1 сабақ Мен және менің Отаным



Дата14.09.2023
өлшемі0,81 Mb.
#107715



Білім беру ұйымының атауы







Пәні:

Музыка




Бөлім:

Өзім туралы




Педагогтің аты-жөні:







Күні:







Сынып: 1 сынып




Қатыспағандар саны

Тақырыбы

1 сабақ Мен және менің Отаным




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

        1. есту қабілетіне сүйеніп таныс дыбыстарды,музыканы тану;

1.1.2.1 ән айтуда оның сипатына және әндету ережелеріне сәйкес орындау;
1.1.2.2 орындау барысында негізгі дирижерлық қимылдарды түсіну;




Сабақтың мақсаты

Отан туралы түсіндіру. Туған ел,туған жер туралы түсіндіреді. «Менің Отаным»әнінің бірінші шумағын берген талаптар бойынша үйренеді;







Сабақтың барысы




Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс
тар




Сабақтың басы
2 минут

I.Психологиялық ахуал қалыптастыру






Мұғаліммен сәлемдеседі.
Өлеңшумағын айтады.

Жарайсыңдар!

Дискриптор:


Өлеңді хормен айтады және бір-біріне тілектер айтады.-1б

Оқулық
суреттер




3 минут



II.Шаттық шеңберін құру;Өлеңді хормен жақсылап айту.
Бір бірімен жақсы тілектер айту.

Тілектер айтады.

Ауызша мадақтау

тілектер




Сабақтың ортасы
2минут


Білу.
2 минут

5минут
5мин


2минут

2минут

2минут

5минут

4минут

3минут


Оқушыларды жаңа сабақпен таныстырамын.
III.Жаңа тақырып.
1-тапсырма:Тыңдау.Талдау.
Оқулықтың бөліміндегі тақырыптар туралы түсінік беру.Отан туралы түсінік беру.Күнделікті болып жатқан тіршіліктермен байланыстырып Отан туралы айту.Оқушыларға бірінші тақырып бойынша Отанына ,туған еліне ,жеріне сүйіспеншілік білдіру.Халқын сүйю,Отанын сүю.Ол үшін еңбек ету және жақсы білім алып, Отанына өз пайдасын тигізу керек екенін түсіндіру.
Ата жолын жалғаймын
Арманыма самғаймын.
Отаныма сүйікті
Еңбегімді арнаймын


Өзен,көлім,бұлағым,
Көгорай шалғын,құрағым.
Гүл жайнатып елімді,
Жағамын білім шырағын.

«Менің туған жерім –егемен Қазақстан»деген бейнетаспа көрсету.Сұрақтарға жауап беру.
1.Қазақстанның астанасы қалай аталады?
2.Сенің туған жеріңде қандай көрікті жерлер бар?
3.Бейнетаспада қандай көрнекіліктер бейнеленген?


ЕБҚ тапсырмасы.
«Суреттер галереясы»әдісі
Өз туған аулының суретін салып,бояу.
2-тапсырма.Орындау


Сыныппен бірге халқымыздың басты әні-Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін (Сөзін жазғандар; Ж.Нәжімеденов.Н.Назарбаев.Әнін жазған -Ш.Қалдаяқов)орындау.
Мемлекеттік Гимнді үнтаспаға қосылып салтанатты,көркем орындау.


3-тапсырма.Суырыпсалма.
«Танысу»(қысқы қайырым)
Оқушыларды ойын шартымен таныстыру.
1.Мұғалімнің сұрағына жауап бергенде өз есіміңді қалаған әуенге салып,әндетіп айту
2.Шеңбер құрып тұрады қалаған ұрмалы асбабтармен(асатаяқ,қоңырау,даңғара)сүйемелдеп өз аттарын әндетіп айтады.Партада отырған оқушылар шапалақ соғу арқылы әнді қайталайды.

4-тапсырма.Әнді үйрену.


Менің Отаным»
Өлеңін жазған;Б.Ысқақов.
Әнін жазған;Ө.Байділдаев.


Отан- менің ата- анам,
Отан- досым бауырым.
Отан -өлкем астанам,
Отан- туған ауылым.
Бақыт елі- бұл Отан,
Бәріне мен иемін.
Біздің Отан- ұлы Отан,
Ұлы Отанды сүйемін.


