминдерді қазақ, орыс және ағылшын тілінде қолдану.
Қазақ тілінде
|
Орыс тілінде
|
Ағылшын тілінде
|
функция
|
Функция
|
Function
|
тригонометриялық функция
|
тригонометрическая функция
|
Trigonometric function
|
Түрлендіру
|
преобразования
|
conversion
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
ұжымдылық, шыдамдылық, әділдікке тәрбиелеу
|
Жаһандық азаматтылыққа тәрбиелеу
|
Халықаралық әртүрлі дереккөздерінен алынған тапсырмаларды салыстыру арқылы тақырыптың жан-жақтылығын түсіну
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивтік құралдарды қолдану
|
Пәнаралық байланыстар
|
Физика
|
Бастапқы білім
|
Тригонометриялық функциялар, қасиеттері, графиктері
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
|
1.Оқушылармен амандасу.
2.Үй жұмысын тексеру
3. Сабақтың тақырыбын, мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау.
|
|
Сабақтың ортасы
20 мин
15 мин
|
4. Жаңа сабақ
а) у = және у = функцияларының ең кіші оң периоды 2 ,
б) у = және у =ctgx функцияларының ең кіші оң периоды .
Периоды Т-ға тең периодты функцияның графигін салу үшін ұзындығы Т-ға тең кесіндіге функция графигін салып, алынған графикті ОХ осінің бойымен Т рет оңға, солға параллель көшіру керек. ( п- натурал сан).
Тригонометриялық функциялар графиктерін түрлендіру:
1) f(х-а)+в функциясы графигін f(х) функциясы графигін ОХ осімен а бірлікке және ОУ осімен в бірлікке жылжытамыз. Онда:
Егер а 0, ОХ осімен оңға, ал а 0-солға.
Егер в 0, ОУ осімен жоғары, егер в 0 , ОУ- төмен.
2) у = кf(х) функциясының графигін салу үшін у =f( х) функциясының графигін ордината осі бойымен к есе созу керек. Онда:
Егер к 1 к есе созу. Егер 0 к 1 болса есе сығу керек.
Презентация арқылы түсіндіру
Практикалық бөлім
(тақырыпты бекітуге арналған есептерді шығару)
5.Топтық жұмыс:
Бекіту: Оқушылар төрт топқа бөлініп жұмыс жасайды.
Төмендегі тапсырмалар әр топқа бөлініп беріледі.
Тапсырмалар:
1)Әрбір функцияның графигін түрлендіру арқылы салыңдар.
а) у =sin б) у =4 sinx в) у= sin(x+ ) г) у = sinх+2
2) Функциялар графигін салыңдар
1-тапсырмадан әр топ бір есепті шығарады. 2 тапсырманы барлық топ орындайды.
Әр топ тапсырманы флипчартқа немесе миллиметрлік қағазға орындап болған соң өз графиктерін тақтаға іліп, басқа топқа түсіндіреді.
2 тапсырманы барлық топ тақтаға іліп, бір-бірінің жұмыстарын салыстырады.
|
Презентация
Қосымша 1
Алгебра және анализ бастамалары
10 сынып
Ә.Н. Шыныбеков;
Қосымша 2
Флипчарт, миллиметрлік қағаз
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
|