Бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата03.12.2023
өлшемі4,13 Mb.
#132921
түріБағдарламасы


Бөлім-6

«Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»

Пәні:

Қазақ тілі

Күні:

23.11.2023 ж

Педагогтің аты-жөні:




Сынып:

2 «Б»

Сабақтың тақырыбы

Жалқы есім және жалпы есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.4.2.4 Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату, сөйлем ішінен жалқы есім мен жалпы есімді таба білуге үйрету
2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаты

-Жалқы мен жалпы есімдерін ажыратады
-Негізгі ойды анықтайды

Сабақ барысы

Сабақтың
кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс
тар

Сабақтың басы
( 9 мин)

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі
Мотивациялық бағдарлау кезеңі
Ерте ерте заманда Зат есім деген ханның Жалқы есімді ұлы мен Жалқы есімді қызы болыпты. Екеуі бір-бірінен ажырамайтын бауырмашыл болған екен. Бірақ екеуініңде бір-біріне ұқсамайтын ерекшеліктері болған көрінеді.
Ұлы өте ақылды,тәртіпті бала болған соң, жазу кезінде өмірде кездескен жер су аттарын, адам аттарын, жан-жануарлар атауларын қолданып, оларды бас әріппен жазады екен.
Ал қызы болса өте ерке, бұзық, әкесінің тілін алмайтын болған соң, жер су аттарын, адам аттарын, жан-жануарлар атауларын мүлде қолданбаған еді және одан басқа сөздерді бас әріппен емес кіші әріппен жазыпты.
Бір күні Зат есім ханнын Сауатсыз деген жауы қызын ұрлап кетеді.Бауырын құтқармақ болған Жалқы есім бауырының артынша сапарға шығып кетеді.Жол бойы кедергілер шығып ханзада ол кедергілерден сұрақтарға жауап беру арқылы өте алады екен.

Ал кәнікей ханзадаға ханшайымды құтқаруға көмектесеміз бе?


Ендеше ханзадаға қол ұшымызды созайық.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау.



Сыныптың оқу әрекетіне қызығушылығын ояту

Мұқият ертегіні тындайды

Сұрақтарға жауап береді


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтады





Жарайсыңдар!

Дескриптор:
- Сұрақтарға дұрыс жауап береді 1 б

Тамаша! Жарайсың!



Интерактивті тақта


Сабақ
тың ортасы
(9 мин)


Сергіту сәті
(2 мин)

1-тапсырма
Жеке жұмыс
«Біліміңді қолдан» әдісі
Өлеңді жатқа жаз.
Жалқы есімдердің астын сыз
Талқылау сұрақтары:
-Зат есім дегеніміз не?
-Жалқы есім дегеніміз не?
-Жалпы есім дегеніміз не?

«Санамақ» әдісі


Кел, санайық санамақ, саусақтарға қарап ап.
Басбармақ,
Балан үйрек,
Ортан терек,
Шылдыр шүмек,
Кішкене бөбек

1.Өлеңді жатқа жазады
2.Бірінші жалқы есім астын сызады
3.Екінші жалқы есім астын сызады
4.Бас әріпті сақтап жазады

Сұраққа жауап береді


Бірге қайталайды.



Дескриптор:
-Өлеңді жатқа жазады 1б
-Бірінші жалқы есім астын сызады 1б
-Екінші жалқы есім астын сызады 1б
-Бас әріпті сақтап жазады 1 б


28 жаттығу
52 б
Оқулық






( 9 мин)

(8 мин)

2-тапсырма
Жұптық жұмыс
«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі
Өлеңді түсініп оқы.
Өлеңдегі негізгі ойын анықта.
Жалқы есімдердің астын сыз
Талқылау сұрақтары:
-Өлеңнің негізгі ойы неде?
-Өлеңдегі жалқы есімдерді ата
3-тапсырма
Терме диктант
«Кім зерек» ойыны
Жалқы мен жалпы есімдерді ажыратып кестеге толтыру

1.Негізгі ойды анықтайды
2.Жалпы есімді анықтайды
3.Жалқы есімді анықтайды
Сұраққа жауап береді

1.Жалқы есім мен жалпы есімді ажыратады



Жалқы есім

Жалпы есім







өздер: Ержан , терезе, күрек, Ақтөбе, айна, Болат, көше, қаймақ, Шымкент, қарындаш.

Дескриптор:
-Негізгі ойды анықтайды 1б
-Жалпы есімді анықтайды 1б
-Жалқы есімді анықтайды 1б


Дескриптор:
-Жалқы есімді ажыратады 1 б
-Жалпы есімді ажыратады 1 б



29 жаттығу
52 бет

Оқулық


Дәптер
Қалам

Сабақтың соңы


(8мин)

Рефлексия
«Шынжыр» әдісі
Өткен жаңа тақырып бойынша,әр оқушы бір сөзден айтады.
Лифт” әдісі
Бүгінгі сабақты толық түсіндім
(9,10 балл)
Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 балл)
Бүгінгі сабақты түсінбедім
(5,6 балл )


Үй тапсырмасы
31 жаттығу
Өз өлкендегі табиғат ғажайыптары туралы әңгімелеп бер

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесін шығарады.

Жарайсың!
Керемет!
Жақсы!
Талпын!









Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет