Бөлім
|
|
Педагогтың аты-жөні
|
Нуртазина З.С.
|
Күні
|
19.10.2022
|
Сынып
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ұзындық. Ұзындықтың өлшем бірліктері.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
2.1.3.2.** Ұзындық (м)/масса (ц) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу.
2.1.3.4.** Ұзындық (см, дм, м)/ масса (кг, ц) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру.
|
Сабақтың мақсаты
|
ұзындықтың өлшем бірлігі – метрді біледі. Ұзындықтың өлшем бірліктерін түрлендіруді, салыстыруды, мәндерін қосуды және азайтуды үйренеді. Көптеген оқушылар ұзындық бірліктерінің арасындағы байланысты түсінеді, қолданады. Кейбір оқушылар шығармашылыққа берілген тапсырмаларды орындайды, түсіндіреді.
|
Бағалау критерииі
|
өлшеуіштерді қолдана отырып, өлшем бірліктеріне сәйкес өрнектерді өрнектейді, салыстырады.
Өлшем бірліктерлі түрлендіреді.
Мәтіндік есепті шығарады.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі Практикалық жұмыстар ұйымдастырылады. Заттарды ұзындығына қарай салыстыру және нәтижесін ұзындықтары бойынша бірдей және Заттардың ұзындығын беттестіру және тұстастыру, «көз мөлшерімен» салыстыру Кері байланыс: «Көршіңе бір сөз таңда». Әр бала өзінің жанында отырған баланың бүгінгі Ұзындықты өлшеу мен салыстыруды көрсететін суреттер. 130 әртүрлі, ұзын және қысқа, биік және аласа, ұзындықтың мәні ... см-ге тең деген сияқты сөздер арқылы айту. 1) Қоршаған ортадағы заттардан кез келген өлшеуішті (мысалы: таяқшалар, өлшем қағаздары, алақан) пайдаланып, кез келген заттың ұзындығын өлшеуді көрсетіп беру. Мысалы, жолақтардың ұзындықтарын, балалардың бойларын, сыныптағы гүл жапырағының ұзындығын анықтау жаттығулары орындалады. 2) Сонымен қатар заттарды ұзындығын беттестіру және тұстастыру,
Математикалық диктант.
Төрт пен бестің қосындысы;
Он мен төрттің қосындысы;
Қырық алты мен алтының айырмасы;
Отыз бен бірдің айырмасы;
Сегіз бен алпыстың қосындысы;
|
«көз мөлшерімен» салыстыру әрекеті орындалады:
Өрнектің мәнін дәптерге жазады.
|
Сабақтың барлық кезеңдерінде жапырақ тарату арқылы жүзеге асырылады.
|
Тақта
|
Ортасы
|
Операционалдық-танымдық кезеңі Тақтамен жұмыс.
Жаңа білімді меңгеру оқулықтағы 1-тапсырманы қарастырудан басталады. Оқулықта берілген сұрақтарға жауап беру үшін заттардың ұзындықтарын өлшеу қажеттілігі туындайды. 1) Сызғышты пайдаланып заттарды өлшейді және нәтижесін дециметрмен, сантиметрмен өрнектеп жазады. 2) Сурет бойынша зерттеу жұмысын жүргізу негізінде төмендегі сұрақтарға жауап береді: – Таңдап алған өлшеуіш (1 см) жолақшаның бойына неше рет салынды? – Жолақшаның ұзындығы неше сантиметр? – Жолақшаның ұзындығы неше дециметр?
2-тапсырма. ТЖ. Көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендір.
3-тапсырма. ЖЖ. Есепті шығар.
4-тапсырма. ЖЖ. 6 дм шығу үшін 1 метрді неше сантиметрге кеміту керек?
6-тапсырма. ӨЖ. Қай сынық сызықтың ұзындығы қызыл түсті кесіндінің ұзындығына тең?
|
1-тапсырмада суреттерді зерттейді, сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
Берілген өлшем бірліктерін түрлендіріп, шамаларды жазады;
Өлшем бірліктерді салыстырады.
|
|
Параққа жазылған есептер
Оқулық
флипчарт
|
Сабақтың соңы
|
Қызықты мәлімет.
Қазір біз қолданып жүрген сызғыш алғаш рет Францияда пайда болған. Оны тек ағаштан ғана жасаған.
(мотивация, әрекет тәсілдері, қарым-қатынас).
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
|
Жапырақтарды санап, берілген бағалау жүйесі арқылы бағаларын алады
|
жапырақтар
|