Тапсырмалар.
Әнді мұғалімнің орындауында мұқият тыңда.
Әннің мазмұнын айту.
Әнді мұғалімнің көмегімен үйрену.

Жаңа тақырыпты меңгереді.

Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді.


Отан туралы өз пікірлерін айтады.


Сергіту сәті


Егемен Қазақстан Республикасының бейнетаспаны көріп сұрақтарға жауап береді.





Қазақстан гимнін орындау.



«5саусақ» әдісі арқылы өз аттарын әндетіп айтады.



Музыкалық аспаптармен танысады.
Аттарын атайды.
Өлеңді мұғалімнің көмегімен үйрену.

Топпен жұмыс; тапсырманы бірге орындайды



Дескриптор; Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді.-1б
Дескриптор;
Отан туралы өз пікірлерін айтады.-1б
Дескриптор:
Отан туралы өлеңдер айтады.

Дескриптор:


Қазақстан Республикасының астанасын біледі.-1б
Дискриптор;
Сұрақтарға толық жауап береді-1б

Дескриптор:


Сұрақтарға толық жауап бере алады.-1б
Дискриптор;
Қазақстан Республикасының әнұранын жатқа айта алады-1б.
Дескриптор:
Музыкалық аспаптарды қолдана алады.

Дескриптор;


Музыкалық аспаптардың аттарын суретке қарап атайды.-1б
Дескриптор;
Музыкалық аспаптардың суретін салады.-1б
Дескриптор;
Өлеңді хормен айтады.Әнің мазмұнын айтады.
-1б

Дескриптор;


Әнді жатқа жаттау,мұғалімнің көмегімен.-1б

Дескриптор;


Музыкалық аспаптардың аттарын атайды.-1б

Оқулық

Дәптер
Суреттер



Оқулық

аспаптар


Суреттер



Оқулық
Музыкалық аспаптар суреті




Сабақтың соңы
2 минут

2мин

2мин


IV.Сабақты қорытындылау
Бүгінгі сабақта не үйрендіңдер ?
Әнұранның авторы кімдер?
Қазақстанның астанасы қай қала?




Кері байланыс береді.

Мадақтау


сөздерін айту

«Бес бармақ»әдісі



Кері байланыс парақшалары.











Білім беру ұйымының атауы







Пәні:

Музыка




Бөлім:

Өзім туралы




Педагогтің аты-жөні:







Күні:







Сынып: 1 сынып




Қатыспағандар саны

Тақырыбы

2 сабақ Өзімді таныстыру.




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.2.1 ән айтуда оның сипатына және әндету ережелеріне сәйкесорындау
1.1.2.2 әнді орындау барысында негізгі дирижерлық қимылдарды түсіну




Сабақтың мақсаты

Шулы және музыкалық дыбыстар туралы өз түсінігін айтады, «Алтын күз» шығармасын тыңдайды және өз түсінігін айта алады, «Отаным» әнінің екінші шумағын үйреніп, талабына сай әндетіп орындайды.







Сабақтың барысы




Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс
тар




Сабақтың басы
2 минут

I.Психологиялық ахуал қалыптастыру




Мұғаліммен сәлемдеседі.Өлеңшумағын айтады.

Жарайсыңдар!

Оқулық
суреттер




3 минут



II.Шаттық шеңберін құру;Өлеңді хормен жақсылап айту.
Бір бірімен жақсы тілектер айту.

Тілектер айтады.

Ауызша мадақтау

тілектер




Сабақтың ортасы
2минут


Білу.
2 минут

5минут
5мин


2минут

2минут

2минут

5минут

4минут

3минут


Оқушыларды жаңа сабақпен таныстырамын.
III.Жаңа тақырып.
.1-тапсырма.Суырыпсалма.
«Менің есімім»ойынын ойнату.
Ойынның шарты;
Сыныптастарымен бірге шеңбер құрып тұрады.Әр бір бала өзаттарын үрмелі аспаппен сүйемелдеп,әр буынды әндетіп айтады.


Мысалы: Ай-дар-бек , Ме-ре-ке ,Ма-ди-на.


ЕБҚ тапсырмасы.
«Менің есімім»әдісі
Өз есімін және сыныптаастарының есімдерін буындап әндетіп айту.





2-тапсырма.Тыңдау.Талдау.Орындау.
Айналаң шулы дыбыстар мен музыкалық дыбыстарға толы.Бейнетаспа көріп.Сұрақтарға жауап беру.
-Шулы дыбыстар мен музыкалық дыбыстардың айырмашылығы бар ма?
-Шулы дыбыстар мен музыкалық дыбыстарды қай суреттерден байқаға болады?


«Шулы дыбыстар мен музыкалық дыбыстар»деген жаттығуды сыныппен бірге мұғалімнің талабы бойынша орындау.


Шу-шу,шу-шу, шу-шу,шу-лы дыбыстар.


(жаттығу бір дыбыста сыбырлап айтылады.)

Му-зы-ка,м-зы-ка,му-зы-ка-лық дыбыстар.


(жаттығудың әуені мғалімнің қалауы бойынша)

«Ән шырқау.» әдісі бойынша шу-шу дыбыстары мен му-зы-ка дыбыстарын айтады.


Музыка дегенді қалай түсінесің:?


« Алтын күз » музыкасын тыңдап түсінгенін айтады.


Сұраққа жауап береді.
Музыка қандай көңіл күйде орындалды
( көңілді,көңілсіз нәзік,ойлы)?
Күзді неге «алтын күз » де атайды?
Музыканы тыңдағанда көз алдыңа не елестеттің?
Музыкалық шығарма қандай аспапта орындалды?
Суреттерден музыкалық аспаптың қайсысымен ойнағаннын табу?


Музыка бір-бірімен байланысқан музыкалық дыбыстардан тұрады
Әдемі үйлескен дыбыстар әуен болып шығады.
Музыканы дұрыс түсіну үшін ;
-басынан аяғына дейін зейін қойып тыңдау:
-музыканың атауына көңіл бөлу;
-музыканы есте сақтау үшін бірнеше рет қайталап тыңдау керек.
3-тапсырма.Ән орындау.
«Менің Отаным»әнін еске түсіріп айтады.Екінші шумағын жаттап алады.
Әнді мазмұнына қарай әндетіп,мәнерлеп,әдемі айтады.Әнді мұғалімнің талабына сай орындайды.



Жаңа тақырыпты меңгереді.
Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді.

Өз есімдерін буындап әндетіп айтады.


Сергіту сәті
Бейнетаспа көру.Сұрақтарға жауап алу.

Музыкалық аспаптармен танысады.


Аттарын атайды.
Өлеңді мұғалімнің көмегімен үйрену.

Дыбыстарды ажыратады.


Әдістер

Сұрақтарға жауап алу.


Топпен жұмыс; тапсырманы бірге орындайды

Сұрақтарға жауап береді.


Музыкалық аспаптардың атауларын атайды.
Өлеңді дұрыстап айтады.

Дескриптор; Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді.-1б

Дескриптор;


Өз есімдерін буындап айтады.-1б

Дескриптор;


Өз есімдерін буынға бөліп әндетіп айтады-1б
Дескриптор:
Мұғалімнің сұрақтарына жауап бергенде.

Дескриптор:


Қазақстан Республикасының астанасын біледі.-1б
Дискриптор;
Сұрақтарға толық жауап береді-1б

Дескриптор:


Сұрақтарға толық жауап бере алады.-1б

Дискриптор;


Қазақстан Республикасының әнұранын жатқа айта алады-1б.
Дескриптор:
Музыкалық аспаптарды қолдана алады.

Дескриптор;


Музыкалық аспаптардың аттарын суретке қарап атайды.-1б
Дескриптор;
Өлеңді хормен айтады.Әнің мазмұнын айтады.
-1б

Дескриптор;


Әнді жатқа жаттау,мұғалімнің көмег

Дескриптор;


Музыкалық аспаптардың аттарын атайды.

Оқулық

Дәптер
Суреттер



Оқулық

аспаптар




Суреттер








Оқулық
Музыкалық аспаптар суреті




Сабақтың соңы
2 минут

2мин

2мин


IV.Сабақты қорытындылау
Бүгінгі сабақта не үйрендіңдер ?
«Менің Отаным»әні ұнадыма?
Музыкалық аспаптардың атауларын атап жатқа айтамыз.




Сұрақтарға жауап береді.

Кері байланыс береді.



Мадақтау


сөздерін айту

«Бес бармақ»әдісі



Кері байланыс парақшалары.









Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет